Вакциновані українці активно отримують та використовують 1000 гривень за програмою «єПідтримка». Як оформити ці гроші, прозвані в народі «тисячею Зеленського», і на що їх можна витратити – питання для людей, обізнаних з Інтернетом, не актуальне, адже в мережі цієї інформації та різних інструкцій вдосталь. А от питання у представників бізнесу, котрий потрапив у розряд «щасливчиків» і міг би цими коштами поліпшити своє становище, залишились.
Так, нещодавно до редакції «Надросся» звернулась зацікавлена підприємиця, власниця фітнес-залу, котра так і не розібралась: чи може вона взяти участь у програмі «єПідтримка» і як в такому разі скористатися тими коштами, які їй можуть перерахувати відвідувачі її закладу? Чи може вона, як власниця бізнесу, отримавши плату цими «віртуальними» грішми, розрахуватися ними, наприклад, в магазині чи отримати у вигляді готівки в касі банку? З цими питаннями розбиралося «Надросся».
Як відомо, президент України ініціював програму задля підтримки бізнесу, який зазнав втрат під час карантину, та стимулювання населення до вакцинації. «Держава вдячна тим людям, які вакцинувались, і пропонує за рахунок коштів, наданих за участь в кампанії вакцинації, підтримати підприємства зі сфери культури, спорту, перевезень. Відтак, бізнес не тільки бачитиме увагу держави, а й лояльність своїх клієнтів», — зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Проте варто знати, який саме бізнес може претендувати на участь у ній.
Які банки відкривають є-рахунки
Отже, згідно з програмою, повнолітні вакциновані двома дозами громадяни України, які мають сертифікат у застосунку Дія, зможуть отримати 1000 грн від держави і витратити їх на театри, кіно, музеї, спортзали, концерти, книги, внутрішні перевезення. Реалізовано це буде через картку єПідтримка, сформовану в одному з банків-партнерів програми у застосунку Дія. Станом на 30 грудня це банки Ощадбанк, Приватбанк, Монобанк, Альфа-банк, Райффайзен-банк, А-банк, Укргазбанк. Список банків-партнерів буде поповнюватись у міру їх підключення до єПідтримки.
Який бізнес бере участь у програмі «єПідтримка»
Кожен бізнес має свій МСС-код, він видається банком й вказує на категорію, в якій надаються послуги. Під час оплати карткою єПідтримка код, який присвоюється торговій точці та характеризує напрямок бізнесу, повинен збігатися з одним з кодів, указаних у постанові КМУ. Йдеться про MCC коди 5942, 7832, 7922, 7929, 7991, 4112, 4511, 7941, 7997. Тож щоб за ваші послуги або товари можна було розрахуватись карткою єПідтримка, у вас мають бути: POS-термінал, МСС-код, який відповідає одному з кодів з постанови.
Якщо категорія вашого бізнесу відповідає одній з категорій, на які розрахована послуга єПідтримка, він автоматично долучиться до програми. Заявку відправляти не потрібно, клієнти вже можуть сплачувати за ваші послуги та товари карткою єПідтримка.
Якщо бізнес зареєстрований в іншій категорії, здійснити оплату карткою єПідтримка не вдасться.
Як перевірити МСС-код свого бізнесу
МСС-код вказаний у чеках оплат, які проходять через ваш POS-термінал. Також можна звернутися до банку, який видавав термінал або забезпечує еквайринг на інтернет-ресурсі.
Для оплати підприємству послуг через Інтернет має бути укладений договір інтернет-еквайрингу, що інтегрований у сайт або застосунок, POS-термінал має бути робочим, а МСС-код — збігатися з одним з кодів постанови.
Такий на вигляд МСС-код в онлайн-банкінгу. Ви його бачите як розділ «Категорія товару»
Як бізнес може витратити кошти єПідтримки
На офіційних сайтах Кабміну, «Дія» тощо жодних обмежень для бізнесу щодо витрачання коштів не регламентовано. Втім, за них потрібно буде сплатити податок. Як прокоментував фінансист, екс-працівник Податкової служби України Євген Примушко, з точки зору податкової це виглядає приблизно так: отримувачем грошової допомоги є фізична особа – громадянин України, для якої кошти соціальної допомоги «єПідтримка» не оподатковуються. Бізнес же лише отримує оплату за надані товари та послуги від громадян, а відтак включає її в свій дохід та оподатковує відповідно до своєї категорії оподаткування, як і будь-який інший дохід від своєї діяльності.