Цієї неділі, 25 жовтня, відбудуться вибори до місцевих рад. Народним волевиявленням завершиться багатоденний марафон кандидатів до крісла мера і депутатських мандатів, а громадяни видихнуть з полегшенням, втомлені від нав’язливої передвиборчої агітації найрізноманітніших форм.
Втім, за законодавством, відпочити від агітації ми зможемо вже за день до виборів — у суботу. Як зазначено в ст. 52 Виборчого кодексу України, передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Тому неформально останній день перед днем голосування називають «днем тиші».
Отже, маємо право розраховувати, що до 24.00 п’ятниці з білбордів, фасадів будинків і просто рекламних щитів на вулицях Корсуня, а також зі стрічок соцмереж зникнуть численні обличчя кандидатів на посаду голови громади чи борців за депутатський мандат місцевої ради.
З цього приводу слід додати, що Виборчим кодексом України передбачено, що «передвиборні агітаційні матеріали знімаються з 24 години останньої п’ятниці, що передує дню виборів чи дню повторного голосування, відповідними службами органів місцевого самоврядування».
Як коментує ситуацію начальник КП «ВЖ РЕУ» Олександр Шкребтій, комунальне підприємство виконає цю роботу, але «поле» їх роботи обмежується тільки місцями, визначеними для агітації міською радою. А саме: 18 вересня 2020 року міська рада прийняла рішення «Про відведення місць для розміщення матеріалів передвиборної агітації на чергових виборах до місцевих рад міських голів», відповідно до якого визначені такі місця для розміщення стендів, дощок оголошень для розповсюдження матеріалів передвиборної агітації до чергових виборів депутатів місцевих рад та місцевих голів:
– центральна площа міста вул. Я.Мудрого, 18
– район автостанції вул. Ювілейна, 11 територія автостанції
– район лікарні вул. Я.Мудрого, 120
– район Ж/Д вокзалу вул. Я.Мудрого, привокзальна площа.
Таким чином КП «ВЖ РЕУ» подбає про зняття агітаційних матеріалів в цих місцях. Що стосується різноманітних плакатів на будинках та інших спорудах в Корсуні, то вчасно зняти з них агітацію – це обов’язок самих кандидатів, Зауважує Олександр Шкребтій.
До речі, як на нашу думку, дотримання будь-яким кандидатом саме цього пункту Виборчого кодексу може доволі промовисто засвідчити про його готовність дотримуватись законодавства і в інших питаннях.
Варто також знати і те, що під заборону потрапляє лише агітація, а не будь-які згадки про кандидатів. Тобто обмежується лише будь-яка діяльність з метою схилити інших проголосувати за певного кандидата чи не голосувати за певного кандидата. Зокрема, у «день тиші» забороняється проведення масових акцій (зборів, мітингів, походів, демонстрацій) від імені кандидата, партії (організації партії), розповсюдження агітаційних матеріалів, демонстрація фільмів, телепередач, проведення концертів, вистав, спортивних змагань тощо за участю кандидатів, партій (організацій партій), а також публічні оголошення про підтримку кандидатом, партією (організацією партії) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів, телепередач чи інших публічних заходів.
Наостанок не забуваймо, що цієї неділі також відбудеться переведення годинників на зимовий час. А отже виборчі дільниці відкриються і зачиняться за новим часом, тобто на одну годину пізніше.