Кабінет міністрів України 6 лютого офіційно презентував свій застосунок “Держава і я”, який має на меті оцифрувати державні послуги та документи для українців. Участь у презентації взяли президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Олексій Гончарук та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Куратором цього проєкту був міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, однак на презентації його не було через хворобу.
Про бажання перенести до смартфонів українців величезну кількість державних послуг Зеленський озвучував ще під час своєї президентської кампанії, називаючи це “державою у смартфоні”. Після створення Міністерства цифрової трансформації розробка застосунку тривала значними темпами із залученням багатьох експертів, а вже у грудні 2019 року розпочалося тестування.
Що є у застосунку
Вранці 6 лютого застосунок став доступним для користувачів Android. На час початку презентації у App Store його не було, однак через деякий час “Дія” з’явилась і там. Таким чином, застосунок можуть вільно завантажити усі користувачі смартфонів.
Під час першого вмикання “Дія” розповідає про свій застосунок, основні функції, а також пропонує встановити пароль та вхід за відбитком пальця. Авторизація можлива лише за допомогою BankID або ж завдяки наявним даним у ПриватБанку або monobank.
Для перевірки документів застосунок генерує спеціальний QR-код, який дійсний протягом 3 хвилин. За цей час правоохоронці матимуть змогу просканувати його та отримати дані стосовно ваших документів.
У налаштуваннях “Дія” пропонує детально розповісти про свої функції, надає відповіді на найголовніші запитання, а також має власного помічника-бота, з яким можна спілкуватись у Telegram, Messenger або Viber.
Плани на майбутнє
Під час презентації застосунку виступали президент України Володимир Зеленський, прем’єр Олексій Гончарук, очільник МВС Арсен Аваков та один із головних кураторів проєкту, радник міністра цифрової трансформації Мстислав Банік.
Зеленський розповів, що найближчим часом у застосунку має з’явитися послуга “е-малятко”. Також він зазначив, що прагне запровадити можливість голосувати на виборах через “Дію”. Гончарук розповів, що до кінця 2020 року планують оцифрувати топ-50 державних послуг, а за 3 роки перевести до смартфонів 100% таких послуг.
Уряд також запустить і програму цифрового навчання українців. За 3 роки до неї планують залучити близько 6 мільйонів осіб.
Наступним виступав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який розповів про наміри запровадити цифрові паспорти у застосунку. Це має бути як внутрішній, так і закордонний. За допомогою таких паспортів можна буде подорожувати Україною, отримувати медичне обслуговування, проводити банківські операції, а також у разі потреби – правоохоронці можуть провести підтвердження особи за електронними документами. Міністр розповів, що наявність цифрового водійського посвідчення є лише у 10 країнах світу, а цифрового паспорта – в двох.
Наостанок про функції застосунку розповів радник міністра Мстислав Банік. За його словами, обробка усіх даних відбувається на українських серверах, а у самій “Дії” встановлено надійних захист від DDOS-атак.
Він розповів, що найближчим часом у “Дії” з’являться автоцивілка та студентський квиток. Також у березні цей застосунок перестане тарифікуватися мобільними операторами. До кінця 2020 року розробники планують мати 10 мільйонів активних користувачів.