Як, борючись з коронавірусом, не забути про інші страшні хвороби та інфекції? Однією з таких якраз є сказ, котрий з приходом весни і тепла активізувався у деяких селах Корсунь-Шевченківського району.
З початку року – три випадки
На початку року в районі реєструвався випадок сказу серед лисиць в межах с. Переможинців. І ось вже є два інші випадки, повідомляє «Надроссю» начальник Корсунь-Шевченківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Тетяна Козлова.
В березні жителя с. Деренківця вкусив свій кіт, який був відсутній вдома близько тижня. Запідозривши в кота незвичайну поведінку, власник ізолював його в металевій клітці та відразу повідомив про випадок лікаря-епізоотолога Деренківецької ДЛВМ. За твариною був встановлений нагляд. На другий день кіт здох. Лабораторний діагноз підтвердив у нього сказ. Потерпілому на другий день було розпочато курс антирабічних щеплень.
Цьому випадку передував ряд прикрих причин. Зокрема, подвір’я потерпілого знаходиться поруч з лісом. Зі слів жителів села, на вулицях вони часто бачать лисиць, які заходять у двори. Та головне — коли в Деренківці проводились щеплення домашніх тварин, кота-винуватця цього інциденту «не було вдома».
І ось «свіжий» випадок… На початку квітня жительку с. Сидорівки вкусив сусідський кіт. Після цього кіт накинувся на своїх хазяїнів, але покусів та подряпин їм не спричинив, і був вбитий. Лабораторний діагноз підтвердив сказ. Потерпілій було розпочато курс антирабічних щеплень.
Ситуація дуже подібна до попереднього випадку: помешкання знаходиться на окраїні села, поруч ліс, лисиць в селі бачать часто. І знову ж при проведенні щеплень домашніх тварин в селі цей кіт не був щеплений – «не йшов до рук».
Карантин зі… сказу. А хто чув?
Через обидва випадки державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Корсунь-Шевченківській райдержадміністрації прийняті рішення про накладання карантинних обмежень зі сказу на вказаних територіях. В неблагополучних населених пунктах забороняється вивезення за його межі собак, котів і диких тварин.
В загрозливій зоні заборонено проведення промислового і ліцензійного відстрілу диких тварин, їх відлов і вивіз. Органам мисливського і лісового господарств необхідно вжити заходів зниження чисельності лисиць.
Власникам домашніх тварин необхідно суворо дотримуватись Правил їх утримування затверджених Держжитлокомунгоспом, Міністерством сільського господарства і продовольства та Міністерством охорони здоров’я України від 18.06.1980 р. У випадку нанесення покусів собаками та котами при порушенні правил їх утримання винні особи притягуються до адміністративної відповідальності.
Собак і котів, які покусали людей чи тварин, власники повинні ізолювати та повідомити про це Корсунь-Шевченківську районну державну лікарню ветеринарної медицини та протягом 14 днів утримувати на прив’язі або у вольєрі для здійснення за ними ветеринарного нагляду.
Тетяна Козлова наголошує – всі домашні тварини повинні бути щеплені проти сказу.
Тварина — це відповідальність
Отже, зараження на сказ людини відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. За статистикою, найбільше люди потерпають від покусів домашніх тварин. Як уберегти домашнього улюбленця від страшного захворювання, а відтак – і себе, ми розмовляємо з ветеринарним лікарем Спартаком Войтиком.
— Часом дуже важко донести людям, що та чи інша тварина, коли її беруть в сім’ю, це сама по собі велика відповідальність, — розповідає лікар ветеринарного центру «Айболит» Спартак Войтик. — Наприклад, всі 3-4 місячні цуценята, залежно від породи, повинні бути вакциновані від сказу.
— Зараз на хвилі коронавірусної інфекції люди почали трохи більше піклуватись про своїх домашніх тварин, з якими перебувають в особливо тісному контакті під час карантину. Так, з початку року ми вже вакцинували близько 80 котів і собак, проте і це далеко незадовільна цифра — відмічає ветеринарний лікар. — Періодично працівники державної ветеринарної служби проводять вакцинацію тварин у населених пунктах, але часто люди нехтують цією необхідною процедурою, що в більшості випадків пізніше призводить до негативних наслідків. І про це можна говорити дуже багато. Найчастіше і найбільше сказ дає про себе знати у так званих неблагополучних районах, до яких, на превеликий жаль, відноситься і наш. Аби уберегти своїх домашніх улюбленців, чим дуже часто нехтують їх господарі у сільській місцевості, треба своєчасно і регулярно здійснювати вакцинування. Відповідно, цим ви захистите не тільки тварину, а й себе, — наголошує Спартак Войтик.
Тож бережіть себе і своїх рідних!