У понеділок, 5 жовтня, було виявлено акт наруги над історичною пам’яткою — так званою Козацькою могилою у Корсуні-Шевченківському. На кургані невідомі викопали хрест та намагалися його спалити.
Факт вандалізму виявила місцева жителька, яка прогулювалась у цих місцях з онукою. Вона повідомила про скоєне настоятелю Спасо-Преображенського храму отцю Ростиславу Билу, а той покликав на допомогу голову Спілки воїнів АТО Корсунщини Івана Журавльова. Акт вандалізму зафіксували на місці і представники місцевих ЗМІ.
Хто і з якою метою здійснив наругу, належить з’ясувати місцевому відділу поліції. Але при огляді місця злочину було очевидно, що скоїти його могла тільки група осіб. Хрест має велику вагу, виготовлений із дуба, його довжина становить 4 метри, центральний брус має розміри 20 на 20 см в обхваті. Був вкопаний в грунт на глибину 1 метр. «Витягти таку махіну із грунту і вкинути у рівчак поруч могли тільки кілька дорослих чоловіків», — зауважує Ростислав Било.
Слід також зазначити, що Козацька могила знаходиться на відстані понад 4 км від центру міста, на околиці, в оточенні полів. Дістатися сюди пішки не так і просто, вірогідно, що вандали приїхали до кургану автомобілем, про що також свідчать сліди шин.
Найімовірніше, акт вандалізму був скоєний у суботу-неділю, вже після зливи, яка пройшла над містом у п’ятницю, оскільки викопаний грунт сухий і не розмитий дощами.
Про мотиви вчинення злочину зараз можна лише здогадуватися: чи це була умисна наруга над історичною пам’яткою, чи якісь обрядові дійства, чи просто глупий жарт недалеких людей.
Що відомо про козацьку могилу у Корсуні-Шевченківському. Про це «Надроссю» розповів історик, завідувач історичного музею Корсунь-Шевченківського Заповідника Станіслав Степенькін. Козацька могила — це стародавній курган, пам’ятка археології національного значення. Проте, попри назву «могила», під час розкопок у ньому не було знайдено ніяких поховань. Існує легенда, що Козацька могила була утворена після битви під Корсунем 1648 року, в якій поховали загиблих козаків, і їхні побратими китайками наносили землю та насипали курган-могилу. В реалії, найімовірніше, курган використовували козаки як сигнальну вишку — «фігуру»: на його верхівці запалювали хмиз у разі наближення татар, щоб передати сигнал про наступ на іншу «фігуру», і таким чином за кілька годин сигнал про наступ ворога міг дістатися Києва.
Хрест на могилі встановили представники корсунського козацького руху з нагоди 500-річчя створення Українського козацтва у 1992 році.
За словами Станіслава Степенькіна, акти вандалізму на Козацькій могилі вже вчинялися неодноразово.
Світлана Перець