Тепло і сонячно (до 15-16 градусів тепла) вдень і майже морозно вночі – такою погодою дивує цьогорічний жовтень. Попри доволі лагідну погоду, осінь поступово наближає нас до періоду, коли погрітися нам вдасться не на сонечку, а тільки біля нагрітих батарей. Чи будуть вони справді теплими у навчальних закладах, установах і будинках громадян вже ближчим часом? З яким ступенем готовності місто вступає в опалювальний період? Ця «гаряча» тема стала приводом для розмови з секретарем міської ради, виконуючим обов’язки міського голови, Віталієм Мацюком.
— Віталію Сергійовичу, коли у Корсунь-Шевченківський громаді стартує опалювальний сезон? Чи не буде переноситись його дата?
— Відповідно до чинного законодавства, маємо запустити всі котельні 15 жовтня. Дозволяється зробити це раніше тільки якщо середньодобова температура буде нижчою 8-ми градусів три дні поспіль. Зараз такої ситуації не спостерігається.
— А який температурний режим зараз у навчальних закладах? Батьки не жаліються, що діти мерзнуть?
— Жаліються. Але ми не можемо нічого зробити, оскільки закон нам диктує певні умови. Я все ж узяв на себе відповідальність і видав розпорядження про запуск опалення у садочках «Зірочка» і «Дружба», які мають власні котельні і опалюються альтернативним паливом, а саме дровами. Але ті заклади, що опалюється газом, будуть запущені тільки, як розпочнеться опалювальний сезон. У нас також була зустріч із представниками фірми «Корсунь-тепло», які опалюють Гарбузинський НВК і «п’яту» школу, теж просив їх увімкнути опалення. Але вони відмовляються, хоча також використовують для опалення альтернативне паливо. Аргументують це тим, що на них можуть накласти штраф за нецільове використання бюджетних коштів. Тобто дуже складна ситуація. Бюрократія дуже заважає робити, як краще.
Зараз ми шукаємо різні варіанти запустити тепло раніше, але вони безрезультатні. Тому у нас в планах наступного року перевести всі котельні бюджетних установ на дров’яне опалення.
— В цьому напрямку вже розпочали роботу?
— Вже розробляються відповідні проєкти котелень. Таким чином в мікрорайоні така котельня буде опалювати«другу» школу, спортивну школу, і, ймовірно, підключимо садочок «Дружба», хоча вони й мають власну котельню, але в такому разі отримаємо економію. Індивідуальні котельні потрібно буде запускати в садочках «Світлячок» у центрі міста і «Сонечко» у пристанційному селищі.«Перша» школа, гімназія,будинок культури, центр дитячої та молодіжної творчості у нас опалюються від центральної міської котельні, яка також працює на дровах. Також зараз розробляємо проєкт для побудови котельні, яка буде опалювати приміщення міської ради, колишньої адміністрації і школи мистецтв. До цього проєкту не проти приєднатися педагогічний коледж, таким чином ми зможемо заробляти, подаючи їм тепло.
— Це плани майбутнього періоду. А яка зараз ситуація в навчальних закладах? Чи готові технічно опалювальні системи шкіл до запуску в роботу?
— Всі школи громади, включаючи Гарбузинську і Моринську, підготовлені. Виникла проблема тільки в ліцеї через не здійснену вчасно повірку лічильника газу, про що відділ освіти міську раду не повідомив. Зараз ми в пришвидшеному темпі проводимо його повірку. Сподіваюсь, до 15 жовтня встигнемо.
Зараз також стоїть завдання замінити частково систему опалення в «першій» школі: там одне крило взагалі не ремонтоване. Тому депутати проголосували за виділення 465 тис. грн на її ремонт, і зараз розпочнемо повну заміну труб і, можливо,батарей, якщо вистачить коштів.
— А в якому стані підготовка житлового комплексу до опалювального періоду? Як себе «почувають» тепломережі міста?
— Днями виникла проблема у центральній котельні — там виявили порив. Міська рада виділила кошти на його усунення, і «Тепломережа» приступила до виконання робіт. До опалювального сезону ця проблема буде вирішена.
Але щоб ми могли запустити центральну котельню в роботу на альтернативному паливі — на дровах, її потрібно зараз терміново доукомплектувати. А саме поставити на кожен із трьох котлів (кожен потужністю в 1 мегават) по 5 вентиляторів і по одному димососу. Міська рада зараз проплачує фірмі «Укрспецтепло» вартість цього обладнання і робіт. Сподіваюся, до 15-го жовтня цей котел ми запустимо на дровах. Якщо не встигнемо, він почне роботу на газу, а потім перейдемо на альтернативне паливо.
— Обігрів приміщень у зимовий період — одна з найбільш затратних статей бюджету як для окремого громадянина, так і для громади в цілому. Очевидно, перехід на альтернативне опалення дає шанс бюджету економити кошти. А де будете брати паливо?
— У себе в громаді. Ми об’їхали всі села і визначили, що у нас дуже велика кількість старих аварійний дерев. Тому будемо винаймати бригади, які очищатимуть села від цих аварійних дерев, і будемо переробляти їх на паливо для котелень. Зараз прораховуємо собівартість всіх робіт і економічну вигоду. Звичайно, для цього треба буде узгодити з екологами, які дерева підлягають зрізанню, і отримати у лісгоспі вирубочний квиток. Зазначу, що таким чином ми вирішимо й інші проблеми. Як показали нам буревії на початку літа, аварійні дерева становлять загрозу людям і будинкам, коли масово обломлюються внаслідок стихії. Ми цю загрозу усунемо. Крім того, села стануть більш естетично привабливими і благоустроєними. Тому це буде потрійна користь.
— Ще один спосіб зекономити на опаленні і досягти більш ефективного використання тепла — це утеплення приміщень. В цьому напрямку що плануєте робити?
— Так, на прикладі гімназії ми бачимо, що утепливши приміщення, вони платять за тепло менше, ніж установа меншої площі, але не утеплена. Тому нині актуальним є питання утеплення всіх навчальних закладів громади. Крім гімназії, у нас утеплені ще «п’ята» школа і садочок «Сонечко». Садочок «Дружба» буде утеплено в ході повної його реконструкції, на що вже виділені кошти держбюджету. Що стосується ЗОШ №1 і №2 — будемо подавати проєкти у Державний фонд регіонального розвитку, аби отримати кошти на ці роботи від держави. Ці проєкти вже зараз розробляються і проєктні заявки готуються.
— Склалася незрозуміла ситуації з ремонтом даху садочка «Світлячок». Двічі на нього виділяли кошти, перший раз ще за минулої депутатської каденції їх не освоїли і «перекинули» на інший об’єкт, і ось зараз поширюється інформація, що кошти знову не освоюються.
— Поясню, яка була ситуація. Держава по проєктах соцекономрозвитку виділила кошти за поданням депутата Сергія Рудика на проєкт з утеплення і часткової заміни даху дитячого садочка «Світлячок».
Коли я розпочав процедуру подання цього проєкту на проведення тендеру, були потрібні оригінали документів. Цих оригіналів я не знайшов: як з’ясувалося, їх у міській раді не було — ні в архітектурному відділі, ні в бухгалтерії; були лише копії. Я підняв старий, попередній проєкт, і виявив, що там помилки у його назві. Тричі їздив у Черкаси, у фірму, яка робила ці кошториси, щоб виправити всі помилки і впорядкувати всі документи для подання на тендер. Так само у нас була тільки копія експертного звіту. Я мав намір зробити новий експертний звіт, про що повідомив представнику депутата Сергія Рудика Юрію Заболотньому, але через два дні він приніс мені оригінали документів. Зараз ці документи вже подані і тендер вже оголошений. Зі свого боку зробив усе, щоб розпочати тендерну процедуру. Якби в міській раді були оригінали документів від самого початку, вона була б запущена набагато раніше.