В Україні запроваджується новий вид покарання – пробаційний нагляд. Відповідний законопроєкт прийняла 23 серпня Верховна Рада України. Що це за покарання і до кого воно буде застосовуватися, розповідає читачам «Надросся» начальниця Черкаського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області Світлана Жало.
— Світлано Михайлівно, у новому законі йдеться про те, що замість арешту до окремих порушників буде застосований пробаційний нагляд. У чому буде полягати це покарання?
— Дійсно, Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект №9185, згідно з яким у Кримінальному кодексі України з’явиться новий вид покарання – пробаційний нагляд. Він замінить арешт у більш ніж 140 статтях Кримінального кодексу. При цьому Рада віднесла його до основних видів покарань, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі. Таким чином, до засуджених за цими статтями будуть застосовуватись обмеження прав і свобод, визначених законом і встановлених вироком суду, а також наглядові та соціально-виховні заходи, але людина не буде ізольована від суспільства. Контроль за дотриманням цих заходів покладається на уповноважені органи пробації за місцем проживання засудженого.
— Отже, тепер за цілу низку злочинів замість арешту зможуть застосовувати пробаційний нагляд? А за які порушення і злочини буде покарання у вигляді пробаційного нагляду?
— Пробаційний нагляд як вид покарання (замість арешту, штрафу тощо, але разом з альтернативою інших видів покарань) тепер може бути застосований за заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, різні види насильства, за зараження тяжкими інфекційними хворобами, за експлуатацію дітей та інші злочини щодо дітей, за грубі порушення законодавства в економічній діяльності, за крадіжку, грабіж, хуліганство і шахрайство, за браконьєрство, незаконну порубку, перевезення, зберігання і збут лісу, за порушення конституційних прав громадян, за злочини, пов’язані з обігом наркотичних засобів, за наругу над державними символами, за перешкоджання професійній діяльності працівника правоохоронного органу, судді, працівника державної виконавчої служби, державного діяча, журналіста, народного депутата України та депутата місцевої ради, за злочини у сфері інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, за зловживання владою або службовим становищем, за кримінальні правопорушення у сфері професійної діяльності, вчинені державними службовцями, за пропаганду війни, виправдовування і заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікацію її учасників та ще цілий ряд інших злочинів і правопорушень. Загалом, як вже згадувалося, це більш як 140 статей Кримінального кодексу.
— А які будуть обов’язки особи, яка засуджена до пробаційного нагляду?
— Суд покладає на засудженого до пробаційного нагляду такі обов’язки: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Також суд має право покласти на особу, яка засуджена до пробаційного нагляду, такі обов’язки: використовувати електронний засіб контролю та нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою, дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення вільного часу. Працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо буде запропоновано посаду (роботу). Виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою. Пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб. Брати участь у заходах, спрямованих на утвердження української національної та громадянської ідентичності.
Обов’язок використовувати електронний засіб контролю і нагляду встановлюється судом на строк від одного місяця до одного року. Загалом пробаційний нагляд призначається на строк від одного до п’яти років. Однак пробаційний нагляд стосовно неповнолітніх може призначатися лише на строк від одного до двох років.
Разом з тим у Кримінальному кодексі буде передбачено, що ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду карається обмеженням волі на строк до трьох років.
— Які наслідки ухилення від відбування покарання у виді пробаційного нагляду?
— Стосовно засудженого, який ухиляється від відбування покарання у виді пробаційного нагляду, уповноважений орган з питань пробації надсилає матеріали до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 Кримінального кодексу України. Ухиленням від відбування покарання у виді пробаційного нагляду є систематичне невиконання засудженим обов’язків, передбачених статтею 49-1 КВК, або вчинення адміністративних правопорушень, зникнення з місця проживання, створення умисних перешкод для функціонування електронного засобу контролю та нагляду. Систематичним вважається невиконання без поважних причин три і більше разів обов’язків, передбачених статтею 49-1 цього Кодексу, покладених на особу рішенням суду, або вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень.
— Чи залишиться в Кримінальному кодексі такий вид покарання, як арешт?
— Судячи з поправок до другого читання Закону, статтю 60 КК «Арешт» викладено у новій редакції, згідно з якою його будуть застосовувати лише до військовослужбовців. Як зазначено у статті, «покарання у виді арешту полягає в триманні засудженого військовослужбовця в умовах ізоляції на гауптвахті і встановлюється на строк від одного до шести місяців. Арешт не застосовується до вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до семи років».