29 жовтня о 4-й годині ранку стрілки годинника переведуть на годину назад, і країна перейде на зимовий час. Таким чином ця неділя буде на одну годину довше.
Попри кількаразові намагання скасувати «зимово-літню» зміну часу, ця традиція поки що залишається незмінною. Економісти кажуть – це вигідно, люди – що це незручно, медики – що небезпечно.
Ідея запровадження літнього часу на початку 20-го століття полягала в тому, щоб на годину менше палити лампи ввечері в світлу пору. Сонце тоді сідає значно раніше, ніж більшість людей лягає спати, водночас досить рано встає. Тому годинники переводять так, аби світловий день був нібито довшим. Водночас, взимку, після переведення годинника, світанок наступав би раніше.
Тож основний аргумент прихильників сезонного переведення стрілок – зиск від економії електроенергії. Саме цим у 1981 році пояснювали запровадження такої практики у Радянському Союзі.
Але проаналізуймо, кому вигідно переведення годинника? Враховуючи, що значна частина енергоринку перебуває у приватній власності, виходить, що вигоду із економії електроенергії має зовсім не держава, а приватні енергетичні структури. Щодо населення, то тут більше почуємо невдоволення, ніж схвалення.
«На пігулках сиджу!..»
«Хай би вже врешті забули про те переведення годинників! – обурюється жителька Корсуня Людмила Дорошенко. – Як тільки години зміщуються або туди, або сюди, я наче захворіваю: голова болить, серце ниє… Місяць на пігулках сиджу, поки втягнуся».
Однодумців у нашої землячки – безліч. Це й не дивно, адже за статистикою медичних установ, після введення-відміни літнього часу значно збільшується кількість пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Не кращим чином така зміна впливає і на нервову систему людини, адже тоді людина ніби «нутром» відчуває, що щось в природі раптово сталося не так – організму ж не поясниш, що то все задля економіки…
Світовий досвід
Як пише сайт «СЕГОДНЯ.ua», дві третини країн у світі не переводять стрілки залежно від пори року. Хоча різними роками близько 50 країн експериментували з переведенням стрілок, але з часом від цього відмовилися. Наприклад, Чилі, витягується на 6,5 тис. км з півночі на південь чотири рази вводила і скасовувала літній час, повернувши його востаннє 2016 року.
Науковий співробітник “Миколаївської астрономічної обсерваторії” Фелікс Бушуєв говорить, що переведення годинника має економічний сенс саме в наших середніх широтах, де світловий день взимку і влітку відрізняється за тривалістю майже вдвічі – 8 годин взимку і 16 годин влітку. Біля екватора (нульова широта) і на 3300 км на північ і південь від нього, де день і ніч майже однакові, економічного сенсу в переведенні годинника немає. Саме цим пояснюється, що зміна часу є в Європі, США і Канаді, але немає її в країнах Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії. До 2015 року переводили годинник в Росії, але відмовилися, залишивши назавжди зимовий час.