29 січня виповнюється 100 років битві під Крутами. В 1918 році на залізничній платформі в Крутах за 130 км від Києва українські студенти ціною власного життя зупинили на кілька днів наступ більшовицької армії на українську столицю. Відтоді українці вшановують цей день, як символ героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.
Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Сьогодні крутян називають першими кіборгами і відмічають разючі аналогії їх протистояння з нинішніми подіями на сході України.
Вшанування 100-річчя битви під Крутами на державному рівні відбудеться 29 січня. Плануються церемоніальні заходи та покладання квітів. Зокрема, на території меморіального комплексу “Пам’яті героїв Крут” у селі Пам’ятне Борзнянського району Чернігівської області з 10 години ранку розпочнуть працювати оглядові екскурсійні вагони та додаткові військово-історичні експозиції.