Ще донедавна більше розмов про кір велося в контексті доцільності/недоцільності щеплення. Батьки активно змагалися у відстоюванні кожен своєї позиції, найбільш «прогресивні» рішуче відмовлялися від вакцинування дітей. Зі свого боку лікарі, медсестри шкіл та дитсадків (зокрема, зі сторінок «Надросся») неодноразово попереджали про небезпеку, що тягне за собою така ситуація. Та аргументи були почуті лиш тоді, коли з’явилися людські жертви…
Як повідомляє офіційний сайт МОЗ України, у 2017-му 5 людей померли від кору в Одеській області, з них – 3 дітей. Уже в січні 2018-го на Одещині померла ще одна дитина. Відтак від кору померло вже 6 осіб. А до кабінетів щеплень вибудувалися ланцюги із батьків, які з якихось причин не чули закликів медиків раніше.
– В Україні продовжує погіршуватися епідситуація з кору, – говорить головний лікар КЗ «Корсунь-Шевченківський ЦПМСД» Галина Савчук. – За даними МОЗ, зареєстровано ріст захворюваності у 43,3 рази порівняно з минулим роком. За даними ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» в області зафіксовано 11 випадків захворювання на кір, із них 9 випадків – в Золотонішському районі, 8 підтрерджено лабораторно, та 2 випадки – в Лисянському районі.
В нашому районі випадків кору не зареєстровано. В 2017 році проти кору в ФАПах, медамбулатріях району було щеплено 595 дітей, ревакциновано 896 дітей. 2018-й рік розпочався не так уже й давно, а на сьогодні щеплено проти кору вже 122 дитини.
Вакцини від кору – достатньо
В минулі роки, повідомляє Галина Савчук, через недостатнє надходження вакцини щеплення проти кору дітям проводилось обмежено. Проблемним є те, що багато батьків свідомо відмовлялися від вакцинування своїх дітей, пояснюючи це або боязню ускладнень після вакцинації, або недовірою до якості сучасних вакцин, або-або-або… Нині противників календарних щеплень стає все менше. І це закономірно.
– Проте значна кількість дітей залишилися ще не щепленими. Принагідно нагадуємо, що в амбулаторіях, ФАПах району на сьогодні є 350 доз вакцини для щеплення від кору. МОЗ обіцяє поставку вакцини у квітні місяці. Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). В Україну її постачає «Пріорикс» ( країна-виробник – Бельгія). Це – цілком безпечна, ефективна та якісна вакцина. Щеплення проводиться безкоштовно, – наголошує головний лікар ЦПМСД.
Хворобі можна запобігти
Ліків від кору не існує. Специфічного лікування також. Проте захворюванню можна запобігти – шляхом вакцинування. Медики надали нам інформацію, яка під час епідемії кору необхідна усім:
«Згідно з календарем щеплень в Україні в 12 місяців дітям проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору. Захист від кору потрібний, якщо:
- Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
- Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до медичної амбулаторії або ФАПу.
- Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК в медамбулаторію або ФАП.
- Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичної амбулаторії, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
- Дитині шість та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менш як один місяць.
- Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
- Дорослим щеплення не проводять, проте напруженість імунітету проти кору можна перевірити, здавши кров у ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Черкаси вул. Волкова, 3).
Не очікуйте біди. Щеплюйтесь вчасно!»
Олена МАРЧИК