Свято Стрітення Господнього відзначають 15 лютого. Дата Стрітення фіксована, оскільки це не перехідне свято. З року в рік це свято відзначають на 40-й день після Різдва.
Історія назви свята
Слово “стрітення” на старослов’янській мові означає “зустріч”, а друге значення цього слова – “радість”. Це зустріч людства в особі старця Симеона з Богом.
До християнства наші предки в цей день святкували зустріч Зими з Літом. Справа в тому, що в давні часи осінь і весну вважали проміжним етапом, а ось головними сезонами були Літо і Зима. Вважалося, що в цей день зимові холоди вже відступають і дають дорогу теплу. За повір’ями, це єдиний день зими, коли можна почути грім та побачити блискавку.
Згідно з традицією і Законом Мойсея, на 40-й день після пологів жінка могла вперше відвідати храм, таким чином отримавши “очищення”. Якщо ж жінка народила первістка, і він чоловічої статі, належало також здійснити ритуальне жертвопринесення – ягняти або, якщо родина не могла собі його дозволити, пару голубів. Саме на 40-й день після народження Христа Марія принесла його до церкви, де їх зустрів Симеон Богоприємець.
Стрітення символізує собою зустріч Старого і Нового Завітів. Єпископ Феофан Затворник писав: “В особі Симеона весь Старий Завіт, непокутуване людство, зі світом відходить у вічність, поступаючись місцем християнству …”.
Що не можна робити на Стрітення
Молитви, святощі в цей день, допомагають кожному віруючому. У свято Стрітення Господнього слід сконцентруватися на духовному житті, аналізувати свої вчинки, просити прощення за гріхи і творити благо. Є і список справ, від яких краще утриматися.
Заборона на роботу. У Стрітення не варто братися за фізично виснажуючу роботу, яку можна зробити в будь-який інший день. Також не треба в цей день зосереджуватися на темі грошей та їх стрімкого заробітку.
Заборона на алкоголь. Церква не схвалює спиртні напої, які затуманюють розум і роблять людей залежними від своїх шкідливих звичок. Вважається, що всю шкоду від лукавого, і тільки рятівні молитви дозволяють християнам щодня боротися з диявольськими спокусами і продовжувати праведний шлях.
Заборона на домашні справи. Прибирання і прання також забороняється. Під час святкування прийнято присвячувати час Богу і молитвам для очищення душі і пошуку праведного шляху. Також цей час для спілкування з родичами і добрих вчинків.
Заборона на сварки і лайливі слова. Лихослів’я є одним зі смертних гріхів і відвертає Небеса від сваряться людини. Лайка руйнує зв’язок людини з Вищими силами і позбавляє її заступництва і захисту.
Заборона на миття. Миття в колишні часи доставляло багато клопоту. Потрібно було носити воду, колоти дрова і топити баню. Важка праця в свята не віталася, тому митися було прийнято напередодні, щоб зустріти світлу дату чистим не тільки душею, а й тілом. У сучасному світі церква не дає заборони на миття, якщо воно необхідне. Винятки становлять розважальні заходи і дозвільне проведення часу в лазні чи сауні.
Заборона на рукоділля. За заняттям можна забути про відвідування церкви і спілкуванні з Богом. Церква допускає заняття рукоділлям, якщо воно не займає весь час і не відвертає людину від молитов. Природно, не забороняється лагодити порваний одяг або шити його для того, щоб носити.
Заборона на ворожіння і ритуали. Православні християни, істинно віруючі в Бога, не можуть займатися магією і всіляко обманювати долю, визначену Вищими силами. Спроби подивитися в майбутнє ставлять під сумнів Божий задум і є гріховними.
Свято Стрітення Господнього ознаменований урочистими церковними службами та освяченням свічок. У цей день ваш гарний настрій і смиренність перед Богом очищає душу і сприяє набуттю щастя.