Чи визнають підозрюваних у вбивстві Героя Небесної Сотні Василя Сергієнка винними – питання, яке вже три роки поспіль не дає спокою родині закатованого журналіста та небайдужій громадськості. Резонансну справу «футболять» з одного суду в інший. То хворіють судді, то закінчується термін їхніх повноважень, то з інших причин… Це, звісно ж, за офіційними версіями.
10 травня Апеляційний суд у Черкасах вкотре вирішував підсудність справи Сергієнка. Колегія передала її розгляд Придніпровському районному суду Черкас. І знову не остаточно.
Справу перевели до Звенигородки
Суддя Віктор Угорчук повідомив, що колегію немає з кого утворювати. Відтак прокуратура клопотала про передання справи до Звенигородського районного суду з огляду на найкраще транспортне сполучення з ним від Черкас. Таке клопотання Апеляційний суд задовольнив, і вже 15 травня судове засідання у справі Сергієнка розглядалося у Звенигородці.
Четверо підозрюваних у скоєнні злочину – Воронков, Мельник, Горбенко, Недибалюк – на сьогодні перебувають під вартою: до судової зали вони були доставлені у супроводі правоохоронців. Підсудний Завражин, випущений Соснівським райсудом м. Черкас ще у січні ц.р. під заставу у понад 700 тисяч гривень, прибув на засідання. Підозрюваний у підпалі Русін також з’явився у суді 15 травня. Наступного дня, 16 травня, термін тримання під вартою ймовірних вбивць завершувався. Тому засідання мало закономірний резонанс у суспільстві: чи випустять їх на волю?
Неявка адвокатів
Треба сказати, що кожен із обвинувачених у вбивсті Сергієнка має досвідченого адвоката. Захищаючи своїх клієнтів, у квітні вони організували розгорнутий виступ в інформагентстві «УНІАН», де скаржилися на те, що справа не може зрушити з мертвої точки, а їхні підзахисні «терплять тортури в ізоляторі»; винуватили в тому і зміну судів, і прокурорів, і навіть громадськість… Попри таку активність адвокатів у розголошенні власної позиції, на саме засідання у Звенигородці вони не з’явилися. На думку постраждалої вдови Валентини Сергієнко, такі дії адвокатів зумовлені свідомим затягуванням справи задля того, аби вийшли терміни тримання під вартою зловмисників. У свою чергу підсудні під час засідання просили зміни для них запобіжного заходу та заявляли, що їхні права порушені, оскільки попередньо вони не були повідомлені про переведення справи у Звенигородку.
Обвинуваченим – плюс 60 діб тримання під вартою
З огляду на неявку адвокатів обвинуваченим призначили державного захисника із Регіонального центру надання безоплатної правової допомоги. Підсудні відмовлялися від його послуг, однак суд назвав процедуру правомірною. В ході засідання підозрюваний в організації вбивства Мельник скаржився на погане самопочуття та ковтав таблетки. Підсудному Русіну за його проханням викликали швидку, проте медики не побачили підстав для госпіталізації. Врешті, близько 22.00 Звенигородський райсуд продовжив термін тримання під вартою обвинуваченим на 60 діб та оголосив перерву до 14 червня.
Суд над Крисіним: невипадкові збіги
Символічним є і той факт, що дата останнього судового засідання у справі Сергієнка збіглася із датою суду над Крисіним у справі викрадення та катування активістів Євромайдану у січні – лютому 2014-го року. Юрій Крисін є фігурантом справи про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія, яке сталось у період Євромайдану. Обоє – і Сергієнко, і Веремій – журналісти, жорстоко закатовані у 2014-му році організованими групами зловмисників. В обох згаданих справах подібно змодельована тактика поведінки адвокатів. Так, щодо Крисіна, то він «озброєний» аж трьома адвокатами, і всі вони двічі поспіль не з’являлися на останні судові засідання. У відповідь на це суддя Дарницького райсуду Леонтюк під час засідання 15 травня наголосила, що такі дії захисників суд розцінює як «саботаж судового процесу».Для підсудного Крисіна залучили державного захисника. Як, власне, і для обвинувачених у вбивстві Василя Сергієнка.
Також в обох цих справах не стоїть осторонь громадськість. Як і родичі та близькі вбитих журналістів, вона сприймає неявку адвокатів як явне затягування процесу. Адже у випадку із підсудними у справі Сергієнка термін тримання під вартою ймовірних вбивць завершувався 16 травня, а у справі над Крисіним – 29 травня.
Нагадаємо, громадського активіста та журналіста Василя Сергієнка знайшли мертвим у Виграївському лісі, за 15 км від міста Корсуня-Шевченківського Черкаської області, 5 квітня 2014 року. Напередодні його викрали з власного будинку, дорогою били й катували, а згодом нанесли 17 ножових поранень.