Ми ще місто чи вже село? Таке запитання можна почути то тут, то там від корсунців, які обговорюють майбутнє рідного міста у світлі адміністративної реформи. Ідея отримання примарного статусу міста обласного значення, який мав би стати рятівним кругом після того, як Корсунь, мов пісок крізь пальці, пропустив можливість об’єднати навколо себе всі (або хоча б частину) сільські ради району, схоже, загнала у глухий кут не лише корсунських можновладців. Ламали голову над тим, як допомогти нашому місту в, можна сказати, унікальній на всю Україну ситуації, і у Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
Статус — демотиватор об’єднання
Засідання, на якому слухалося «корсунське питання», і про результати якого міська рада не обмовилася й словом, відбулося в Києві 16 травня. Ознайомившись на сайті Комітету http://komsamovr.rada.gov.ua з відео засідання, не можемо не поділитися з вами, шановні читачі, інформацією.
Перш ніж розпочати засідання, головуючий Комітету Сергій Власенко звернув увагу присутніх на те, що ще 7 жовтня 2015 року на засіданні Комітету було прийняте рішення про призупинення надання містам районного значення статусу міст обласного значення, оскільки це демотивує громади до об’єднання та послаблює райони. Зважаючи на те, що таку пропозицію надав голова підкомітету з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою Микола Федорук, саме він, як той, хто може розв’язати Гордіїв вузол, 16 травня озвучив прохання Корсуня-Шевченківського про надання місту статусу обласного значення.
Як розв’язати Гордіїв вузол?
— Сьогодні у мене відбулася зустріч з секретарем Корсунь-Шевченківської міської ради (Сергієм Старчеводом, — прим. авт.), — розпочав свій виступ Микола Федорук. — Він просив, враховуючи, що вони пройшли всі процедури, які передбачені законодавством, надати Корсуню статус міста обласного значення з тим, щоб можна було скористатися законом про приєднання громад. Він проінформував, що так сталося, що місто — районний центр — залишилося одне. А там створено 5 об’єднаних територіальних громад. *При умові, якщо буде наданий статус міста обласного значення Корсуню-Шевченківському, до цієї громади дає згоду приєднатись Моринська об’єднана територіальна громада.
За словами Миколи Федорука, аби розглядати далі «корсунське питання», їм потрібні документи від Моринської ОТГ, зокрема рішення сесії та громадських слухань про те, що вони готові об’єднатися з Корсунем-Шевченківським.
— Він (С.Старчевод, — прим. авт.) поїхав, пообіцявши, що найближчим часом надасть такі документи Комітету, і ми могли б на наступному Комітеті це розглянути, — зазначив Федорук, озвучивши і другий варіант на випадок, якщо листа від Моринської ОТГ не надійде: — Якщо такого немає, то нічого їм не заважає провести об’єднання з Моринською ОТГ, користуючись законом про добровільне об’єднання територіальних громад. Знову провести вибори від Моринської ОТГ і Корсуня-Шевченківського і створити об’єднану територіальну громаду з центром у Корсуні-Шевченківському. І це був би прецедентний випадок, коли об‘єднана громада укрупнюється з іншою.
Тим часом у Корсуні…
Логічно, що після засідання Комітету Верховної Ради Корсунь-Шевченківська міська рада активізувалась. Проект рішення «Про добровільне приєднання ОТГ до територіальної громади міста Корсуня-Шевченківського після надання Верховною Радою України місту Корсуню-Шевченківському статусу міста обласного значення» озвучив секретар міської ради Сергій Старчевод під час останньої, 44-ї, сесії міської ради, яка відбулася 31травня. Розповів про те, що отримував консультації в Комітеті Верховної Ради на початку травня, спілкувався з народним депутатом Миколою Федоруком, колишнім виконавчим директором Асоціації міст України Ярославом Віциком, Апаратом Верховної Ради.
— З 1 травня 2018 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до Закону України про добровільне об’єднання територіальних громад щодо добровільного приєднання сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення». Цей закон дозволяє приєднати місто обласного значення в об’єднану територіальну громаду без проведення виборів депутатів, — пояснив Сергій Анатолійович. — Якщо ми приймемо таке рішення і ОТГ також на сесії підтримає наше звернення, Верховна Рада України зможе надати Корсуню статус міста обласного значення, а процес приєднання відбудеться після надання статусу.
Та на запитання присутніх депутатів, чому звернення має бути направлене саме Моринській ОТГ, відповіді не прозвучало. Як і на запитання, що буде, якщо Моринці не дадуть позитивної відповіді. Пропозиція ж направити звернення до всіх ОТГ взагалі залишилася поза увагою.
Врешті, аби й цього разу не впустити бодай якоїсь можливості врятувати і без того крихке становище зі статусом міста обласного значення, депутати підтримали озвучений проект рішення.
Моринська ОТГ в курсі справи?
Як повідомив у телефонній розмові голова Моринської ОТГ Анатолій Видута, про звернення міської ради чує вперше. Однак готовий підтримати будь-яке рішення, яке приймуть жителі громади.
— Якщо цей процес набере обертів, ми будемо проводити громадські слухання, — зауважив Анатолій Григорович, запевняючи, що ніколи не піде проти волі громади. — Якщо люди погодяться, депутати підтримають думку і бажання громади.
Валентина Довгопола