У художній галереї Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника презентовано художню персональну виставку Сергія Дуплія «Ретро Корсунь».
Серед усього загалу талановитих українських, зокрема, черкаських живописців вийшов на мистецьку арену імпресіоніст Сергій Дуплій. Як зазначав доктор мистецтвознавства, лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка Володимир Овсійчук: «Сергій Дуплій шквалом увірвався в українське мистецтво. Декого він насторожив, проте багатьох захопив і щиро зацікавив своїм щедрим живописним обдаруванням, юнацькою безпосередністю і … поглядом на природу. Ясно, що з роками Сергій Дуплій здобув свободу виразу, малює спонтанно і пристрасно, мовби під дією натхненної імпровізації. Однак за тим постає велика і могутня природа, яка залишається єдиним учителем, що є запорукою постійного вдосконалення і творчого зростання».
Сергій Олександрович Дуплій народився 7 серпня 1958 року в с. Сидорівці Корсунь-Шевченківського району. Ріс без батька, під дбайливою опікою матері та бабусі. З раннього дитинства любив малювати. Мати працювала на пошті, тож вдома було чимало паперу, який і став у добрій нагоді малому художнику. Перші малюнки здібного школяра потрапили на міжнародні дитячі виставки, однак тоді його талант ніхто не підтримав.
Сергій став студентом Київського державного інституту фізичної культури і спорту. З 1980 по 1987 рр. працював тренером у Корсунь-Шевченківській дитячо-юнацькій спортивній школі.
Талант до малювання у Сергія Дуплія помітив черкаський художник, поет і чудовий педагог Євген Найден, коли той за годину майстерно виконав олівцем портрет свого товариша. Євген Найден не міг повірити, що юнак не мав спеціальної освіти. І він йому порадив залишити все і присвятити себе лише образотворчому мистецтву.
Формування Сергія Олександровича Дуплія, як художника, проходило під впливом імпресіоністів, які переконали його, що кращою школою для художника є робота на пленері. Так, з того часу художник мало працює в майстерні, він у пошуках мальовничих мотивів і вражаючих панорам виїздить на пленери як у великі міста, так приділяє увагу і малим містам України, їхній історії, культурі, природі. Там, на полотнах художника народжуються дивовижний світ нових образів. Це – найкращі твори, які наповнені повітряною перспективою, яскравими кольорами веселки, наскрізь пронизані сонцем.
У 1985 р. він вперше брав участь в обласній художній виставці у Черкасах, на якій експонувались шість етюдів. А через два роки три етюди «Листопад», «Лютневе марево», «Біля головної станції» були представлені на республіканській художній виставці у Києві. Цього ж року відбулася перша персональна художня виставка молодого митця в художній галереї музею історії Корсунь-Шевченківської битви, де художник представив 60 етюдів і картин. Гості вернісажу відмітили самобутній талант молодого митця.
У 1987 р. С.О.Дуплій переїжджає до м. Ржищева Київської області, де з часом повністю зосередився на творчій роботі.
Один із шанувальників творчості Сергія Олександровича Дуплія Ігор Диченко сказав: «Він сам по собі. Шукач і постійний ловець гармонії. Якщо Вам раптом трапиться бути на крутому березі Славутича в передранковий час,і крізь прощальну ніч у мряку побачити людину з мольбертом – не сумнівайтесь – це Сергій Дуплій, один з обдарованих українських живописців» .
У 2000 р. С. Дуплій став членом Національної спілки художників України. Після тривалої перерви у виставковій діяльності у лютому 2004 р. була організована у Київському музеї культурної спадщини персональна ювілейна виставка, присвячена 25-річчю творчої діяльності Дуплія Сергія Олександровича. На ній експонувалося 68 полотен художника. Це була дивовижна виставка, твори розміщені на трьох поверхах. Її відкривали академіки та мистецтвознавці. Відомий мистецтвознавець Володимир Петрович Підгора зазначив: «Нарешті ми дочекались не заангажованого, незвичайно сильного, могутньо-імпульсивного художника, який мислить за допомогою кольору. Досягнувши гармонії неповторного колориту та глибокої фактури, художник відзначає, що сама фактура ніколи не була самоціллю, а лише способом передачі відчуттів». Виставка тривала більше місяця, її відвідали тисячі киян, гостей міста, відомі колекціонери та мистецтвознавці. Безліч захоплених відгуків залишили відвідувачі виставки про картини, про їхній нестримний потік позитивної енергії які захоплюють буйністю кольорів своєю експресивною динамікою.
Раннім роботам Сергія Дуплія притаманне поетичне бачення світу. Його роботи наповнені смутком і радістю, пробудженням, тривогою і спокоєм, нерозгаданою таємницю. Вони різняться темною кольоровою гамою, сполученням тягучих в’язких барв, відкинувши найменшу думку про теплий промінь чи окраєць світла, художник розчинив колір у повітрі, лишивши об’єкти матеріальності. З роками художник полюбляє широкі об’ємні мазки, вільні, експресивні, сміливо прокладені яскраві прямокутники поверх ґрунтованого тла, яке осяяне теплими промінцями сонця.
Свої роботи Олександр Сергійович Дуплій презентував на художніх виставках у Києві, в Черкасах, у Закарпатті, в Криму, у Москві, Словаччині та багатьох інших містах та країнах Європи. Численні його твори знаходяться в художніх музеях, галереях та приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном.
У 2005 р. в залі художньої галереї Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника був створений монографічний комплекс Сергія Дуплія, де експонується одинадцять творів, подарованих автором Заповіднику. Дивлячись на які відвідувачі галереї залишають такі відгуки: «Талант Сергія Дуплія – дзвінкий, щедрий, радіючий, з виразно окресленими національними рисами. Він вміє передати у своїх творах стобарвну красу України». Таким чином, серед усього загалу художників, зокрема корсунських Сергій Дуплій має талант імпресіоніста. Його твори займають гідне місце у скарбниці національної культури. Його любов до українського пейзажу невичерпна. Він завжди працює з гаслом: «Україна –неубога, Вона – у Бога».
Запрошуємо жителів та гостей міста відвідати виставку Сергія Олександровича Дуплія, яка діятиме до 1 вересня.
Світлана Костенко,
завідувач художньої галереї заповідника