Працювати за кордоном в архіві з оригіналами документів, свідченнями очевидців. Про це учні можуть хіба що мріяти. Завдяки ж спільному історичному проекту між Корсунем та його містом-побратимом Гіфхорном 10 гімназистів-старшокласників з нашого міста отримали таку унікальну можливість. З 11 по 18 червня вони перебували в Німеччині, де разом з учнями з гімназії ім. Отто Гана занурилися в події років Другої світової війни.
В перший день перебування корсунських учнів на чолі з директором Інною Луц, викладачем німецької мови Альоною Коровник та головою ГО «Партнерське об’єднання Корсунь-Шевченківський — Гіфхорн» Валентиною Довгополою гостей вітали бургомістр Маттіас Нерліх і куратор партнерських стосунків та безпосередній керівник проекту «Втеча і вигнання» Клаус Майстер. Саме вони під час прес-конференції в гімназії і розповіли про ціль проекту та його реалізацію.
За словами Маттіаса Нерліха, «проекти, як ті, що стосуються водопостачання, чи ті, як нинішня співпраця між учнями, підіймають наше партнерство на зовсім новий рівень». У свою чергу Клаус Майстер зазначив, що спільний історичний проект буде проведено в два етапи. Перший з них передбачає роботу в Німеччині, другий — в Корсуні.
Реалізовується проект в рамках програми «MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді» фонду «EVZ» («Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє.»). Її головною метою є інтенсифікація відносин з Україною, підтримка молодих людей з Німеччини та України, які мають активну позицію щодо демократичних цінностей. Останнє й довели корсунські та гіфхорнські школярі своєю активністю та високопродуктивною співпрацею.
Тільки-но ступивши на поріг гімназії Отто Гана, корсунці, певно, не відчули особливої різниці зі своїм закладом освіти. І справа не в інтер’єрі, який, звісно, що відрізнявся від звичного для нас, а в увазі, якою гімназистів з Корсуня з перших хвилин оточили директор навчального закладу Сюзанне Піларскі та викладач історії Ельке Хав’єр.
«Втеча і вигнання» торкнеться подій Другої світової війни, а саме долі остарбайтерів та примусових працівників, перегукуючись з подіями сьогодення. «В Україні зараз мільйони вимушених переселенців через конфлікт на Сході України», — зазначив Клаус Майстер. Тож саме в Корсуні-Шевченківському гімназисти будуть працювати над другим, завершальним, етапом роботи, зосередившись на нинішній ситуації в Україні.
Архів, у якому пощастило попрацювати учням обох гімназій, розташований у м. Вольфсбурзі в Інституті сучасної історії. Працівник архіву Алекс Недельковскі познайомив школярів з архівною справою та допоміг систематизувати інформацію, яку вони потім представили у ратуші.
Послухати презентації гімназистів завітали працівники міської ради, депутати, місцеві ЗМІ. Озвучене нікого не залишило байдужим, адже йшлося про те, що більше НІКОЛИ не має повторитися. Нацизм. Концтабори. Остарбайтери. Поламані долі мільйонів людей.
Учні розповідали про цілеспрямовану пропаганду, яку вів нацистський режим, про долю примусового працівника з Голландії. Ділилися також тим, як дітям велося в ті страшні воєнні роки. Цікавим було дізнатися і про уявлення школярів щодо облаштування місця вшанування пам’яті жертв концтаборів. Майже дві години заходу минули в тиші, адже презентована інформація просто вражала. «Цілковитим успіхом» охарактеризували проект присутні.
Окрім чудово організованих можливостей для роботи, приймаюча сторона подбала і про не менш змістовне дозвілля для учнів обох гімназій. Так, серед іншого вони відвідали завод з виготовлення автомобілів марки Фольксвагену, побували і в столиці Німеччини Берліні та насолодилися затишним містечком Люнебургом.
Валентина Довгопола