У залах художньої галереї Заповідника діє ряд виставок, серед них експонується персональна виставка коломийської художниці Емілії Бережницької під назвою «У дорозі до тебе».
Понад двадцять років подорожують Україною її картини, і сьогодні виставка представлена у нашому місті.
Народилася Емілія Бережницька 5 квітня 1942 року в селі Голинь Калуського району Івано-Франківської області. Її батько, заможній селянин Лесюк Павло, разом із своєю дружиною виховував вісьмох дітей в давніх українських традиціях: батьки прищеплювали дітям любов до рідного краю, до чудової української природи, до милозвучної нашої мови, вчили поважати старших і будувати своє майбутнє життя на засадах релігії та поваги до українських обрядів та свят.
У споминах про далекі літа молодості малярка згадує своє «рідне село з мальовничими околицями…, різдвяні свята, коли мати обов’язково білить всередині хату, а діти прибирають в кімнатах». «Я малювала на листах паперу квіти, – згадує Емілія Павлівна, – а мої старші брати Михайло і Василь шили собі одяг для вертепу, розмальовуючи його фарбами. Це мене дуже заворожувало, і тоді я потайки брала клаптики паперу, забивалась в куток і малювала». У таких умовах минало дитинство майбутньої художниці. Але були і неспокійні дні, особливо в 1945-1947 роках, коли «відбувалися в селі нічні облави й арешти, коли вивозили людей на Сибір… Коли ми бачили людей у військовій формі, то дуже їх боялися, нас охоплював великий страх. Перелякані енкаведистами, які спалювали по селу хати, ми плакали. Єдиною розрадою було те, коли мати тихо наспівувала пісню, а я малювала квіти».
Малювати Емілія Бережницька розпочала раніше, ніж читати. Закінчивши середню школу, вона влаштувалася на роботу в Калуське будівельне управління, де познайомилася зі справжніми художниками – Марією Козаченко та Василем Голубєвим, які запевнили молоду і необізнану тоді з таємницями живопису жінку, що «живопис – це поезія і вимагає такої ж кропіткої праці, як і поезія». Саме тоді, після важливих порад професійних художників, Емілія переконалась: вона буде художником. Вона самотужки удосконалювала свої знання, засвоїла важку живописну техніку – корпусне письмо. Емілія Павлівна працює в імпресіоністичній манері та традиціях українського народного мистецтва.
Сьогодні ми споглядаємо картини цікаві не лише актуальністю і різноманітністю тематики, але й глибокою змістовністю, продуманістю й оригінальністю композиційних та колористичних рішень. Тут і зачаровані Карпати, цікаві натюрморти, також вражають містичні модерні композиції – і все це окутане лірикою.
На жаль, Емілія Бережницька не змогла прибути на вернісаж. Але багато шанувальників мистецтва прибули на захід. З гарними відгуками і словами вдячності виступив дійсний цінитель мистецтва, заслужений працівник культури України, кандидат мистецтвознавства, Академік академії соціального прогресу і творчості Михайло Волков, який зробив вагомий внесок в культуру нашого району.
Шанувальників мистецтва, жителів та гостів нашого міста, запрошуємо відвідати художню галерею та оглянути ці прекрасні роботи, які перенесуть вас на полонину, до карпатських гір і київських святинь. Виставка діятиме до вересня.
Світлана Костенко,
завідувач художньої галереї заповідника