Як відомо, після набрання чинності нового закону «Про освіту» керівники державних закладів освіти обираються тільки за конкурсом. Тож дитсадок «Світлячок» ім. С.Русової №4, що розпочав цей навчальний рік без завідувача, чекає на нового очільника, якого має обрати конкурсна комісія. Здавалося б, все прозоро: кандидати подадуть документи, комісія розгляне – директор призначений. Але тут, як не прикро, розпочалися такі колізії і гучні суперечки, що тепер їх годі й розкрутити.
Завідувач за конкурсом
Кандидати на посаду завідувача «Світлячка» поки не подають документи на конкурс. Адже спершу міська рада має затвердити склад конкурсної комісії. Прописаний цей склад повинен бути в Порядку призначення на посаду керівників дошкільних навчальних закладів Корсунь-Шевченківської міської ради. Розроблять такий документ не лише для «Світлячка», а для всіх дитсадків міста. І ось саме цей Порядок уже дві сесії поспіль – 6 та 18 вересня – не можуть затвердити депутати Корсунь-Шевченківської міської ради.
У чому складність процедури? Роз’яснення просимо надати керуючу справами виконкому міськради Оксану Гаркушу.
– Перш ніж винести на розгляд сесії проект Положення, його на своїх засіданнях вивчать три профільні комісії – постійна комісія з питань управління комунальним майном, ЖКГ, торгівлі, підприємництва, промисловості, транспорту і зв’язку, будівництва та архітектури (голова комісії Юрій Заболотній), постійна комісія з питань регламенту, етики, законності і правопорядку, діяльності органів місцевого самоврядування (голова Анатолій Безуглий) та постійна комісія з питань освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, молоді, спорту, туризму та партнерських зв’язків (голова Юлія Чепурна). Щодо двох перших комісій, то вони займаються цим питанням з огляду на те, що дитсадок – заклад комунальний. І саме вони на минулу сесію міськради, 18 вересня, подали свої пропозиції, які, власне, і розглядалися депутатами на сесії.
Каменем спотикання стали подані профільними комісіями пропозиції щодо скандального пункту проекту, який стосується складу комісії. І тут треба сказати, що розробляє та затверджує Положення засновник дошкільної установи (а це – міська рада), і робить він це на підставі Типового положення (про це попереджає Закон України «Про загальну середню освіту»). Як зазначено у Типовому положенні, «для проведення конкурсу засновник затверджує персональний склад конкурсної комісії з рівною кількістю представників кожної зі сторін, визначених ЗУ «Про загальну середню освіту». А в складі комісії, як йдеться в цьому законі, повинні бути: представники засновника, трудового колективу, громадського об’єднання батьків вихованців закладу та громадського об’єднання керівників закладу. Представлені вони мають бути в рівній кількості, йдеться в Положенні.
Позиція міської ради
Всі умови, вважають профільні комісії, були враховані. Втім резонанс викликав той факт, що з боку засновників вони запропонували у склад комісії п’ятьох осіб. В той час, коли від виконавчого комітету – 2 осіб, від відділу освіти – 2, від навчального закладу – 2. І саме ця пропозиція на сесії міськради обговорювалася, м’яко кажучи, емоційно.
Чи правомірно давати п’ять голосів засновникам? Відповідь отримуємо від Оксани Гаркуші: «Так. Вони як засновники мають право більшості. Тож для об’єктивності подають представника від кожної постійної комісії міської ради – голову або члена комісії». Але громадській цікавить, наскільки професійно можуть оцінити комісії, які не займаються питаннями освіти, рівень педагогічної майстерності та управлінських якостей керівника саме дошкільної установи? «Саме для цього і було запропоновано включити в комісію з правом голосу вихователів, двох представників від відділу освіти. І це при тому, що відділ освіти, згідно із ЗУ «Про дошкільну освіту», має лише дорадчий голос. Як роботодавці вони виступати уже не можуть, бо втрачають такий статус: контракт дошкільна установа буде підписувати відтепер з міським головою», – зазначає керуюча справами виконкому міськради.
«Закон України змінювати не можна, а от Типове положення – не догма. Ми його маємо право змінювати і пропонувати такий склад комісії, який вважаємо за потрібне», – наголосив депутат міськради Анатолій Безуглий під час сесії. Однак ці цифри, які, куди не крути, надають роботодавцю більшість, збентежили та насторожили колектив «Світлячка». Тому працівники садочка, а також голова районного профспілкового комітету працівників освіти Валентина Кузьміна прибули на минулу сесію міськради.
Позиція дошкільників
Що прийшов просити депутатів колектив «Світлячка»? Позицію дошкільників донесла на засіданні Валентина Кузьміна: «Ми просимо рівної кількості голосів від роботодавця та працюючих. Це буде справедливо і продемонструє те, що думка працюючих враховується, що людей поважають». У свою чергу голова батьківського комітету садочка Лідія Отземок передала міському голові Олександру Гайдаю звернення від батьків вихованців закладу про те, що вони хотіли б бачити керівником садочка Світлану Миколаївну Бодню – нинішнього методиста «Світлячка», який, за оцінкою батьків та працівників дитсадка, бездоганно справляється з завданнями очільника, виконуючи сьогодні його обов’язки. Аналогічне звернення підготував колектив дитсадка.
Втім, згадані звернення викликали неоднозначну реакцію. Скажімо, депутат міськради Олексанр Шкребтій зауважив, що активна участь колективу в обранні керівника може мати негативний вплив на подальші трудові відносини: «Уявіть собі, що в конкурсній комісії – мої працівники? Вони, якщо я їх влаштовую, проголосували за мене сьогодні, і вже завтра я буду якоюсь мірою залежати від них. Якщо буде потреба когось звільнити, я можу почути: «Але ж я за тебе голосував!» Натомість депутат Наталія Семоненко заперечила: «Думку колективу ігнорувати не можна». «Та ж колектив, як ніхто, знає, хто здатен керувати установою і має для цього достатній багаж досвіду і знань! – додала Валентина Кузьміна, – І йдеться не про те, щоб колектив обирав самостійно собі керівника, а про рівну кількість голосів від роботодавців та від працюючих».
Образливою вважає позицію освітян депутат міськради Світлана Гриб: «Ми не воюємо один проти одного. Хто вам сказав, що ми проти когось і за когось? Я особисто завжди підтримую садочки, а тут – якісь підрахунки! Стільки «ваших» голосів, стільки «наших»… Це образливо». У свою чергу працівники садочка болісно реагували на ряд реплік депутатів. «До кого приходять директори садочків просити гроші на ремонти, на зарплати, на харчування? До кого? До працівників садочка? Ні, вони приходять в міську раду і депутатів просять», – говорив під час сесії депутат міськради Сергій Байда. Дошкільники прокоментували: мовляв, вони не жебракувати приходять у міську раду, а озвучувати потреби закладу, в який вкладають душу і який разом із колишньою очільницею Лідією Маєвською, всією адміністрацією, вихователями вивели на такий високий рівень, яким засновник мав би пишатись. І тому, переконані працівники садочка, не рахуватися з ними у прийнятті доленосного для садочка рішення просто не можна.
Призначення відтерміновується знову
Відтак, не дійшовши згоди, під час засідання оголосили перерву. І вже після неї на розгляд сесії ставилися на голосування зміни до проекту щодо пункту «2.4». Отож, проект передбачав 5 осіб від засновників, 1 – від виконкому, 2 – від відділу освіти, 1 – від батьківського комітету, 1 – від Профспілкового комітету, 2 – від навчального закладу. Такий склад, який, по суті, означає рівну кількість від роботодавців та працюючих, міг бути затверджений під час сесії. І десятеро депутатів проголосувало «за». Семеро утрималося. Таким чином зміни погоджені не були. А сам проект уже вдруге перенесли на доопрацювання. На думку депутата міськради Наталії Симоненко, озвучену в підсумку голосування, прикрість ситуації полягає в тому, що, по-перше, думка колективу не була врахована, і, по-друге, тепер процес обрання керівника дошкільної установи знову відтерміновується.
P.S. Звучали у стінах сесійної зали тези і про «неготовність проекту», і про «блокування цього питання», і про те, що «посада продана»… До компромісного для обох сторін рішення закликав міський голова. Та чи вдасться врахувати думку всіх незадоволених? У будь-якому випадку не можна назвати здоровою ситуацію, при якій механізм призначення керівника викликає такий шквал суперечок. І, врешті-решт, мало віриться, що в цьому році один із найкращих садочків міста дочекається призначення нового керівника.