25 листопада 2018 року виповнилося 180 років від того часу, як наша черкаська земля подарувала Україні велетня духу, письменника-класика, автора безсмертної “Кайдашевої сім’ї” Івана Нечуя-Левицького.
Минулий тиждень минув під знаком пошанування нашого земляка. А почалися святкування візитом до Стеблева Черкаського музично-драматичного театру, який запропонував глядачам для перегляду у селищному будинку культури «Кайдашеву сім’ю». Це дійство тривало понад дві години. І хоч у приміщенні було досить холодно, зал був заповнений повністю. Браво акторам, які чудово зіграли наших Кайдашів та Довбишів на сцені, подяка керівництву громади, які спонсорували це прекрасне свято, а глядачі ще раз поринули у світ улюблених героїв.
Вшанування нашого Нечуя продовжилося у четвер, 22 листопада – цього дня в Стеблівській школі ім. І.Нечуя-Левицького відбувся тематичний урок, організатором якого була вчитель-словесник Ольга Миколенко. Відкрив урок вступним словом автор цього допису, а далі прозвучали фрагменти уривків із творів письменника, були представлені сцени із «Кайдашевої сім’ї», комедії «На Кожум’яках» І. Нечуя-Левицького. До речі, захід відбувся у нестандартній формі діалогу з працівниками музею Нечуя-Левицького А.Хаврусем та Т.Блохіною, під час якого вони розповіли про маловідомі сторінки із життєпису письменника.
Цікавою та пізнавальною стала літературна зустріч, що відбулася 23 листопада у актовому залі Стеблівської загальноосвітньої школи під назвою «Літописець народного життя». Організаторами цієї змістовної та теплої зустрічі були працівники музею І.Нечуя-Левицького А.Хаврусь та Т.Блохіна. Учасник зустрічі Петро Яценко, автор книги про письменника «Нечуй. Немов. Небач», розповів про те, як писалася книга, які матеріали про Нечуя стали поштовхом до її написання. Це оригінальне трактування біографії письменника-класика у жанрі стімпанку у Вікторіанську епоху. У книзі багато фантастики, проте її автор не відійшов від реального життєпису письменника. На цьому пізнавальному заході були присутні члени районного літературно-мистецького об’єднання «Янталка» разом із головою Ларисою Ткач, члени літературно-мистецького жіночого клубу “Барви” разом із головою Анною Савранською, директор Корсунь-Шевченківської централізованої бібліотечної системи Валентина Шкребтій.
Один з організаторів ювілейного видання «Хмари» Віктор Гриценко, наш земляк, подарував кілька десятків примірників книги, в якій зібрані цікаві художні та публіцистичні твори І.Нечуя-Левицького. Народний артист України Лесь Харченко запропонував учасникам дійства чотири пісні народної та патріотичної тематики. Наш земляк із Шендерівки Станіслав Двірняк декламував свіжий вірш про Нечуя. Творчий внесок в атмосферу зустрічі зробили і студенти Корсунь-Шевченківського педколеджу: танцювальний колектив «Юність» (кер. Ж.Лисенко) на сцені виконав український «Гопак», а студенти закладу читали уривки з роману «Хмари» І.Нечуя-Левицького.
На закінчення наш земляк, мистецтвознавець Михайло Волков висловив слова подяки всім організаторам та жаль з того приводу, що на цих святах не було очільників культури вищого рангу.
Підсумковий акорд святкування прозвучав у неділю, 25 листопада, саме у День народження письменника. Відзначила ювілей Стеблівська ОТГ. Спочатку присутні біля пам’ятника Нечуєві поклали квіти, вшанувавши велич його таланту. Далі у будинку культури відбулась презентація столів достатку, на якій члени громади організували справжній український ярмарок. У приміщенні селищного будинку культури відбувся тематичний вечір «І знову зустріч з Нечуєм», до якого цікавий сценарій написала Олександра Каракай, заступник з виховної роботи Стеблівської загальноосвітньої школи. У літературно-музичній композиції прозвучали пісні Сергія Хавруся, фундатора музею письменника, лунали вірші, були продемонстровані сцени з неповторних Нечуєвих творів.
Велика подяка всім, хто долучився до цих свят. Віримо, що творчість незабутнього Нечуя буде об’єктом для дослідження та вивчення ще не одне століття. Бо він ніколи не кривив душею, а йшов обраною Богом стежкою, засвідчуючи своїм життям глибокий патріотизм щирого українця на всі часи.
Андрій ХАВРУСЬ,
завідувач музею І.Нечуя-Левицького у Стеблеві