Рудо-чорні метелики, які у неділю заполонили наш район, викликали неабиякий подив. А разом з ним і логічне запитання — чи, бува, не несе в собі «крилата» краса якоїсь шкоди? Яка ж причина нашестя метеликів?
Як повідомляють у міністерстві екології (пише «BBC Україна»), йдеться про сонцевика будякового, якого також називають чортополохівка. Взимку метелики мігрують у теплі краї, а навесні знову повертаються на північ, зокрема, й в Україну. Тут вони відкладають яйця, гусінь росте і заляльковується, після чого вже протягом місяця лялечки лускають, і з них виростають нові метелики.
Як правило, метелики відкладають яйця групами і неодночасно. Проте цього року через коротку весну метелики відклали яйця майже водночас. Як наслідок — всі нові метелики з’явилися так само одночасно.
— На території області відбувається літ метеликів чортополохівки, — відповідає на запитання «Надросся» фітосанітарний інспектор Головного управління Держпродспоживслужби Черкаської області Ірина Осадча. — Це денний метелик з розмахом крил 50-60 мм, світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Метелики відкладають яйця на квітучих бур’янах та інших нектароносах, віддаючи перевагу бур’янистій рослинності. Відклавши яйця, метелики гинуть. Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Зазвичай вони харчуються на бур’янах – кропиві, осоті, чортополоху. У роки масової появи, знищивши бур’яни, гусінь метелика може завдати відчутної шкоди рослинам сої, соняшнику, рицини, кукурудзи, овочевим і баштанним культурам, іншим, передусім, засміченим посівам. На присадибних ділянках не нехтують айстрами, лавандою, артишоком тощо, — застерігає фітосанітарний інспектор.
Як пояснює Ірина Осадча, заселені шкідником рослини рекомендують обробляти інсектицидами з діючою речовиною імідаклоприд + лямбдацигалотрин, хлорпірифос. Оброблення пестицидами варто проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Не менше як за дві доби про час та місце проведення обробітків необхідно обов`язково попереджувати голів сільських і селищних рад, населення села та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки. При роботі із засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.