Те, що замор риби на Росі поки не набрав таких жахливих обертів, як торік, аж ніяк не означає, що є підстави видихнути з полегшенням. Бо сьогодні загине трохи риби – завтра загине екосистема. І бездіяльність може коштувати нам надто дорого.
Тривожний сигнал із Яблунівки надійшов до волонтерської групи «SaveRos’» на вихідні. Очевидці повідомили, що у річці в районі села то тут, то там спливає дохла риба, а та, що жива, на поверхні безпорадно хапає ротом повітря. Така картина вимальовується саме в нічні та передсвітанкові години, адже в темну пору припиняється процес фотосинтезу, а кисень інтенсивно споживається водяними мешканцями, бактеріями та водоростями, та реакції окислення їх рештків. Тож близько 5-ї год. ранку в суботу екоактивісти уже дісталися Яблунівки. Вийшли на воду на човні, оксиметром зафіксували критичне зниження рівня кисню: до 0,13 мг/дм3 (при нормі 4 мг/дм3). Хоча факт кисневого голоду видно було неозброєним оком: риба неспокійно «кидалася», ковтала повітря, шукаючи рятівний кисень, а подекуди й гинула від його катастрофічної нестачі. І уже під ранок, разом зі сходом сонця показники на оксиметрі стали потрохи піднімались вгору.
– Поки що гине лише хижак, і зараз загроза поки минула, до наступного похолодання, коли продукування кисню стане меншим за споживання. Загинуло кілька щук і, може, кілька сотень окунців (хижак гине першим), – аналізує голова руху «SaveRos’» Олег Собченко та демонструє нам відеодокази, відзняті на місці події Галиною Добровольською, директоркою радіо «На хвилі Корсуня», та Віктором Цимбалом.
Команда «SaveRos’» продовжує бити на сполох: окрім природного чинника, що провокує еколихо, превалює також чинник техногенний. І його нищівний вплив на довкілля є особливо небезпечним. «Правила експлуатації Стеблівської ГЕС, – переконані волонтери, – це найгірші умови, які тільки можна було придумати для екологічного стану Росі. Влітку ГЕС, не зраджуючи своїй прикрій традиції, зупиняє воду на більшу частину доби, накопичує її і потім кілька годин на день працює. Річка перестає бути живим організмом: проточність стає малою, температура поверхневої води – високою. У Стеблівському водосховищі продуктивність водоростей шалена, але на глибині метра її вже майже немає. Водорості ці мають планктонні властивості, вони займають верхній шар води. Якщо цей шар не скидати, вся біомаса буде накопичуватися в пригреблевій зоні Стеблівської ГЕС. Коли відбувається нашарування, ці водорості накопичуються до певної межі. А ті, що потрапляють на глибину більше одного метра, гинуть, бо їм не вистачає світла. Відтак рештки загиблих водоростей тонуть. На глибині більше трьох метрів вода із рештками водоростей, по суті, є отруйною. У ній вочевидь перевищено норму і по аміаку, і по сірководню тощо. І якраз ця вода, що забруднена рештками, скидається донизу, у Яблунівку.
Очевидною є, кажуть екоактивісти, і причина минулорічної задухи саме в Стеблівському водосховищі. Це місце є найпроблемнішою точкою на всій Росі. Тут масово гине мальок, а тільки-но спускаємось нижче Яблунівки – риби стає більше. Зафіксувавши все побачене в районі Яблунівки, волонтери звернулися до Державної екоінспекції Центрального округу із проханням відреагувати на тривожний факт.
Працівники екоінспекції прибули в понеділок, 19 серпня, до Корсуня. Зустрілися із представниками громадськості, разом із якими проїхали по уже звичному для активістів маршруту.
– Ми взяли курс від Корсуня до Стеблева, – коментує очільниця відділу інстурментально-лабораторного контролю Держекоінспекції Центрального округу Валентина Тарабухіна. – Відібрали проби поверхневої води в районі Корсунь-Шевченківської ГЕС, понтонного мосту смт Стеблева, Стеблівської ГЕС та в районі села Яблунівки. Надамо висновки ближчим часом. Також днями буде розширене засідання Державної екоінспекції Центрального округу із залученням представників Державного агентства водних ресурсів та Регіонального управління водних ресурсів.
Висловили працівники екоінспекції і солідарність із позицією волонтерів щодо впливу техногенного чинника на катастрофічну ситуацію із водою в Росі. Якби Стеблівська ГЕС, підтвердили вони, давала воду таким чином, як у Корсуні, змішуючи верхню та нижню, то таких проблем би не було. Нинішні ж умови експлуатації потрібно змінювати. І то негайно.
Олена МАРЧИК