Водохреще: цікаві факти і традиції свята
У народі це свято має багато назв: Хрещення Господнє, Богоявлення, Йордан, Водохреще.
19 січня закінчується дванадцятиденний період святок, а тому останній день цього періоду супроводжується різними магічними діями та повір’ями.
Ми зібрали для вас найцікавіші факти та традиції свята.
Христос Хрещається! – На річці Йордані!
Не можна зрозуміти сенсу і важливості хрещення, не з’ясувавши найперше символічного і реального значення води у Старому Завіті. Вода – початок життя. Саме з води, заплідненої животворящим Духом, відбудуться всі живі істоти. Де немає води – там пустеля.
Слово «хрещаю», «хрещу» в перекладі з грецької означає «занурюю у воду». Новим змістом наповнив омовіння святий Іоанн Предтеча, коли розпочав практику сповіді гріхів з одночасним зануренням у воду – на знак очищення від духовного бруду. Предтеча хрестив людей водою в покаяння, передрікаючи, що невдовзі прийде Той, Хто хреститиме Духом Святим. У 30-річному віці Господь наш Ісус Христос перед початком Своєї проповіді прийшов на річку Йордан, щоб прийняти Хрещення від пророка й Предтечі Іоанна Хрестителя. Побачивши Христа, Іоанн стримував Його, промовляючи: «Це мені треба хреститися від Тебе, і чи Ти приходиш до мене?» На це Господь відповів: «Облиш нині, бо так належить нам виконати всяку правду».
У ту саму мить, як Ісус занурився в Йорданські води та звершилося це священне Таїнство, небо розійшлося, Іоанн побачив Духа Божого, Котрий сходив, як голуб, на Христа, а також чутно було голос Бога Отця з неба: «Цей є Син мій возлюблений, у Якому Моє благовоління». Так, на Йордані була явлена Свята Трійця — Єдиний Бог у трьох Особах: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, тому і має цей день назву Богоявлення.
Також цей день знаменував явлення Христа народу і початок Його суспільного служіння та відкритої проповіді Євангелія.
Тож не забуваймо: Господь, встановивши Хрещення, наголошує на тому, що кожен із нас мусить народитися не лише фізично, а й духовно, очистивши водою й Духом свою внутрішню сутність від будь-якого зла.
Традиції святкування Водохреща
- Хрещенська вода має особливу силу і навіть назву – Велика Агіасма, тобто Велика Святиня. Її освячують за особливим чином Великого водосвяття, яке здійснюють лише двічі на рік: у надвечір’я Хрещення Господнього та у саме свято. Хрещенською водою окроплюють людей, дім, худобу, а також вживають за особливої потреби. Напередодні та у свято Хрещення уся вода на світі вважається освяченою. Тож якщо нема можливості освятити у церкві, її можна просто набрати будь-де.
- Напередодні Хрещенняналежить тримати суворий піст. Увечері наступає Другий Святий вечір, в народі його ще називають Голодна кутя. Вечеряють з першою зіркою. На стіл ставлять кутю, узвар та пару пісних страв, наприклад, вареники з грибами чи голубці.
- У Корсуні-Шевченківському зберігся звичай напередодні Водохреща на річці або озері вирізати з льоду хрест та зафарбовувати його буряковим чи калиновим соком. Цей звичай був поширений майже по всій Україні, але у радянські часи зник. Нині він відроджується у багатьох містечка та селах України.
- Водохреща святкують три дні. Їх також називають Розколядою, адже по завершенню свята співати колядки припиняють. А зимові свята повністю завершуються.
Поради для тих, хто вперше зануриться у крижану воду
Тим, хто вперше вирішив зануритись у крижану воду на Водохреще, фахівці радять дотримуватися таких правил:
– за дві години перед зануренням в ополонку ситно поїжте — організму потрібні ресурси для обігріву;
– візьміть із собою ковдру або рушник, на який можна стати при роздяганні, та додаткові рушники для того, щоб добре витертися після купання. Бажано, щоб одяг був максимально зручним, і ви могли його швидко на себе надіти після виходу з води;
– перед заходом у воду потрібно зробити зарядку, побігати, пострибати, словом, розігріти тіло;
– вибирайте ополонку, де є обладнаний спуск у воду, аби не посковзнутися, і щоб можна було легко і швидко вийти з крижаної води;
– у воду заходьте в середньому темпі. Якщо йти занадто повільно, то можна серйозно обморозитися, якщо ж навпаки швидко — це може викликати різкий підйом тиску. Зайшовши по коліна, вмивайтеся і продовжуйте занурення;
– у воді можна перебувати не більше 10 секунд. Тричі зануритись цілком достатньо;
– після виходу відразу розітріться рушником і одягніться якнайтепліше. Випийте чашку теплого чаю. І пам’ятайте: алкоголь не зігріває, а лише може нашкодити.
Водосвяття у Корсуні
У світоглядному плані Водохреще — це свято єднання людських душ і народження нових надій. Щороку, очищуючись освяченою водою, ми ніби заново народжуємося, залишаючи в минулому сварки, невдоволення і образи.
У Корсуні щороку 19 січня традиційно відбувається освячення води біля джерел та водойм.
Наймасовіші заходи вже кілька років поспіль відбуваються на Мартанському ставку, де проводить чин освячення води настоятель Спасо-Преображенського храму ПЦУ, благочинний Корсунь-Шевченківського району отець Ростислав Било. Слід зазначити, що цього року свято Водохреща, 19 січня, припадає на неділю. Цього дня Хрещенські заходи на Мартанському ставу розпочнуться о 12-й годині. Передуватиме цьому традиційна Хрещенська хода, яка вирушить від Спасо-Преображенського храму об 11.30. На березі ставка відбудеться освячення води та буде облаштована купель, де всі охочі зможуть прийняти омовіння.
Під час масових святкувань заплановано забезпечити роботу працівників МНС, поліції, швидкої допомоги та КП «ВЖ РЕУ». З проханням про це отець Ростислав звернуся до міського голови заздалегідь.
Хрещенські морози не квапляться
І наостанок – що віщують синоптики на Водохреще. Навряд чи цього дня варто очікувати уславлених у народній творчості міцних хрещенських морозів. За попередніми даними метеослужб, 19 січня на Корсунщині очікується -2-0оС, хмарно з проясненнями.
В давнину за погодою цього дня прогнозували погоду на літо. Якщо холодна, ясна погода — літо засушливим буде. Похмура і сніжна — на рясний урожай. У давнину говорили: «День теплий — хліб темний (густий)», отже, варто було очікувати хорошого врожаю хлібів. Також на хороший врожай вказували сині хмари та сніг пластівцями.