У спекотний липень жителі багатоквартирних будинків мали б вступити у новому статусі — членів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, так званих ОСББ. Зокрема, до цього їх зобов’язував Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Або ж винайняти собі управителя, який би займався ремонтом їхнього будинку. Проте, як нам повідомили у Корсунь-Шевченківській міській раді, у 2016 році створено лише 5 ОСББ, плюс ще 11, які вже діяли на цей час, тоді як всього у місті налічується близько 60 багатоквартирних будинків. Чому корсунці гальмують цей процес? Спробуємо проаналізувати підводні камені та суспільні настрої з приводу перших результатів реформи на «живих» прикладах.
На роздуми дали ще рік
Навряд чи зараз зустрінеш в Корсуні бодай одного жителя багатоквартирки, який би не чув про необхідність «скликати збори жителів будинку», «визначитися з формою управління будинком», як це передбачає Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Проте, далеко не всі вони знають, з якого боку до цього питання підступитися. Експерти зауважують, що саме через недостатню інформованість населення довелося подовжити установлений законом термін, тож крайня дата для створення ОСББ настане за рік — 1 липня 2017 року.
Тим часом члени новостворених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків вже опановують непросту науку спільного управління своїм майном. У когось це виходить краще, комусь, звичайно, не так легко відразу осягнути «фронт робіт», передбачити всі ризики та вчасно «підстелити соломку».
А що робити, коли сусіди інертні, або навпаки – дуже активні і кожен доводить свою точку зору, а «віз і нині там»?
Якщо мешканці не можуть дійти згоди чи просто живуть з девізом «хай хтось бігає, а ми побачимо, що вийде», то в такому разі Закон передбачає: управитель призначається на конкурсних засадах виконавчим органом, тобто міською радою. В той же час пропонується три альтернативні форми управління своїм будинком. Перша – управління самими співвласниками – підійде більше для невеличких будинків, де сусіди роками знають один одного і легко знаходять спільну мову у вирішенні проблем будинку; друга – залучення управляючої компанії – передбачає обрання управителя, який надаватиме всі послуги, що оберуть мешканці, «під ключ»; третя – створення ОСББ.
Від теорії до практики
Вже три роки у єдиній в місті дев’ятиповерхівці, що розташувалася по вулиці Кірова, 6, діє ОСББ «Корсунська оселя». Про плюси та мінуси такої форми управління розповіла нам голова правління ОСББ Наталія Семирякіна.
— Серед головних проблем, які можна виділити при такій формі управління будинком, є недостатній рівень взаєморозуміння між самими жителями та безліч бюрократичних нюансів, які спрямовані явно не на полегшення життєдіяльності ОСББ. Наприклад, враховуючи те, що наше ОСББ утворене й існує з 2013 року, до цього часу попередній управитель не надав нам всієї необхідної технічної документації на будинок. Тобто, ми вже понад 3 роки фактично є його балансоутримувачами, самостійно проводимо роботи з благоустрою, впорядкування території, капітального ремонту, але при цьому не маємо техдокументації.
Якщо ж говорити про плюси, то їх, звісно, набагато більше, ніж мінусів. Починаючи з 2013 року, ми помітно зменшили квартирний тариф, самі утримуємо два ліфти та ліфтерів, за власний кошт установили дитячий майданчик, придбали газонокосарку, відремонтували покрівлю будинку, упорядковуємо прибудинкову територію та робимо багато іншого. Зараз закінчуємо капітальний ремонт, кошти на який також зібрали самотужки. В планах – заміна проводки та каналізаційних труб, до яких раніше нікому не було діла. Щоправда, міська рада при плануванні бюджету на цей рік заклала кошти для нашого ОСББ у розмірі 25 тисяч гривень, за що їм окрема вдячність.
Дуже важливо – знаходити спільну мову з людьми, адже всі вони різні, з різним характером. Є, наприклад, мешканці квартир, які вважають, що їх обкрадають, скаржаться на будь-що. Та у нас все прозоро, і на кожну фінансову операцію ми маємо підтверджуючі документи, чеки, квитанції…
Тож можна узагальнити, що самостійно керувати будинком – не така вже й легка справа. Але якщо до неї підійти зважено, з повною відповідальністю і готовністю засукавши рукава працювати, а не чекати, що хтось всю роботу виконуватиме за вас, то позитивні зрушення не змусять на себе довго чекати.
Скільки людей – стільки й думок
— Те, що ми стали більш самостійними – звичайно добре, але все ж наше матеріальне становище не таке вже й безхмарне, як хотілося б, – розповідає жителька однієї з квартир ОСББ «Корсунська оселя». — За трикімнатну квартиру мені доводиться платити майже 200 грн., в той час коли багатьом знайомим по місту це обходиться від 60 до 100 гривень. Багато коштів потребує обслуговування ліфту – у нас єдиний будинок у місті, в якому є ліфт, і всі пов’язані з ним витрати нам, звісно ж, доводиться оплачувати самостійно. Та нікому нема діла до цих наших проблем.
— Навпаки, ми стали жити краще, коли стали самостійними, утворивши ОСББ, – розповідає мешканець іншої квартири. — Три роки тому я платив за свою трикімнатну квартиру приблизно 180 грн., а зараз це мені обходиться всього лиш у 190 грн. І все це за рахунок того, що ми краще і ефективніше можемо контролювати витрати власних коштів, спрямовуючи їх за потребою. Невідомо скільки треба було б викласти грошей, якби ми так і були на балансі міста, але я дуже сумніваюсь, що ціна була б такою ж. До того ж, за останні 3 роки, впродовж яких існує наше ОСББ, ми зробили стільки, скільки не зробила для нас тут жодна служба з благоустрою, відколи стоїть цей будинок. Самі подивіться – он картини висять на стіні, на кожному поверсі вазони, все пофарбовано, побілено, чисто, охайно, а у дворі дитячий майданчик для діток. Я тільки за ОСББ! Головне — не боятися і не відгороджуватися. Треба усвідомлювати відповідальність, спільно з сусідами приймати рішення і працювати задля благополуччя всього будинку та його жителів.
Отже, чи створювати ОСББ, чи сподіватися на управителя або власні сили, мешканцям багатоповерхівок доведеться вирішувати самим, так само як і відповідати за свій вибір. Придивіться до досвіду вже утворених об’єднань, порахуйте свої кошти і зважте можливості. На обрання форми управління своїм житловим будинком, зокрема утворення ОСББ, жителям багатоквартирок відведено ще рік – до 1 липня 2017-го. Тож часу для роздумів та прийняття вдалого рішення у корсунців вдосталь.
Василь МАНІЛО