Що зміниться на Донбасі із введенням «особливого порядку»?
У понеділок, 30 квітня, о 14:00, антитерористична операція на території Донецької та Луганської областей змінилася на операцію Об’єднаних сил (ООС). Про початок останньої оголосив президент України Петро Порошенко, – повідомляє tsn.ua
АТО, яка розпочалася у квітні 2014 року, тривала чотири роки. За словами президента, вона виконала свої завдання.
“За чотири роки завдяки загальнонаціональній солідарності, мужності та патріотизму усього Українського Народу Антитерористична операція виконала поставлені завдання. Формат АТО свого часу дозволив зруйнувати плани Кремля нав’язати світові тези, що в Україні відбувся “державний заколот”. З перших днів АТО плани Росії були зруйновані, а в Україні було забезпечене вільне волевиявлення громадян під час виборів, які проходили в умовах агресії РФ“, — заявив президент України.
За словами Петра Порошенка, близько 80% населення України долучилися до допомоги у проведенні Антитерористичної операції. Волонтери дали можливість протриматися, поки держава налагоджувала функціонування армії.
Порошенко зазначив, що попри зміни формату АТО на ООС звільнення Донбасу передбачається винятково політико-дипломатичним шляхом.
“Ще раз наголошую, звільнення Донбасу передбачається політико-дипломатичним шляхом, примушенням Росії виконати Мінські домовленості. Забезпечення, в першу чергу реалізації безпекового пакету Мінських домовленостей, включно з гарантованим режимом припинення вогню. Відведення, бажано на територію Російської федерації, артилерії, танків, систем залпового вогню, мінометів, які заборонені Мінськими домовленостями”, — сказав президент.
ЧИМ ООС ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД АТО
Керівництво діями силовиків відтепер покладено на Збройні сили України, а не СБУ, як було досі. Операція об’єднаних сил охоплює Луганську та Донецьку області й азовське узбережжя.
Ці території розділені на три зони, відповідно до рівня безпеки: “зелена” означає, що пересуватися та перебувати там можна без обмежень, у “жовтій” зоні для цього потрібні відповідні документи, а “червона” є зоною бойових дій, куди цивільних не допускатимуть. Їхні межі визначатиме командувач об’єднаних сил. На цю посаду президент призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва, який до цього був заступником керівника Генштабу Збройних сил України.
Порошенко залишив можливість знову оголосити АТО, якщо буде терористична загроза.
“АТО закінчилася. Протистояння агресії, відсіч російському агресору закінчиться тоді, коли буде звільнений останній клаптик української землі – як на території Донецької і Луганської областей, так і на території Криму“, — підкреслив президент.
“ОСОБЛИВИЙ ПОРЯДОК” У КОЛИШНІЙ ЗОНІ АТО
Напередодні Міністерство оборони України оприлюднило особливий порядок, що буде діяти з оголошенням початку проведення операції дeокупації Донбасу Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей.
Органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам України надаються спеціальні повноваження, необхідні для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Умови настання особливого порядку та надання спеціальних повноважень:
- загроза застосування засобів ураження, в тому числі ракетних військ та артилерії, реактивних систем залпового вогню та авіації;
- загроза здійснення терористичних актів і диверсій;
- рух військових колон;
- проведення заходів щодо пошуку та знищення диверсійно-розвідувальних сил противника;
- проведення заходів розмінування місцевості та об’єктів;
- проведення заходів бойової та оперативної підготовки;
- проведення заходів оперативно-розшукової роботи;
- виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
- перевірка готовності сил і засобів об’єднаних сил до виконання завдань за призначенням;
- забезпечення безпеки переміщення та перебування вищого військово-політичного керівництва держави, представників держав-партнерів.
Джерело: tsn.ua