Рішення Ради Міністрів ЄС про скасування візових вимог для громадян України тільки-но прийняте, а в багатьох містах України вже справжній ажіотаж з оформленням біометричних паспортів. Адже маючи на руках саме такий документ, українці зможуть їхати у країни Євросоюзу без віз. Ми ж вирішили поцікавитись у начальника Корсунь-Шевченківського районного сектору ДМС України у Черкаській області Олександра Біби, чи немає у Корсуні проблем з видачею біометричних паспортів всім охочим.
Охочих за кордон щодня більшає
Як каже Олександр Біба, дізнавшись про надання Україні безвізового режиму, люди почали звертатися з тим, щоб обміняти діючі закордонні паспорти на біометричні. У кого їх немає — звичайно, роблять новий, біометричний. Процедура оформлення і видачі не складна. Єдине, що потребує сил і витримки — черги. Але вони у Корсуні невеликі. Бланків вдосталь.
— Кожен громадянин України має право на біометричний паспорт. Для того, щоб подати заявку для його оформлення, повнолітні громадяни України надають оригінал і копію внутрішнього паспорта, для дітей необхідно подати свідоцтво про народження, оригінали та копії паспортів батьків, — пояснює начальник Корсунь-Шевченківської міграційної служби. — Звісно, люди проплачують адміністративний збір. Якщо у терміновому порядку (у строк до 10-ти робочих днів), це коштує 810 грн., якщо у звичайному порядку (у строк не пізніше 20-ти робочих днів) — 557 грн. 32 коп.
Звертає увагу Олександр Біба також на те, що при оформлені біометричних паспортів, згідно з українським законодавством, обов’язковим є надання відбитків пальців. Виняток становлять лише фізичні вади, що унеможливлює здійснення цієї процедури.
— Надаючи свої відбитки, людина цим самим завіряє, що у неї немає секретів ні перед своєю державою, ні перед державами-учасницями Євросоюзу. Адже кожна з них дбає про безпеку своїх громадян, — каже Олександр Біба. — І не потрібно боятися, що вашими даними може хтось скористатися! Коли друкується паспорт, ця інформація вноситься безпосередньо на чип біометричного паспорта. При зверненні по отримання документа відбувається процедура верифікації. Ви знову прикладаєте палець. І коли система бачить, що саме Ви є власником паспорта, працівник міграційної служби натискає кнопку «Видано». І в цей же момент у системі зникає інформація про відбиток пальця. Вона залишається лише на чипі паспорта. Якщо ж ви втратили закордонний паспорт з відбитками пальців, не хвилюйтеся. Адже ніхто, окрім вас, не зможе ним скористатися. Окрім того, такий паспорт неможливо підробити!
Для чого корсунцям безвіз?
Спілкуючись з Олександром Бібою, цікавлюся заодно метою, з якою корсунці оформляють біометричні паспорти. Не повірите, але 99,9% містян роблять це, щоб виїхати за кордон працювати. Та як гласить закон, безвізовий режим не надає права працевлаштування в країнах Шенгенської зони. Він дозволятиме лише короткотермінове перебування в державах-членах ЄС (за винятком Великобританії та Ірландії) та інших державах-учасницях Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180 днів. У разі, якщо вам необхідно перебувати в ЄС довше, треба буде оформити візу.
Безвізовий режим не даватиме права також на проживання, навчання в країнах ЄС. Тобто, можна сказати, що безвізовий режим згодиться, переважно, для туристичних поїздок, або, наприклад, для короткострокових курсів до 90 днів.
За що можуть відмовити у в’їзді
Для здійснення подорожі у безвізовому режимі громадянин України має бути готовим надати службовцям прикордонних служб європейських країн інформацію, у тому числі документально підтверджену, щодо мети поїздки, наявності місця проживання, достатніх фінансових засобів на запланований період перебування, а також підтвердження наміру повернутися в Україну
(наприклад, зворотній квиток). Громадянам України також необхідно буде придбати поліс медичного страхування та страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу (у разі подорожі автомобілем).
Прикордонні служби можуть відмовити у в’їзді на територію відповідної країни, якщо громадянин України не може надати інформацію про мету в’їзду; у разі відсутності фінансових засобів, а також у випадку перебування у списку осіб, яким раніше заборонено в’їзд.
Країни, до яких можна без віз
Після запровадження безвізового режиму громадяни України зможуть в’їжджати без віз до всіх держав-членів ЄС (за винятком Великобританії та Ірландії), а також до 4 держав – асоційованих учасниць Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії. Отже, отримання візи не вимагатиметься під час поїздок до таких держав: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.
Думки з приводу
Сергій, 26 років: «Я вперше оформляю закордонний паспорт. Черга. Вже не витримую. Роблю біометричний паспорт, щоб (сміється) знайти наречену! Думаю, добре, що у нас є безвіз. Хоч не будемо платити ті 35 євро, як раніше. Інші переваги? Не бачу більше ніяких!»
Наталя, 20 років: «Я вже була за кордоном. У Польщі. У мене є звичайний закордонний паспорт. Сподіваюся, що з введенням безвізового режиму буде простіше подорожувати».
Катерина Семенівна, 60 років: «Мені що безвіз, що не безвіз. У мене ніякого закордонного паспорта немає. І навіщо? Все одно грошей у мене немає, щоб у ту Європу їхати».
Павло Іванович, 45 років: «Безвіз — це ж просто супер! У мене друг живе у Польщі у Вроцлаві. До цього часу йому треба було оформляти запрошення для мене. Я мусив стояти в чергах по візу. Морока. А зараз квитки купив, забронював готель і вперед! Перевірка фінансової спроможності на кордоні не лякає. Кошти є на карточці, чого мені хвилюватися?»