«Мисли глобально, дій локально» – принцип, керуючись яким маленькими кроками можна досягти великої мети. А яка в більшості з нас мета? Жити в комфортній країні. Хтось шукає її за кордонами, хтось пробує будувати, піднімати з колін власну. В кожного різні методи і можливості.
Я їзджу по країні, приймаю участь в різних громадських проектах націлених на розвиток суспільства і справді бачу чимало активних громадян, які не чекаючи чудес «свыше» виявляють чудові ініціативи, об*єднуються і реалізовують корисні проекти розвиваючи свої міста, свої країни. Маю можливість спілкуватися з волонтерами з Корпусу Миру, які працюють в різних куточках світу і дивуються коли на відміну від їх культури в нашій українській культурі слабка громадська активність та не популярне волонтерство. Вони разом будують своїми руками свої міста, свої країни і готові допомагати нам. Їм це вдається. Я це бачу. І не хочу вірити в те, що в Корсуні немає таких людей, яким не цікава громадська діяльність, розвиток свого міста. Я впевнена такі люди є і тут. Нам лише важливо дізнатися один про одного, об’єднати свої зусилля і «Творити Корсунь разом».
Маю чимало знайомих по всій країні, які готові бути нам партнерами, допомагати аби тільки ми самі хотіли розвивати своє місто, свою країну. Так, на початку року по місту рознеслася новина про можливість об*єднатися з молодіжними будівельно-волонтерськими таборами проекту «Будуємо Україну разом» від БФ «Львівська освітня фундація». Це була можливість практично допомогти покращити житлові умови чотирьом сім*ям, які опинилися в надзвичайно скрутних життєвих обставинах з незалежних від них причин, облаштувати вуличний громадський простір (наприклад спортивний майданчик, літню сцену та громадський простір на «дитячому пляжі»), показати приклад саморозвитку та креативного культурного дозвілля молоді на протязі місяця. Оголошувала про це по всіх соціальних мережах, навчальних закладах, газетах районній «Надросся», обласній «Нова Доба», всеукраїнській «Наші вісті», радіо «На хвилі Корсуня», на сайті міської ради. І що? Реакція була різна: хтось радів і виявляв готовність підтримати ініціативу, хтось критикував з усіх сторін. І який результат? «Воз и ныне там». Бо з 16 громад, які були відібрані в першому конкурсному відборі після ознайомчого туру команда організаторів обрала для співпраці на 2018 рік лише 9. Чому одна маленька людина змогла витягти місто з 93 бажаючих ініціаторів громад в 16 для ознайомчого туру, а на березі ми втопилися? Бо на думку організаторів на сьогодні наша громада ще не готова будувати Україну разом. І так в нашому місті вмирає не одна ініціатива. А немало просто мовчки їдуть звідси подалі. А в цей час є дев*ять українських громад, які довели свою спроможність об*єднуватись і радо попрацюють з 75 молодими людьми з різних куточків країни і навіть світу. І буде в них мир, і будуть хати, і будуть люди на землі.
Поки в соціальних мережах Корсунщини точаться суперечки ми все таки спробували об’єднати зацікавлену в розвитку міста громаду і познайомити з деякими активними громадами українських міст, показати позитивні приклади громадської активності та познайомити з потенційними партнерами та можливими інструментами для втілення соціально корисних ініціатив. Що з цього вийшло розкажуть активні учасники.
Минулий місяць був дуже щедрий на нові подіі, знайомства та купу нових вражень. А розпочалось все з триденного «COMMUNITY задля розвитку міста і його жителів» в рамках проекту «Творимо Корсунь разом» ініційованого ГО «Корсунь має Потенціал!». Дуже добре, що цей захід відбувся в Корсуні і проходив у невимушеному дружньому спілкуванні. Участь у ньому взяли корсунці різного віку, було дуже цікаво почути думку молоді. Було багато ідей як зробити наш Корсунь привабливим для туристів, адже місто має потенціал. Гості з Дрогобича познайомили з громадським бюджетом свого міста і розповіли як та на що його витрачають. Було б добре мати громадський бюджет і в нашому місті. Другого дня ми знайомились з проектами “Київський діалог”, «Будуємо Україну разом», діяльністю гостей з Черкас, Львова, Чигирина, Сміли, Києва. Шкода, що Корсунь не потрапив у перелік міст для співпраці з БУРом, але це означає, що і нам і місцевій владі є над чим працювати.
Не встигли ми “переварити” цю інформацію, як Людмила Писаревська запропонувала поїздку до Маріуполя. Я вагалась чи варто їхати, але Леся Шмирко запевнила: “Їдь, це вам( ГО ” ВіРУС) потрібно”.
І дійсно, такі зустрічі дуже корисні: ми презентуємо своє місто (міська рада для цього закупила “Туристичні путівники Корсунщини” і календарі), дізнаємось як туристична робота ведеться в інших містах, переймаємо досвід. Але головне – це спілкування і нові друзі-партнери. І 34 години в потязі, то дрібниці, бо є нові емоції, нові враження, нові знання і головне ВІРА, що ми можемо змінити своє життя, треба тільки над цим працювати самому
(з однодумцями), а не чекати, що хтось прийде і зробить. І ще: не треба боятись змін, програшу, треба наполегливо йти до своєї мети.
Лариса Піскова, опікується розвитком с. Саморідня
Я відвідала триденні заходи «COMMUNITY задля розвитку міста і його жителів», які організувала Людмила Писаревська. Спочатку вагалась, чи йти, але цікавість взяла гору, тож замість одного дня, відвідала всі три. Кожен день був по-своєму цікавим та корисним. Перший день був для мене днем знайомства з діяльністю ГО «Корсунь має Потенціал!» та з учасниками заходу. Дуже цікавою була робота в групах, коли генерували ідеї для розвитку міста. Активними були усі учасники, особливо діти.
Дуже корисним для нас, на мою думку, буде досвід міста Дрогобича Львівської області, про який першого дня розповів радник їхнього мера Олег Дукас. Він ознайомив нас із роботою над громадським бюджетом, який допомагає звичайним жителям міста втілювати в життя свої задуми, які роблять місто комфортнішим та красивішим. Також цікавими є проекти з розбудови та благоустрою трьох парків, про які ми дізнались наступного дня. До цих проектів вони залучають всю громаду та вивчають думки всієї цільової аудиторії. Саме другий день був найбільш насичений практичною інформацією з досвіду різних міст: Черкас, Києва, Дрогобича, Сміли, Чигирина. Дуже сподобалось слухати про етапи втілення задумів та їх результати гостей з Чигирина. Їх «Школа активної молоді» спрямована на цікаве й корисне дозвілля для молоді 15-25 років (тренінги, майстер-класи, написання проектів, конкурси міні-грантів, пошук однодумців). Класною є їх ідея -дитячий музейний простір. Колосальною також є молодіжна робота смілян з правового виховання, оздоровчі та культурно-масові заходи.
Третій день запам’ятався виступом перед старшокласниками та студентами педагогічного коледжу Ольги Рудої, молодіжного делегата України в ООН, про її досвід зміни свого власного життя та про особливості цілей сталого розвитку.
Щодо Маріуполя, то дорога була далека, але зустріч із спікерами та гостями виправдала себе. На заході, який відбувся у вільному просторі «Халабуда», ми почули про те, як привабити потенційного туриста, що таке «брендинг міста», кластери, агротуризм. Все це дуже корисне для нашого міста, адже Корсунь-Шевченківський має давню історію та чудову природу, збережені історичні пам’ятки, які ваблять туристів. Однак, туристичний потенціал не розкритий повністю. Ми дізнались, що у Кам’янці-Подільському в кінці року розробляється план культурно-масових заходів на весь наступний рік, тож туристи відвідують місто протягом усього року, а не лише влітку.
Нам також не завадив би такий вільний простір, як «Халабуда», де збирались би активні корсунці різного віку та професій та проводились цікаві заходи, майстер-класи, тренінги чи обговорення важливих питань з розвитку міста. Це згуртувало б нашу невелику, але активну громаду навколо спільної мети – розквіту місця, де ми живемо.
Ольга Васькун, педагог-організатор ліцею
Отже, розшукуються активні громадяни різного віку з різним соціальним статусом, місцем роботи, освітою, мовою, культурою, національністю з любов*ю до Корсуня, гарним настроєм та бажанням об’єднатися в дієвий клуб