4.7 C
Korsun'-Shevchenkivs'kyy
09 Травня, П’ятниця

Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі

АКТУАЛЬНО

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення...

Сьогодні увага до Чорнобильської зони відчуження прикута не менше, ніж 34 роки тому. У 1986-му пожежа на Чорнобильській АЕС майже знищила життя у 30-кілометрвій зоні відчуження. Сьогодні пожежі, які почалися 4 квітня 2020 року у тій самій 30-кілометровій зоні, спопеляють величезні площі і разом з ними все живе, що раділо життю у здичавілих за три десятки років лісах Прип’яті.

 

Паралелі

24 квітня члени правління ГО «Союз. Чорнобиль. Україна» зійшлися біля стели героям-чорнобильцям на Алеї Слави у Корсуні, щоб оживити закарбовані в пам’яті події та пом’янути своїх побратимів-ліквідаторів, які вже пішли за межу вічності. Скромно. По-карантинному. В масках на обличчях і з полум’яно-червоними квітами в руках.

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

Напередодні дня роковин Чорнобильської трагедії ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС бачать своєрідний символізм у повторенні, нехай і в іншому масштабі та обставинах, тієї трагедії, яку вони колись перебороли. І мораль з цього мають гірку: людство так і не зробило висновків з бездумного поводження з природою.

Що схожого між цими подіями тоді і зараз? Багато. І те, що першопричиною біди в обох випадках став людський фактор. Й те, що першими, хто пішов на ліквідацію стихій і прийняв на себе найпотужніший удар, стали пожежники. Є й третє, найболючіше, — люди знову втрачають своє житло, майно і знову приміряють на себе гіркий статус переселенців…

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

З 11 квітня беруть участь у ліквідації загорянь у Чорнобильській зоні і пожежники районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області. За цей час там побувало вже 5 рятувальників, зараз на зміну їм відправились ще троє вогнеборців на пожежному автомобілі. Як розповів начальник РС УДСНС Анатолій Здор, наразі завдання пожежних – ліквідовувати тління. Зазначає, що ситуація контрольована, але площа загорян величезна, «більша за наш район».

«Тоді також цвіли дерева…»

Олексій Гузь, нині голова районної організації «Союз. Чорнобиль. Україна», а у 1986-му — інспектор держпожнагляду Корсунь-Шевченківського райвідділу внутрішніх справ, відверто зізнається, що сьогоднішні пожежі під Чорнобилем болісно розтривожують його особисті спогади про пережите влітку 86-го року.

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

Ніч з 26 на 27 квітня 1986 року, коли натяками, здогадами прийшло перше тривожне повідомлення про страшні події в Чорнобилі, Олексій Гузь пам’ятає у найдрібніших деталях… Те, чого доти навіть не уявляла свідомість, залишило незгладимий слід в житті його і тисяч інших ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Небачена світом катастрофа, нечуваний ніколи ворог… Його довелося тоді приборкувати майже наосліп, ціною власних життів, здоров’я, доль…

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

Біля адмінбудівлі ЧАЕС. 1986 рік. Фото з особистого архіву О.М.Гузя

— ТО БУЛА НІЧ З П’ЯТНИЦІ НА СУБОТУ, — пригадує мій співрозмовник. — Я чергував в оперативній групі райвідділу міліції. Десь під ранок мені повідомили колеги, що їхні радіостанції ловлять-якісь переговори, нібито по Київській області підвищений виклик пожежників, яких кудись направляють. Але куди? Ніхто нічого не знав. Тоді таку інформацію приховували, а більшість взагалі довідалася про страшну катастрофу лише через кілька днів, коли мовчати вже не можна було. Але в той момент це був для нас перший дзвіночок тривоги. Другий пролунав, коли о шостій ранку прийшов начальник міліції і запитав, хто вміє користуватися дозиметричним приладом. Виявилося – ніхто. Потім у чергову частину зайшов черговий В.Ухань, а він якраз знав, як підключити дозиметричний прилад. Наділи навушники і в них почули сильний тріскіт: це означало, що вже на той момент у Корсуні був сильно підвищений рівень радіації, хоча виміряти його ми не могли. Вже після чергування почув від колег, що таки трапилася страшна біда – зрозуміли це по підвищеному рівню виклику пожежників з усіх регіонів.

У ПЕРШИХ ЧИСЛАХ ТРАВНЯ Олексія Гузя направили на Черкаський навчальний пункт з підготовки хіміків-дозиметристів. А вже 5 червня у складі зведеного загону УВС Черкаської області в кількості 350 осіб він прибув на ліквідацію катастрофи на Чорнобильській атомній станції. Разом з ним тоді на справжню війну з невідомими ворогом їхали й се­меро інших корсунців: пожежники Корсунь-Шевченківської пожеж­ної частини Микола Микитенко, Микола Іваненко, Юрій Маршаленко, Анатолій Джунь та із Стеблівської пожежної частини Василь Ко­ряк, Дмитро Шевчук і Григорій Шульженко. На ранок 6 червня вони перетнули кордон тридцятикілометрової зони. «Поки їхали – розповідали анекдоти, сміялися, — пригадує Олексій Миколайович. – А тут враз усі затихли і тільки диви­лися у вікна. А там – люди в мас­ках, у захисному одязі, наче на війні чи у якомусь фантастичному фільмі».

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

Контрольно-пропускний пункт пе­ред м. Прип’яттю. 1986 рік. Фото з особистого архіву О.М.Гузя

На зараженій радіацією території йому довелося працювати 20 діб. Двадцять діб боротьби насамперед з пожежами, які виникали навколо ЧАЕС: у лісах, селах, особливо на торф’яниках — щоденно по кілька, а тор­ф’яники взагалі горіли постійно. Пригадує Олексій Миколайович одну з надзвичайних ситуацій: «Ми гасили торф’яник, і в нас раптом глохне двигун. А тут і вода закінчи­лася. Машина не може рушити, ми не можемо нікуди вибігти, бо під ногами вогонь… На щастя, непо­далік був бронетранспортер, який нас і витягнув. А так згоріли б…»

РОБОТИ НА СТАНЦІЇ ВЕЛИ­СЯ БЕЗПЕРЕРВНО, і день, і ніч. Люди виснажувалися, але навіть не думали про ризик, про те, чи за­платять їм за таку роботу, думали тільки про свій обов’язок врятува­ти від страшної біди своїх співвітчизників, свою землю…

, Чорнобильське полум’я 1986 — 2020: паралелі, Надросся Online

Четвертий енергоблок ЧАЕС, О.М.Гузь крайній справа. 1986 рік. Фото з особистого архіву О.М.Гузя

— Після повер­нення із «зони» через місяць по­мер Вася Коряк, у інших також виникли проблеми із здоров’ям. Помер молодим Юрій Маршаленко. У багатьох перебування на ЧАЕС вплинуло на подальшу долю, на особисте життя. Там бачили багато страшного: моторошно було дивитися на покинуті будинки, в яких вітер теліпає відчинені кватирки і двері, на зграї блукаючих собак, іншу покинуту домашню живність. Мо­торошно було відчувати постійну небезпеку. Але було серед усього лихого і світле, добре — це наша дружність, згуртованість, взаємопідтримка, — пригадує пережите Олексій Гузь.

Ми закінчуємо розмову біля розквітлих рясним білим цвітом вишень. «А тоді також цвіли дерева», — зітхає чорнобилець-ліквідатор. Пре­красне і страшне, як завжди, по­руч в цьому світі. Проте страшне все одно колись минає, і тільки чис­те, світле залишається на землі назавжди…

Світлана ПЕРЕЦЬ

- Реклама -

КОМЕНТУВАТИ

Введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я

- Реклама -

ОСТАННІ ПУБЛІКАЦІЇ

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу (полк, батальйон, рота) патрульної служби...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення викрали понад 1000 гривень та...

Фольклористка Марія Квітка отримала престижну кінопремію за дизайн костюмів

Корсунчанка Марія Квітка, українська співачка та дизайнерка, — знову на п’єдесталі пошани. Вона здобула нагороду в номінації «Найкращий дизайн костюмів» на Сьомій кінопремії «Золота...

Ілюстраторів закликають підтримати 5 локальних музеїв

Благодійний фонд «МХП — Громаді» оголосив конкурс для всіх охочих художників на створення 5 ескізів, які стануть принтами на благодійному мерчі. Футболки, світшоти, шкарпетки,...
- реклама -

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

- Реклама -