Різдво — одне з найважливіших християнських свят, яке 25 грудня відзначають католики, а через два тижні після цього – і християни східного обряду.
Різниця в датах Різдва у католиків і православних пояснюється досить просто. Західні і східні церкви прийняли різні системи літочислення. Після того, як на Заході був складений новий Григоріанський календар, католики і протестанти стали святкувати Різдво на два тижні раніше православних. Але вважається, що дата Різдва у всіх однакова, різниця лише в календарі.
Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, а от для Сходу більшої ваги має Великдень – день Господнього Воскресіння. Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім – духовне свято. Окрім того, піст перед Різдвом у них не такий суворий, як у християн східного обряду.
Католики і протестанти перед Різдвом мають Адвент – місяць в очікуванні свята, протягом якого люди намагаються більше часу приділяти духовному життю, родині. Дехто, за бажанням, постить. В обох християнських громад є Святвечір – святкова вечеря з пісних страв. Католики починають частування з оплаток або гостій – тонких хлібних пластин, якими причащають прихожан у церкві. У східному обряді частування починають з куті. У православних і греко-католиків на Різдво є одне нічне богослужіння, у якому одразу правлять Велике Повечір’я, Утреню та Літургію. Натомість у вірян західного обряду служать три різдвяні меси окремо – вночі, вранці та вдень, що символізує народження Спасителя у лоні Отця, у череві Матері Божої і народження Ісуса у душі кожного християнина.
25 грудня у більшості віруючих західного обряду головною різдвяною стравою є запечена індичка або качка. Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах. На Різдво католики та протестанти дарують усім подарунки, які кладуть під ялинку чи у шкарпетки від Санти Клауса чи Святого Миколая. Окрім того, вони прикрашають не лише ялинку, а й увесь дім. Обов’язково у декоруванні має бути різдвяний вінок та омела, під якою усі обмінюються поцілунками. А також у домі має бути солома, яка є одним з головних символів Різдва, вона уособлює ясла Христа. У християн східного обряду, зокрема в Україні, ставлять дідуха.
Спільним для обох обрядів є колядування. Та у католиків це не так поширено, як у православних і греко-католиків, і вони, зазвичай, колядують у родинному колі. Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який спасе світ. Та незалежно від того, в грудні чи у січні відзначають Різдво Христове, для усіх воно є святом добра, миру і милосердя.