Активним продовження роботи над цьогорічним проектом у соціальній сфері між Корсунем та його містом-побратимом Гіфхорном «Чиста вода для Корсуня ІІ» став візит у Німеччину офіційної делегації на чолі з заступником міського голови Ольги Шевчук та за участі голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко. Темою робочої поїздки, яка тривала з 15 по 20 червня, стало знайомство з децентралізованим облаштуванням водовідведення.
Спілкуючись з корсунцями, керівник гіфхорнського комунального підприємства, що займається водовідведенням та прибиранням міста, Петер Футтершнайдер разом з інженером паном Бароном продемонстрували один з варіантів облаштування децентралізованого водовідведення. Детально ж з цю тему делегати з Корсуня вивчали під час семінару в Освітньому та демонстраційному центрі децентралізованого очищення стічних вод у Лейпцизі (БДЦ). Саме тут вони отримали не лише теоретичні знання, унікальними за своєю суттю, адже в Україні подібної інформації дуже мало, а й мали можливість ознайомитися з роботою малих очисних споруд на демонстраційних полях.
Як відзначали доповідачі, 92% населення Німеччини підключені до центрального водовідведення. І якщо до 2007 р. в країні всі намагалися облаштувати саме його, то зараз ситуація змінюється, адже за своєю ефективністю централізоване і децентралізоване облаштування водовідведення ідентичні.
Знайомлячись же з представленими зразками очисних споруд, вражаючим є те, наскільки якісно обробляються стоки. В результаті — чиста вода, якою можна поливати земельні ділянки. І все це без застосування будь-яких хімічних реактивів. Головне — жодна крапля неочищених стоків не має потрапити в грунт.
В рамках участі у семінарі фахівці з Корсуня відвідали село Трептиз неподалік від Лейпцига, в якому успішно працює саме децентралізована система водовідведення. Всього лише 135 осіб проживає у цьому населеному пункті, але те, як їм вдалося облаштувати свою комунальну сферу, не може не дивувати. Свого часу, згуртувавшись, селяни ініціювали проведення водовідведення, стоки з якого обробляють малі очисні споруди. Окрім того, на території Трептизу функціонують дві біогазові установки, які забезпечують населення і теплом, і електроенергією. Таким чином, село повністю незалежне, а проживання в ньому настільки вигідне, що для охочих жити тут, не залишилося жодної вільної ділянки для побудови.
Звісно, все почуте і побачене, має під собою міцний фундамент — відповідну законодавчу базу, яка регулює процес облаштування водовідведення до найменших дрібниць.
Перебуваючи у Гіфхорні, під час офіційного прийому у ратуші Ольга Шевчук вручила відзнаку почесного громадянина Корсуня-Шевченківського голові «Кола друзів Корсуня-Шевченківського у Гіфхорні» Адольфу Ланглотцу, відзначивши при цьому, що присвоєння такого звання є найвищою відзнакою Корсуня, яке присвоюється як громадянам України, так й інших держав за видатні досягнення перед містом. Таку відзнаку отримав також Хорст Вробель, який свого часу заснував побратимство між містами.
Наступним етапом роботи над «Чистою водою для Корсуня» стане візит у відповідь офіційної делегації з Гіфхорна у листопаді. Саме тоді заплановано проведення конференції, що стосуватиметься теми водовідведення. До цього ж часу, нагадаємо, у Корсуні має бути встановлений бювет.
Валентина Довгопола