Чи змогли б ви один день обійтися без поліетилену? Або принаймні не діставати із кухонної шухляди улюбленого пакета для пакетиків? Маємо навіть дату, коли розпочати експеримент буде дуже доречно. Ну що, спробуймо?
Альтернатива є
Мінекології закликало українців сказати пластику «ні» 3-го липня, у Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів. «Людина не може жити тільки без кисню. Без решти речей – може. Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат та психологічних травм», – написав не без іронії на своїй сторінці у фейсбуці міністр екології Остап Семерак. Як альтернативу він пропонує застосувати 3-го липня екоторбинки, паперові пакети або ж зроблені власноруч сітки, названі в народі «авоськами». Спробувати добу пожити без пластику Мінекології пропонує закладам торгівлі та послуг, супермаркетам, магазинам, ринкам, а також громадянам, які хочуть бути відповідальними та турбуватися про довкілля.
Такі акції нині є гостро актуальними. Адже щорічно, за даними ООН, у світі виготовляють понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 одиниць на кожного дорослого. У природному середовищі поліетилен розкладається більш ніж двісті років, а пластик – майже 450. Усвідомлюючи всі загрози від пластикових відходів, які тоннами потрапляють в океан або із нечуваною динамікою завалюють сміттєзвалища, наразі від пластику повністю чи частково відмовились понад 40 країнах світу. Серед них – не тільки країни Євросоюзу, а й африканські та азійські держави. То може, варто підвищувати екологічну культуру і нам?
Екоініціативи Корсуня
Хтось заперечить: мовляв, в Україні не створено умов для сортування сміття, не запропоновано альтернативи пластику, зокрема поліетиленовим пакетам. Та, як кажуть, хто не хоче – той шукає причини, а хто хоче – шукає можливості. У багатьох містах України люди об’єднуються в спільноти та, всупереч реаліям, роблять перші кроки до екосвідомого життя. А щодо Черкащини, то саме Корсунь-Шевченківський наразі є найбільш прогресивним містом області, де запущено чимало екологічних ініціатив.
Так, з ініціативи ГО «Корсунь має потенціал» сформувалася команда небайдужих людей, котрі мають на меті створення цілої екокультури. «Ми запустили соціально-підприємницький проект, мета якого – мода на екосвідомість. Наша команда виготовила лінію екологічних сумок, здійснює інформаційну кампанію серед корсунців, пропагуючи екологічну поведінку. Один із важливих меседжів: екоторбу можна придбати, а можна пошити вдома зі старого одягу. Або ж залучити до цього процесу дітей. І це матиме подвійну користь: цікаве дозвілля та просвітницьку місію щодо збереження довкілля», – каже Людмила Писаревська, голова ГО «Корсунь має потенціал».
Благодійний фонд «АТОмани» створив колекцію патріотичних екосумок – із заквітчаним тризубом, красивими історичними місцями Корсуня. До того ж прибуток від продажу сумок «АТОмани» спрямовують на благоустрій міського «дитячого пляжу», що біля Корсунки. Є екоторби і в асортименті низки маркетів міста. Тішить своєю прогресивністю кав’ярня «Латте». Тут готують напої у власних чашках покупців, пропонують багаторазові чашки та соломинки з органічних матеріалів, пакують їжу в паперові пакети.
Стильні сумки власними руками
У свою чергу деякі корсунці охоче підхопили ідею та відмовилися від поліетиленових пакетів. Нещодавно нам зустрілася із чудовою екоторбою на плечі корсунська майстриня Тетяна Онопрієнко, голова клубу рукодільниць при терцентрі «Макоша». Як зізналася пані Тетяна, вона виготовила уже більше десятка екологічних сумок власними руками.
– Якось-то я побачила, що вдома накопичується надто багато поліетиленових пакетів. Не хотілось викидати їх на смітник. Адже усвідомлюю, що на переробку вони не підуть, оскільки цей процес, як і процес сортування, у Корсуні поки не налагоджений. Як рукодільниця вдома зберігаю багато різних тканин та ниток. Тож взялась до виготовлення торбинок. Якісь пошила у досить простій техніці оригамі, щоправда, застосувавши при цьому елементи печворку (поєднання клаптиків різних тканин). Деякі в’язала гачком. Свої вироби використовую щодня, також подарувала друзям і рідним. Усім подобається! Ще б пак, навіть у Парижі на подіумах моделі дефілюють із екосумками й «авоськами». Бачила такі відео в мережі й вважаю, що світ моди взяв правильний курс, пропагуючи збереження довкілля, – каже Тетяна Макарівна.
Такі приклади викликають щирий захват. Адже кожен із нас за рік використовує близько трьохсот (!) різних поліетиленових мішечків. То чи не розумніше придбати чи пошити натомість одну стильну екоторбину? Дати бодай якийсь шанс довкіллю на чистоту. І хоч ми поки не готові повністю відмовитись від пластику, та перші кроки робимо успішно. І 3-го липня маємо нагоду довести: Корсунь здатний бути не лише затишним і красивим містом, а й екосвідомим.
Олена МАРЧИК