Величезною є проблема народжуваності дітей у сім’ях ромських національних меншин вдома, без надання медичної допомоги, з одночасним несвоєчасним зверненням до органів державної реєстрації актів цивільного стану з питання державної реєстрації народження.
Багато представників ромської національності в Україні не мають паспортів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану, а отже позбавлені доступу до послуг у сферах охорони здоров’я, працевлаштування, освіти тощо. Тому Корсунь-Шевченківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, запрошує ромських батьків на державну реєстрацію народження дітей.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків та здійснюється при пред’явленні:
– медичного свідоцтва про народження:
– паспортів або паспортних документів, що посвідчують особи батьків (одного з них);
– документа, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, заява матері та батька дитини про визнання батьківства, заява про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).
Крім того, завдяки пілотному проекту Міністерства юстиції України можна зареєструвати народження дитини і безпосередньо у пологовому будинку, де народилася дитина. Ця послуга є безкоштовною.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров’я не проводив огляду, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія, у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Державна реєстрація народження дитини, яка досягла 1 року і більше, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини. В цьому випадку, окрім медичного свідоцтва про народження, подається медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Водночас подаються паспорти батьків та документи, що підтверджують походження дитини від батька.
Звертаємо увагу, що державна реєстрація проводиться незалежно від етнічного походження та соціального статусу громадян, у тому числі і ромської національності.
Світлана Босенко,
начальник районного відділу
державної реєстрації актів цивільного стану