З початку травня в області, за рішенням місцевих комісій з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, розпочали роботу 13 агропродовольчих ринків. Серед них і наш Корсунь-Шевченківський. 1 людина на 10 квадратних метрів. Дезінфекція поверхонь – щотри години. Стихійна торгівля поруч – заборонена. Для охочих скупитися на базарі – свої вимоги: сюди можна заходити в масках і лише після температурного скринінгу. Чи варто було відкривати базари, коли коронавірус ще вирує, та чи дотримуються всі вимоги – цікавимося на місці.
Першого ж дня, 6 травня, торгові ряди практично порожні, покупців і продавців тут поки небагато, але з кожним днем людей стає більше. Ті, хто прийшов, зізнаються: «Набридло стояти в чергах до магазину, скучили за базаром». Перед входом на ринок усім обов’язково міряють температуру, не дозволяють заходити без маски – процес контролюють інспектори Держпродспоживслужби.
Продавці кажуть, що працюють згідно з вимогами: прилавки дезінфікують, простір між покупцем і клієнтом заклеїли плівкою.
— Самі придбали для себе дезінфектори, рукавички, одноразові маски, ганчірки для протирання робочого місця. Добре, що ринок відкрили, шкода, що не повністю. Набридло вдома сидіти, хочемо працювати, треба ж гроші заробляти – каже продавчиня Тетяна.
Всі призвичаюються до нових умов роботи. Викладають товар, облаштовують робоче місце відповідно до нових вимог.
— Закриваємо прилавок, щоб не потрапляла інфекція, щоб люди не торкалися руками. Вживаємо всіх заходів від коронавірусу, щоб нас не закрили, бо виживати ж якось треба, – сердито відповідає продавець Сергій.
Продавці обіцяють регулярно проводити дезінфекцію, дотримуватися необхідних вимог, аби мати можливість працювати, але й не перестають обурюватись:
— Та скільки ж можна, люди добрі! Дайте вже хоч якось ту копійку заробити, — скаржиться на адресу влади Микола Шаблій з дружиною. — Ну, немає в нас такої страшної епідемії, нащо базар закривати? Ну, а якщо вже закрили, то перегляньте питання з оподаткуванням, наприклад. Податки ж ніхто не зменшував, виходить: сидіть вдома, але податки платіть, і платіть не менше. А з чого їх платити, коли працювати не дають? Абсурд!
— Влада ніяких альтернатив нам не дала, скрізь одні обмеження. Дякуємо адміністрації ринку, що хоч орендну плату трохи зменшили, хоч хтось розуміє, в якому становищі ми зараз, — додає дружина Миколи Володимировича, протираючи прилавок дезінфектором.
Підприємці давно скаржаться, що ринки закрили, натомість альтернативи їм не запропонували. Такої ж думки і продавець Юрій Соколенко, який взагалі не вбачає доцільності такого закриття.
— Я розумію, якщо в Чернівецькій області там чи в Івано-Франківській масово люди хворіють, то треба закривати ринки, а якщо у нас всього 3 людини захворіло, то «масочного режиму» було б достатньо, і можна було б спокійно працювати. Але оскільки я в цій країні живу вже більше 50 років, то можу сказати точно: толку не буде, я особисто взагалі ні на що не надіюсь. Держава ніколи нічим ні мені, ні моїй родині не допомогла, а те, що відбувається зараз – чергова ілюстрація, як нас фактично кинули напризволяще, — зітхає чоловік.
На захист продавців стають і покупці. Просять зрозуміти людей та дозволити їм працювати. Кажуть: у магазинах такі самі натовпи, а ціни в рази вищі.
— Коронавірусу ми не боїмося, але вимог дотримуємось, в масках ходимо. Мені найбільше господарський ринок «на площі» потрібен, шкода, що його не дозволяють відкривати, а сюди по сало прийшла. Добре все ж таки, що наш базар відкрили, людям же теж треба працювати, годувати свої сім’ї, — розповідає пенсіонерка Тамара Петрівна.
На перший погляд, все добре. Вимоги, розроблені МОЗ та Мінекономіки, дотримуються, люди на ринку ходять в масках, прилавки дезінфікуються, проте, за інформацією пресслужби Держпродспоживслужби в Черкаській області, наш базар таки втрапив до списку порушників через те, що не витримується дистанція між продавцями та відвідувачами. А свідком ще одного не надто приємного інциденту, довелося стати під час наступного візиту, у п’ятницю, 8 травня, коли охочих потрапити на ринок було набагато більше, ніж у перші дні. За словами директора ринку Миколи Нечипоренка, поки працівник відійшов на кілька хвилин, аби замінити батарейки в безконтактному термометрі, люди самовільно відкрили вхідну браму з іншого боку ринку і почали заходити на його територію. Практично відразу її закрили, однак разом з нею інспектори Держпродспоживслужби змусили закрити всі інші входи, поки частина людей не покинула територію ринку.
— От сам стою тут з самого ранку, міряю температуру людям, бо працівників не вистачає. А тут тобі до всього ще й якийсь розумник відкрив ворота, – сердито розповідає Микола Нечипоренко. — Загалом ситуація виглядає позитивно. Є звичайно злісні порушники, яких ми постійно попереджаємо, але 90 відсотків людей свідомі, дотримуються всіх вимог, зберігають дистанцію, ходять в масках. Хоча людей таки досить важко контролювати самотужки. У поліції на наше прохання сказали, що у них теж людей вільних немає, а від місцевої влади взагалі нікого не бачив. В порівнянні з іншими ринками, які я бачив, у нас все добре, грубих порушень немає.
— Було кілька випадків, коли люди, побачивши термометр, відмовлялися від скринінгу і йшли собі геть. В чому справа, що людина різко передумала – залишається тільки здогадуватись, — додає працівник Держпродспоживслужби Корсунь-Шевченківського району.
Окрім продуктових відділів ринку, з дванадцятого травня відновили діяльність і підприємці промгрупи. Хоча деякі найнетерплячіші продавці ще після перших натяків на відкриття ринку відкрили свої контейнери, вперто заявляючи: «Я не торгую, я просто товар перебираю». А дехто з винахідливих продавців неофіційного фермерського ринку на Соборній площі намагалися вирішити свою проблему інакше: вони продовжували торгувати прямо зі своїх автомобілів.