Серцево-судинні захворювання, діабет, бронхіальна астма — ці хвороби з кожним роком все більше домінують у загальній картині стану здоров’я громадян України, все більше людей потребують медикаментозного лікування від них. Втім, нерідко трапляються випадки неналежного ставлення людей до лікування. Причиною часто називають дороговизну лікарських препаратів, забуваючи, на жаль, що мають повне право отримати ці ліки безкоштовно або ж із частковою оплатою.
Таке право дає державна програма реімбурсації «Доступні ліки», яка реалізується з 2019 року. Наразі за цією програмою можна отримати медичні препарати від: серцево-судинних захворювань; діабету 2-го типу; цукрового та нецукрового діабету; бронхіальної астми; епілепсії; розладів психіки та поведінки; хронічного обструктивного захворювання легень; хвороби Паркінсона; імуносупресивні препарати. У списку — близько 500 найменувань медичних препаратів вітчизняного та закордонного виробництва, до того ж у серпні його поповнили також тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові та знеболювальні для паліативних хворих. Останні застосовують люди з важкими, часто невиліковними захворюваннями. Наприклад, онкологія у ІІІ-ІV стадії, ВІЛ-інфекція/СНІД, туберкульоз у пізній стадії, вроджені вади розвитку, серцево-судинні, неврологічні, атрофічно-дегенеративні та інші прогресуючі захворювання.
Важливо знати, що вартість цих медичних виробів та ліків аптекам відшкодовує не медичний заклад, а Національна служба здоров’я України.
Незважаючи на таке потужне наповнення «Доступних ліків», чимало українців не користуються цією можливістю. Так, за словами голови Національної служби здоров’я України Наталії Гусак, з початку 2023 року мешканцями Черкащини погашено 81,9% рецептів від загальної кількості, виписаної лікарями в межах програми. Причини тому різні. Переважно не отоварюють рецепти жителі сільської місцевості, у населених пунктах яких або зовсім немає аптек, або ж наявні аптеки не беруть участь у програмі «Доступні ліки». Ще однією причиною є й інколи пасивне ставлення самих лікарів до того, аби надати пацієнту відповідний рецепт. Ці проблеми обговорювали в облдержадміністрації 21 серпня під час зустрічі голови Національної служби здоров’я України Наталії Гусак із начальником Черкаської ОВА Ігорем Табурцем, головами громад Черкащини, а також на брифінгу із журналістами області.
«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому», — зазначає Наталія Гусак. Задля цього необхідна тісна взаємодія Національної служби здоров’я України з місцевою владою. Зокрема аналіз наявної на місцях аптечної мережі у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювання аптек доєднуватися до програми, розв’язання проблем транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками». Голова НСЗУ додала, що турбота про здоров’я має бути основним організаційним моментом також у роботі сімейних лікарів і керівників медустанов на місцях. Крім того, необхідно покращувати інформування жителів громад про можливості й переваги програми «Доступні ліки».
Отже, що потрібно зробити пацієнту, аби отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки»? Насамперед — отримати електронний рецепт від лікаря. Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій номер з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку, яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер. Термін дії рецепта — 30 днів.
Щоб отримати ліки, необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають відповідне маркування — наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни». В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку.
Для зручності наших читачів нижче публікуємо також QR-код, за яким можна ознайомитися з переліком лікарських засобів, які можна отримати за програмою «Доступні ліки».