Вже вдруге в Корсунь-Шевченківський хочуть зайти іноземні інвестори, які планують побудувати на Тартаку сонячну електростанцію (СЕС). Чи зможе цей проект бути вигідним місту? Що думають з цього приводу люди? Про це – далі в нашому матеріалі.
Замість городів – сонячні батареї?
Говорити, що таке сонячні панелі — зайве: їх сьогодні можна побачити навіть на деяких будинках у нашому місті. Але то будинки. Інша справа – СЕС на полі, а це гектари площі, покриті сонячними панелями. Таку площу теоретично місто має — на Тартаку. Чому теоретично? А тому, що ця територія не входить до чинного генерального плану Корсуня-Шевченківського, а отже міська рада не може розпоряджатися цими землями. Зараз вони перебувають у віданні головного управління Держгеокадастру в Черкаській області. Проте, на думку людей, які тримають тут городи, ця територія їхня.
Директор підприємства «Екотехнік Корсунь-Шевченківський», депутат міської ради Валерій Січкар, який є посередником з інвесторами, зауважує: «Планується збудувати тут станцію потужністю до 6 мегават. Це десь три-чотири наших ГЕС. Якщо вдасться реалізувати цей проект, місто отримає додаткові надходження від орендної плати за землю, податку на прибуток, крім того, будуть створені робочі місця для громадян. Такий притік коштів у бюджет міста дозволить покращити інфраструктуру в Корсуні, реалізувати інші завдання».
Що стосується городніх ділянок, то, за словами Валерія Січкаря, «тут документально немає нічиїх городів, адже ні з ким договору на використання землі не укладено». Втім, не зважати на думку громадян у цій справі не можливо. Тож і були ініційовані депутатом невеликі збори із городниками, аби почути їхню позицію та отримати їхню згоду.
«Дежа вю»?
6 жовтня поруч із полем, що за вулицями Чубка і Нікітіна??? на Тартаку, зібралося близько десяти найбільш небайдужих тримачів городів. 5 років тому, у квітні 2013-го, тут відбулися такі самі збори з цього самого приводу, і тоді зійшлися вирішити долю городів у п’ятеро більше громадян. У квітні 2013-го вони сказали сонячній електростанції категоричне ні.
Сьогодні поле площею близько 17 гектарів часто-густо заросле бур’яном, хоча окремі ділянки люди все ще дбайливо доглядають. За словами Валерія Січкаря, після затвердження нового генерального плану міста ця земля увійде в компетенцію міськради, і тоді тим, хто захоче тримати город і далі, міська рада його наділить офіційно, із підтверджуючими документами. Місця для цього вистачить, адже під СЕС планують забрати тільки 11 га.
Змінилася за ці п’ять років і думка жителів. З тих, хто прийшов на збори, проти спорудження сонячної електростанції вже не висловлювався ніхто, голосуючи: «Хай буде станція». «Це ж, може, і робота тут нам буде», — оптимістично додає місцева мешканка Галина Ріпа.
Попереду – громадські слухання
Сьогодні сонячна енергетика стає глобальним трендом енергетики усього світу. Переваги енергії сонця перед традиційними видами енергетики очевидні: вона не завдає істотної шкоди природі. Так, гідроелектростанції руйнують природний ландшафт, заважають природній течії річок, виводять з господарського користування великі площі родючих земель. ТЕС споживають величезні кількості природного палива, а імідж АЕС серйозно похитнули аварії в Чорнобилі та Фукусімі.
Потужними кроками сонячна енергетика впроваджується і в Україні. Щоправда, останнім часом в економічних колах країни заговорили про те, що діючий «зелений тариф», який стимулює впровадження альтернативної енергетики, завдає економіці держави значних збитків. Тож зараз питання його зменшення перебуває на розгляді депутатів Верховної Ради. Чи не відіб’є це в інвестора бажання вчергове зайти на терени Корсунщини зі своїми планами і капіталом – побачимо. А що стосується планів, чи бути енергетиці нового покоління у Корсуні – то тут ще мають сказати остаточне слово жителі міста на громадських слуханнях. Вони відбудуться у міській раді, як зазначає Валерій Січкар, відразу після завершення розробки детального плану територій і проекту будівництва СЕС.