Стіни, зупинки та паркани Корсуня-Шевченківського наприкінці літа буквально за одну ніч порясніли англомовними написами, значення яких спершу важко було втямити. Тепер корсунцям стало зрозуміло, що практично на кожному кроці в їхньому місті розмістили рекламу синтетичних наркотиків. Безкоштовну та… небезпечну.
Як працює цей наркобізнес? Нелегальна реклама пропонує «солі, спайси, гриби», подає номер каналу в «Telegram» – месенджері в Інтернеті, який дозволяє обмінюватися текстовими повідомленнями та різноманітними файлами. А отже, подає, так би мовити, «адресу», за якою можна замовити товар через всесвітню мережу. «Ці солі чи спайси, – пише сайт «Еспресо», – це, за великим рахунком, синтетичний замінник марихуани. З початку 2000-х в Європі та США великої популярності зажили нібито пахощі для ванн під цікавими назвами типу Spice Silver, Spice Diamond, Yucatan Fire, Sence. Згодом правоохоронці виявили, що це – не просто суміші для ароматизації повітря чи води, а трава з нанесеними на неї штучно синтезованими в лабораторіях речовинами, що за ефектом нагадують канабіс. Точніше, перевищують його за інтенсивністю. Поступово їх легальний обіг заборонили майже в усіх країнах ЄС та США. В Україні деяка частина цих речовин заборонена з 2010 року. «Сіль» в нашому значенні слова – це різні варіанти сумішей з обов’язковим вмістом метилендіоксіпіровалерону чи МДПВ. Психостимулятора, який змушує мозок різко виділяти гормон щастя – дофамін. Це такий собі дешевий замінник кокаіну плюс трохи амфетаміну для швидкості та енергії. Ці препарати можна курити, нюхати та колоти».
Отож, кожен школяр, прямуючи до школи, може прочитати номер каналу в «Telegram», вийти на продавця наркотиків та придбати синтезований препарат. Безперешкодно. Те саме стосується студентів, дорослих людей і взагалі усіх, кому спаде на думку скуштувати легкодоступну гидоту. Скористається молодь такою можливістю чи ні – це залежить від багатьох чинників. Але сам факт потенційної небезпеки вже турбує чи принаймні насторожує.
Не оминули питання реклами наркотиків на стінах і під час 31-ї сесії Корсунь-Шевченківської районної ради. Зокрема, дав оцінку ситуації керівник Звенигородської місцевої прокуратури Дмитро Пархоменко. Не називаючи, на жаль, конкретних цифр, він зазначив: «Робота з цього приводу проводиться. Виявляються факти незаконного збуту наркотиків, документуються як незаконна діяльність. Люди притягуються до відповідальності. А щодо прибирання написів, то тут більше питання до комунальників та до міської влади. Яким чином їх зафарбовувати – це аж ніяк не питання до прокуратури чи поліції». У свою чергу начальник КП «ВЖ РЕУ» Олександр Шкребтій у коментарі «Надроссю» наголосив: «Ми приберемо написи тільки на тих будинках, які перебувають на балансі нашого комунального підприємства та які обслуговує КП «ВЖ РЕУ». Також зафарбуємо на територіях загального користування – скажімо, на бетонних плитах біля Мартанського ставу. А от власники приватних домоволодінь, підприємства тощо зафарбовуватимуть паркани кожен у себе».
Що ж, підіб’ємо підсумки. Ще влітку у місцевій поліції обіцяли активно шукати винуватців. Так само влітку комунальники обіцяли прибрати злощасні написи на ділянках, за які вони відповідають. Втім, на День міста 8 вересня Корсунь-Шевченківський залишався густо розписаний рекламною синтетичних наркотичних препатарів. Ось така несвяткова «декорація»…