4.7 C
Korsun'-Shevchenkivs'kyy
09 Травня, П’ятниця

Корсунь в диму. Хто розвіє «димову завісу»?

АКТУАЛЬНО

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення...

Настання осені, на жаль, вже закономірно асоціюється з їдучим димом від спалювання рослинних рештків та опалого листя. І попри те, що інформації про шкідливість від таких дій більш аніж досить, змін на краще, або ж бодай якогось поліпшення ситуації не спостерігається.

Особливо гостро переживають, Корсунь в диму. Хто розвіє «димову завісу»?, Надросся Online осінній та весняний період, коли саме розпал «наведення» чистоти по господах, люди з проблемами здоров’я. Цими днями до нашого Медіа-центру постійно телефонують доведені до відчаю громадяни. «Що роботи і до кого звертатися? Мої сусіди зараз палять і те, що на городі, і листя. А в мене алергія. В такі дні я просто не можу дихати, розумієте? А на мої зауваження сусіди не реагують», — бідкалася містянка Марія Петрівна. А літня жителька Гарбузина Євдокія Миколаївна ситуацію назвала прямо — «крематорій»: «Увечері це суцільний дим — хат не видно. Хочемо подихати свіжим повітрям, та де там. Бур’ян палять сирий, і дим такий ядучий. Це просто крематорій!»

Телефонуємо начальнику КП «ВЖ РЕУ» Олександру Шкребтію.

— У таких випадках потрібно звертатися до еколога міської ради, — пояснює керівник комунальної служби міста. — Він має виїхати на місце та скласти адміністративний протокол. Але, знову ж, все залежить від свідомості людей.

Міський еколог Галина Гречуха розповідає:

— 19 вересня спільно з районним екологом Іваном Пустовітом ми провели рейд містом і виявили таких громадян, які розводили вогнища на своїх городах. На трьох складено адмінпротоколи та виписано штрафи у сумі 340 грн. Двоє з порушників проживають по вул. Я.Мудрого, один – на Абрамцева.

Варто розповісти і про ті спостереження, якими поділилися з нами обидва екологи. За їх словами, спілкування з забруднювачами довкілля – це суцільні прокльони, образи, підвищені тони і нервовий стрес. Прикро, що люди не усвідомлюють, що чинять порушення. Але, можливо, штрафи таки приведуть їх до тями.

Тому нагадаємо, чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави.

Як роз’яснюють фахівці Управління екології та природних ресурсів Черкаської облдержадміністрації, дим, який утворюється при спалюванні містить чадний газ (монооксид вуглецю), який легко зв’язується з гемоглобіном крові, як наслідок – суттєво зменшується надходження кисню до тканин та може спричини кисневе голодування. Дим також містить канцерогенні речовини, зокрема банз(а)пірени, інші небезпечні для здоров’я речовини.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, ці явища можуть призвести до того, що вогонь з полів та подвір’їв перекидається на лісосмуги, які з ними межують, та на інші ділянки і можуть загрожувати масштабними пожежами.

В цілому, випалювання сухої рослинності та її залишків призводить до таких наслідків: забруднення атмосфери; знищення місць існування тварин, наприклад, гнізд птахів, та загибелі самих тварин, зокрема, комах; знищення насіння та пошкодження живих рослин або їх частин; знищення мікрофлори ґрунту, погіршення його структури; посилює процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації ґрунтів та інших негативних наслідків. За певних погодних умов можливе утворення смогу (мікрочастки, що виділяються при неповному згоранні, зв’язуються з водяною парою), погіршення видимісті на автошляхах, що спричиняє зростання аварійності.

Стаття 50 Конституції України та стаття 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» гарантує кожному громадянину України безпечне для життя і здоров’я довкілля.Відповідно до статті 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підпункту 3.6.14. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, підпунктів 4.2., 9.1.19. Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України забороняється: спалювати листя, суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки; спалювати   всі   види   відходів   на   території домоволодінь і в сміттєзбірниках; спалювати промислові та побутові відходи, які  є  джерелами  забруднення  атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого  впливу, на території підприємств, установ, організацій і  населених пунктів.

За шкоду, завдану навколишньому природному середовищу та здоров’ю людей, порушник може нести як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

Згідно зі статтею 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Альтернативою спалюванню є компостування – розкладення рослинних залишків з утворенням компосту – однорідної органічної маси, яку можна використовувати в якості добрив. Найціннішою характеристикою компосту, як добрива вважається вміст у ньому великої кількості хімічних елементів, необхідних рослинам для життя. До речі, щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

Для компостування листя складають шарами у купи (бурти) шириною 2 м і висотою до 1,7 м. Кожен з шарів листя не має перевищувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8 місяців. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування зручніше з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає.

Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігаються ще 4 роки. Використовувати компост можна і в якості прикореневого підживлення дерев і кущів.

- Реклама -

КОМЕНТУВАТИ

Введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я

- Реклама -

ОСТАННІ ПУБЛІКАЦІЇ

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу (полк, батальйон, рота) патрульної служби...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення викрали понад 1000 гривень та...

Фольклористка Марія Квітка отримала престижну кінопремію за дизайн костюмів

Корсунчанка Марія Квітка, українська співачка та дизайнерка, — знову на п’єдесталі пошани. Вона здобула нагороду в номінації «Найкращий дизайн костюмів» на Сьомій кінопремії «Золота...

Ілюстраторів закликають підтримати 5 локальних музеїв

Благодійний фонд «МХП — Громаді» оголосив конкурс для всіх охочих художників на створення 5 ескізів, які стануть принтами на благодійному мерчі. Футболки, світшоти, шкарпетки,...
- реклама -

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

- Реклама -