З такими словами до Медіа-центру «Надросся» звернулись обурені жителі Кошмака. 14 червня близько десятої години вечора їх городину знищила велика вода, яка утворилася після сильної зливи. Стихія чи банальне людське недбальство стали справжньою причиною знищення майбутнього врожаю чотирьох домогосподарств? З’ясовувати це вирушаємо в Кошмак.
Під’їжджаємо до першого «потерпілого» – господарства сім’ї Царенків. Ледь відкривши дверцята автомобіля, в носа вдаряє запах болота, який віднедавна замінив господарям пахощі красивих квітів, дбайливо вирощених хазяйкою. Кілька днів тому тут набиралася сил молода картопля, а в зеленому садочку наливалися фрукти… Зараз же традиційну українську городину дбайливих господарів не важко переплутати з Таїландським рисовим полем.
Проблема очима потерпілих…
За словами хазяїна господи Леоніда Царенка, їх біда має дуже просте пояснення: місцевий депутат вирішив розширити дорогу і нібито отримав на це дозвіл, а відтак – почалися роботи, в ході яких невеличкий вал, що слугував бар’єром і захищав садиби людей від повеней навесні та великої води після сильних дощів – зчесали врівні з дорогою. Результат не забарився. Після сильного дощу городини 4-х домоволодінь опинилися під водою.
— Живу я тут 55 років, але таке бачу вперше, — розповідає хазяїн господи Леонід Царенко. — Споконвіку такої проблеми у нас не було, вода збігала собі по дорозі, нікого не підтоплювала. Аж тут… Не розумію, нащо було знімати стільки грунту, коли говорилося про те, щоб просто «розширити дорогу» по півметра з обох боків?!
— Мені навіть важко підрахувати збитки, адже ні про що і думати не можемо, наша сім’я залишилася без врожаю, — зітхає дружина господаря. — Дасть Бог, всією сім’єю викрутимося з ситуації, але хто ж відповість за це? На нашу думку, винна тут точно не природа…
То хто ж відповість? Відповідає влада
Причинами біди Карашинський сільський голова Анатолій Пархоменко називає і природний, і людський фактори. Прагнули зробити краще, коли взимку розчищали від снігу дороги — тоді потрібно було для проїзду техніки трохи розширити проїжджу частину, а вийшло так, що розширили забагато і зачепили захисний земляний вал, який стримував водотік. Як наслідок, якого тоді не передбачили, під час великої зливи вода пішла у городи до людей.
Сільська рада не знімає із себе відповідальності у цій ситуації, говорить Анатолій Пархоменко, і зробить усе, щоб її виправити. На цей час уже створена і працює комісія, яка визначить суму завданих людям збитків. Підготовлений проект рішення, який буде затверджений на засіданні виконавчого комітету. Потерпілим обов’язково буде виплачено грошову компенсацію, запевняє сільський голова.
Говорить Карашинський сільський голова і про те, що ця біда-вода «винесла на гора» проблему ширшого масштабу: потрібно відновлювати і очищати, а то й будувати нові водовідводи, дренажні стоки, канави, поновлювати захисні вали по всій території сільради. З цією метою планують запросити черкаських спеціалістів і головного архітектора району для розробки системи комплексного захисту територій від підтоплення. Справа не дешева, але потрібна, і в цьому питанні сільрада розраховує на допомогу сільгосптовариства-партнера НВФ «Урожай». «Вони не відмовляються», — зазначає Анатолій Пархоменко.
Тим часом синоптики прогнозують нові зливи. Тож поки питання відновлення захисних споруд буде вирішуватися, як-не-як, а таки доведеться карашинцям викручуватися, як у відомому заклику: «Порятунок потопельника – справа рук самого потопельника».
Василь Маніло, Світлана Перець