4.3 C
Korsun'-Shevchenkivs'kyy
10 Травня, Субота

Миропільці – проти «курдобрив»

АКТУАЛЬНО

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення...
Надросся
Надросся Online - інтернет-ресурс громадсько-політичної газети Корсунь-Шевченківщини "Надросся". Лише свіжі та актуальні новини району, розгляд проблемних питань в суспільному житті, приватні оголошення, корисні поради, привітання та багато іншого.

Селяни шукають причину своїх проблем зі здоров’ям у поганій екології

Середина серпня. Спека така, що, здається, і повітря починає плавитись. Хочеться вдихнути-видихнути хоча б ковток чистого повітря. А його немає… Як так? А тому що дихати, кажуть жителі села Миропілля, доводиться випарами курячого посліду, який вносять на поля поблизу їхнього села. Чи не це, говорять миропільці, стало причиною поганого самопочуття кількох дорослих та дітей.

, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся OnlineСпека-сморід-лікарня

— З 4 по 6 серпня у нас на полях вносили курячий послід. Це такий сморід! Спека стояла градусів 40, мабуть, у затінку. Люди підходили до працівників, казали, що немає чим дихати. Але вони продовжували робити своє, — бідкалася в редакції жителька села Миропілля Ольга Стеценко. — У п’ятницю (4 серпня – авт.) серед ночі сину стало погано. Викликала медсестру. В суботу вже й іншим дітям було зле. Моїй дитині знову стало погано у неділю. Було вже годин десять вечора. Медсестра наполягла, щоб везли у лікарню. Довелося їхати на швидку. А в понеділок вже я сама зомліла у прийомній інфекційного відділення. Ніхто не знає, через що. Потім з подібними симптомами потрапила в лікарню ще одна жінка з нашого села.

, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online

Зреагували комісійно

Причину своїх страждань миропільці вбачають у курячому добриві. «У нас через залізничний переїзд лежить гора оцього курпосліду. Рік лежить. Перегниває. Воно смерділо і торік. Але тоді не було такої спеки», — розповідає Ольга Стеценко. Через це звернулися з проханням вжити заходів для припинення подальшого несприятливого впливу відходів птахівництва на здоров’я людей до голови Кошмаківської сільської ради Миколи Плашенка, голови райдержадміністрації Василя Клименка та голови районної ради Валерія Заболотнього.

Як розповів «Надроссю» заступник голови райдержадміністрації Олексій Ващенко, отримавши звернення від жителів села Миропілля, Василь Клименко скликав термінове засідання комісії з питань техногенної, екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому й розглядалася проблемна ситуація.

— Було прийнято рішення терміново їхати в Миропілля, щоб вивчити ситуацію та взяти проби повітря і води для проведення аналізів, — розповідає посадовець. — Проби брали ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» та спеціаліст нашого районного відділення. Потім їх направили на лабораторні дослідження.

У Миропіллі, розповів Олексій Ващенко, комісія зустрілася з жителями села, які написали звернення до керівництва району. Відмічає, що запаху, на який жалілися люди, на той момент вже не було чути. Був під час зустрічі і представник орендаря земель.

— Хочу звернути увагу, що філія, яка орендує землі в Миропіллі, — зразкова. Думаю, вони зробили для себе певні висновки, і подібних ситуацій не буде, — зазначив заступник голови райдержадміністрації.

Розвідка боєм

Відразу на проблему миропільців відгукнулася й районна організація Всеукраїнської екологічної ліги. Її очільник Олександр Майдаченко каже: «Ми підтримуємо скарги потерпілих і обіцяємо докласти всіх зусиль, щоб не допустити негативного впливу на здоров’я людей».

Разом з Олександром Майдаченком та інспектором з охорони навколишнього природного середовища Іваном Пустовітом ми їдемо в Миропілля, щоб розібратися у проблемі на місці. Насамперед прямуємо до згаданого кагату курпосліду, який «заховався» за залізничним переїздом до Завадівки. До хат людей — метрів 500-600. Але смороду чи бодай якогось легкого запаху не чуємо.

— Це зараз не чутно запаху, — каже Олександр Майдаченко. — А спробуй-но лишень той кагат розворушити, то втриматись не можна буде.

Про свій гіркий досвід, коли з тієї великої купи вивозили на поля курпослід, люди розповідають мало не з розпачем.

Ніна Ляшенко: «Тоді був такий сморід. Кислий. Ну, такий, що задихаєшся. Смерділо цілий день. А вночі як позаходило в хату в усі щілини, то зранку не можна було голови підняти. У мене очі залипли, запаморочення таке було… І серце боліло, і у горлі «дерло»… Поїхала в лікарню, то мене відразу ж і поклали. Та ми ж не проти того, щоб вони курпослід вносили і врожаї мали, але чи хоча б попередили, чи не в таку спеку…»

Молода мама двох діток розповідає: «Вечері ми поїхали на річку, приїхали, дитина почала блювати. Поїхали на «швидку». Подивився хірург, нічого не знайшов. Ми здали аналізи, нам сказали що в дитини підвищився рівень ацетону. Нас хотіли класти в лікарню, але ми відмовились. Сказали, що для того, аби встановити причину, треба робити розширений аналіз крові. А потім через три дні в обох діток підвищилася температура і в роті з’явилися виразки».

Окрім того, жителі села жаліються і на погіршення якості води в криницях.

Ольга Стеценко показує нам останні результати аналізу води, зроблені 14 серпня: «Якість питної води за вмістом нітратів не відповідає вимогам ДСанПіну 2.2.4.171.10. Адже при нормі до 50 мг/дм3 у миропільській воді їх аж 124 мг/дм3».

Знайти спільно вихід із ситуації, що склалася, миропільці вирішили на сходці села, на яку взялися запросити всі сторони конфлікту.

Орендар пообіцяв помилку виправити

23 серпня жителі Миропілля зібралися в сільському будинку культури. Прибув і представник орендаря земель — керівник Валявської філії ТОВ «НВФ «Урожай» Валентин Галушко, який підтвердив факт розкидання курячого посліду на полях 4 серпня. У відповідь на інформаційний запит редакції «Надросся» відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ ТОВ НВФ «Урожай» прокоментував, що товариство орендує землі в адмінмежах с. Миропілля з 2005 р. Відтоді підприємство здійснює там господарську діяльність, яка передбачає також внесення курпосліду на поля для поліпшення родючості та якісних показників ґрунту.

На початку серпня на поля поблизу Миропілля також внесли курпослід на поверхню ґрунту, але з вини агрономічної служби було допущено помилку в технологічному процесі і частину поля не задискували вчасно. Через це, а також через підвищення температури повітря, жителі села могли відчувати запах курпосліду 4-6 серпня. Але законодавства, яке регулює норми поводження з такою сировиною, при цьому порушено не було: ТОВ «НВФ «Урожай» при зберіганні та внесенні курпосліду (органічного добрива) керується ДСТУ (ДСТУ 7527:2014 «Послід птиці. Технології біологічного переробляння. Загальні вимоги») та «Технологічним регламентом виробництва компосту (органічної суміші) на основі курячого посліду». На основі лабораторних досліджень атмосферного повітря та питної води в Миропіллі, здійснених ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» від 10 серпня, перевищень забруднюючих речовин (аміак, сірководень, фенол), що входять до складу курпосліду, не виявлено.

Хочу звернути увагу і на те, що ТОВ «НВФ «Урожай» в рамках запровадження системи точного землеробства мінімізує застосування пестицидів та агрохімікатів і вдається до збагачення ґрунтів саме завдяки застосуванню органічних речовин, що містяться в курпосліді як природному добриві. До того ж, на нашому підприємстві під час процесу переробки курячого посліду на компост додають природні адсорбенти, а саме дефекат, фосфоритне борошно. Також нині ТОВ «НВФ «Урожай» запроваджує технологію компостування з додаванням специфічних мікроорганізмів, що дозволяє оздоровити компост та грунт. Якраз компост, виготовлений за такою технологією, планується використовувати на площах поблизу населених пунктів та інших людних місць.

Спілкуючись з людьми, Валентин Галушко вибачився за прикру помилку, яка була допущена, та пообіцяв прибрати кагат курпосліду біля залізничного переїзду. За умови, якщо не буде високої температури повітря. Тож за місяць кагат мають перевезти. Люди ж надіються, що це допоможе, аби ситуації, подібні цьогорічній, більше не повторилися.

, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online, Миропільці – проти «курдобрив», Надросся Online

- Реклама -

КОМЕНТУВАТИ

Введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я

- Реклама -

ОСТАННІ ПУБЛІКАЦІЇ

В Україні оновили правила дорожнього руху: що змінюється

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил дорожнього руху. Вони стосуються перевезень дітей та увімкнення фар. Про зміни повідомляє постійний представник Кабміну...

На Черкащині триває конкурсний відбір до Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють»

Відважних та сміливих, а головне – не байдужих до долі нашої країни запрошують на заміщення вакантних посад: інспектор підрозділу (полк, батальйон, рота) патрульної служби...

Забрав вино та гроші: чоловік обікрав церкву в селі Сидорівці

До поліції звернулася місцева жителька та повідомила, що невідомі особи пошкодила двері та проникла до сільської церкви. З приміщення викрали понад 1000 гривень та...

Фольклористка Марія Квітка отримала престижну кінопремію за дизайн костюмів

Корсунчанка Марія Квітка, українська співачка та дизайнерка, — знову на п’єдесталі пошани. Вона здобула нагороду в номінації «Найкращий дизайн костюмів» на Сьомій кінопремії «Золота...

Ілюстраторів закликають підтримати 5 локальних музеїв

Благодійний фонд «МХП — Громаді» оголосив конкурс для всіх охочих художників на створення 5 ескізів, які стануть принтами на благодійному мерчі. Футболки, світшоти, шкарпетки,...
- реклама -

СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

- Реклама -