Плани, проекти, перемога в конкурсі, рік паперової тяганини — і ось у центрі Набутова вже майже готова до здачі в експлуатацію Набутівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Хоча будівельні роботи тут ще тривають, але нова споруда надихає і дарує позитив – вона є яскравим свідченням того, що громада розвивається і має неабиякі перспективи.
Медицина – в пріоритеті
Набутівська амбулаторія, за моїми спостереженнями, є предметом гордості сільського голови Олега Малюги — зрозуміло, далеко не кожна недавно утворена об’єднана громада може похвалитися якою-небудь новобудовою. Тим більше, коли до реалізації ідеї приплюсовано ще й купу затрачених зусиль.
— Коли в 2017 році ми дізналися, що є державна програма з будівництва нових амбулаторій, із забезпеченням новим обладнанням та новими автомобілями, то ми це питання одразу взяли на озброєння і вирішили добиватися, щоб така амбулаторія була збудована у селі Набутові, — пригадує, як все починалося, Олег Малюга. — Непросто було, тому що питання з 2017-го року перейшло на 2018-й, і весь минулий рік було використано тільки на те, щоб зібрати папери для цього будівництва. Таким чином ми приступили до робіт тільки у квітні 2019 року, коли документи врешті були готові.
Як розповідає сільський голова, на місці, де зараз красується нова будівля, зведена фактично за 4 місяці, було старе занедбане приміщення, яке використовували під склади. Проектанти, які приїжджали на огляд, порадили: оскільки приміщення аварійне, його потрібно демонтувати і почати споруджувати нове «з нуля». На пропозицію погодились, і як тільки справа набула конкретного втілення, старе приміщення пішло у небуття.
Нова амбулаторія простора і з безліччю кабінетів: планують робочі місця для лікаря-педіатра, двох сімейних лікарів, оглядові та діагностичні кабінети, а на перспективу – ще й закупити стоматологічний кабінет та залучити сюди приватного стоматолога. Будівельні роботи виконує ТОВ «Расава» (директор В.В.Кірічек), і роботу бригади очільник громади оцінює позитивно: працюють злагоджено, виконують роботи якісно, працюють з випередженням графіка.
Вартість будівництва цього сільського медичного закладу обчислюється мільйонами: держава виділила за програмою покращення медико-санітарної допомоги на селі 8 млн 400 тис. гривень, а внесок у будівництво амбулаторії сільради склав 10%, тобто 840 тис. грн. Крім того, виділені кошти на закупівлю обладнання: державні — у сумі 500 тис. грн та 50 тис. грн за дольовою участю із сільського бюджету. Плюс буде поставлений автомобіль-позашляховик для швидкої допомоги на суму 500 тис. без співфінансування із сільського бюджету. «Нове сучасне обладнання — це те, що нас найбільше цікавить», — зауважує Олег Малюга і попутно з приємністю повідомляє, що хоча амбулаторія ще не завершена, але вони вже мають ще одного молодого сімейного лікаря, який тут працюватиме. З вдячністю відгукується господар громади за сприяння в покращенні медичного обслуговування в громаді про головного лікаря Корсунь-Шевченківського ЦПМСД Галини Савчук, яка допомагає з обладнанням, турбується про медичні кадри.
Набутівська амбулаторія — вже другий сучасний медичний заклад у Набутівській ОТГ, який на більш якісному рівні обслуговуватиме місцевих жителів. Торік відремонтували і осучаснили амбулаторію в селі Деренківці, де головну участь в роботах взяли небайдужі громадяни, підприємці і сільрада. Голова Набутівської ОТГ підкреслює, що таку пріоритетну увагу медичній галузі приділяє невипадково: завдання підняти якість медичних послуг було першим серед побажань громадян. «Зараз у нас в країні спостерігається висока смертність, мала народжуваність, і скоро питання людських ресурсів буде стояти дуже гостро, більше, ніж економічних. Тому, щоб зберегти людей, нам потрібно підняти охорону здоров’я на території громади», — говорить він.
Серце громади
Про фінансове підґрунтя усіх справ у громаді говоримо із сільським головою Олегом Малюгою в його особистому кабінеті. Останнім часом це приміщення також зазнало відчутних змін. Ще не так давно гостро стояло питання створення у Набутові адміністративного центру громади. Адже, за історичною довідкою, на території села Набутова сільрада востаннє була у 36-37 роках минулого століття. Далі Набутів приєднали до села Нетеребки, але тепер село стало «центровим» завдяки зручному інфраструктурному сполученню з іншими населеними пунктами ОТГ. Сільраду вирішили облаштувати в одному приміщенні з діючою сільською амбулаторією, де також «прописалося» стаціонарне відділення територіального центру. Старе приміщення, збудоване ще в 70-х роках і фактично відтоді існуюче без ремонту, трохи оновили, надали йому статусного вигляду. А з відкриттям нової амбулаторії подальше оновлення чекатиме і на сільську раду.
Повертаючись до теми бюджету, дізнаюся про позитивні тенденції у його наповненні. Набутівський сільський голова говорить мовою цифр: бюджет громади у 2017 році становив 37 млн грн, у 2018 вже було 42 млн грн, на 2019-й рік запланували отримати також 42 млн грн, але вже очевидно, що йде перевиконання.
— Завдяки тому, що нам передали землю поза межами населених пунктів, — називає першопричину Олег Малюга. — Таким чином ми готуємо аукціони і перший вже провели, заробивши 470 тис. грн.
Далі, як то кажуть, буде. Основна організація-бюджетонаповнювач з ПДФО на території громади — це ТОВ НВФ «Урожай», який дає в бюджет 12 млн грн. Власних надходжень запланували отримати 23 млн грн. Непогані показники, втім, майже повністю з’їдає інфраструктура, говорить сільський голова: громаді потрібно утримувати 7 ФАПів і 2 амбулаторії, 5 шкіл, 1 школу мистецтв, дитячий будинок сімейного типу, 7 будинків культури, 2 сільських клуби, 7 бібліотек, приміщення старостатів. Тож на втілення планів і задумів коштів в бюджеті залишається не так і багато.
ЦНАП
Фінансовою підмогою у реалізації завдань є залучення державних та грантових коштів, і Олег Малюга використовує цей шанс, як грамотний керівник. Відтак громада може похвалитися ще однією новинкою — має сучасний Центр надання адміністративних послуг, де і стіни, і підлога, і кімнати — все дихає свіжою штукатуркою, фарбою і деревиною.
Створити ЦНАП вдалося завдяки участі у програмі покращення якості надання адміністративних послуг для населення «U-LEAD».
— У 2017 році, коли ми дізналися, що «U-LEAD» організовує проект по створенню ЦНАПів, ми подали заявку. З першого разу не пройшли. Тоді спробували вдруге — і увійшли в кількість тих ОТГ, які виграли участь в проекті. Але були умови – ми повинні були своїм коштом зробити повністю ремонт в приміщенні, і тільки потім «U-LEAD» надасть нам обладнання, меблі. Свою частину умов ми виконали, тепер чекаємо на забезпечення обладнанням, — розповідає Олег Малюга і пояснює, чому це для них було важливо – тому що ідеєю децентралізації є саме наблизити адміністративні послуги до населення і зробити їх доступними.
В плані доступності новоствореному ЦНАПу теж є чим похвалитися: приміщення цілком відповідає потребам маломобільних громадян і осіб з інвалідністю, воно пристосоване для відвідувань візочників, для яких передбачений пандус; навіть туалетні кімнати будувалися з урахуванням можливого заїзду в них людей на візках.
Попри відсутність обіцяного обладнання, ЦНАП вже потроху функціонує та надає селянам 11 видів послуг. Після ж повноцінного оргзабезпечення жителі Набутівської ОТГ зможуть отримувати тут 86 видів адміністративних послуг.
Ці та інші досягнення Набутівської громади журналісти змогли побачити на етапі завершення. Зовсім скоро – у вересні – очікують здачі амбулаторії в експлуатацію. А у жовтні планують зробити урочисте відкриття нових сільських закладів — амбулаторії загальної практики сімейної медицини та центру надання адміністративних послуг. Отже, буде свято на набутівській вулиці.
Світлана Перець