На Черкащині впродовж 2019 року зафіксовано понад 1000 випадків укусів людей тваринами, з них 223 випадки – безпритульними чотирилапими. Хворими на сказ виявилося 59 тварин. В їх числі – коти, лисиці, собаки, велика та дрібна рогата худоба. В нашому районі зареєстровано 58 випадків покусів.
В 2019 році в області зареєстровано 53 неблагополучних населених пункти по сказу. Найбільша кількість таких пунктів спостерігалася у Черкаському, Смілянському, Канівському, Катеринопільському та Уманському районах. В нашому районі в 2019 році був зареєстрований один неблагополучний населений пункт по сказу – м. Корсунь-Шевченківський.
Спеціалісти Державної установи ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Корсунь-Шевченківського району в 2019 році імунізували проти сказу 9102 собаки, 3178 котів. Держпродспоживслужба звертає увагу власників тварин, що основним методом боротьби зі сказом є щеплення. Вакцина проти сказу є безкоштовною.
Восени 2019 року в Черкаській області, в т.ч. в Корсунь-Шевченківському районі пройшла кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, під час якої над лісовими та польовими угіддями шляхом авіаобробітку було розповсюджено принади із вакциною.
В грудні, згідно з чинним законодавством, проводився моніторинговий відбір та направлення тварин (лисиць) на лабораторне дослідження з метою перевірки ефективності дії вакцини. Під час відбору матеріалу для дослідження один із мисливців отримав пошкодження. Після лабораторних досліджень виявилось, що лисиця хвора на сказ. Потерпілому проводиться відповідна антирабічна допомога. З цього питання відбулося позачергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, де було вирішено накласти карантинні обмеження зі сказу на територію мисливських угідь УТМР «Вишка», поблизу с. Переможинців, де стався прикрий випадок. Протягом двох місяців там заборонено промисловий і ліцензійний відстріли диких тварин, їх відлов і вивіз. В загрозливій зоні (с. Переможинці, с. Прутильці) заборонені виводки та вивезення за їх межі собак, котів, диких тварин.
Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.
Зараження людини відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:
- негайно промийте мильною водою місце укусу чи обслинення;
- змастіть йодом ділянку навколо рани;
- у жодному разі не відсмоктуйте кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
- якнайшвидше зверніться в найближчу медичну установу по допомогу;
- повідомте державну ветеринарну службу про випадок;
- при можливості ізолюйте тварину і спостерігайте за нею упродовж 10 днів.
Пам’ятайте, що сказ – хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, мають стати головним правилом для людини.
Тетяна КОЗЛОВА,
начальник Корсунь-Шевченківського районного управління
Головного управління Держпродспоживслужбив Черкаській області