31 січня уряд прийняв розпорядження «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад». Держгеокадастру доручено забезпечити формування земельних ділянок шляхом проведення їх інвентаризації та передати у комунальні власність ОТГ. До того, як ділянки будуть передані ОТГ, управління ними Держгеокадастр здійснюватиме винятково за погодженням з органом місцевого самоврядування відповідної громади.
Сільські голови об’єднаних територіальних громад схвально сприйняли рішення уряду, адже вбачають у ньому нові можливості для розвитку територій. Карашинський сільський голова Анатолій Пархоменко з цього приводу коментує:
— Найважливіше те, що це дасть нам можливість здійснювати стратегічне планування розвитку територій. Для громади дуже важливо самостійно розпоряджатися землями, оскільки тоді ми будемо реально бачити картину, чим володіємо. Якщо громада контролюватиме свої землі, це буде протистояти самозахвату і можливому рейдерству. По-друге, ми зможемо впливати на розподіл місцевих ділянок і збільшити наповнення бюджету. Крім того, це спростить і прискорить саму процедуру передачі ділянок в оренду чи власність.
Як відбувається процес передачі земель у власність ОТГ у нашому районі, прокоментував Руслан Лисак, в.о. начальника відділення у Корсунь-Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, під час апаратної наради в райдержадміністрації.
— Роботу з передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у власність об’єднаним територіальним громадам ми розпочали з 1 лютого. Вже укладені меморандуми з територіальними громадами, ведуться підготовчі роботи щодо нанесення на картографічний матеріал певних земельних ділянок. На сьогодні їх орієнтовна площа становить 15 тисяч гектарів, але думаю, що під час проведення інвентаризації ця площа буде уточнена. На сьогоднішній день також прийняті відповідні рішення територіальними громадами, підготовлені звернення до Головного управління Держгеокадастру щодо передачі цих земель у комунальну власність. На цей час призупинені прийняття Головним управлінням будь-яких рішень щодо передачі земельних ділянок або у власність, або з правом оренди через аукціон без погоджень з відповідними ОТГ. Плануємо, що до кінця березня дві ОТГ – Моринська і Стеблівська — повинні будуть отримати землі, котрі сьогодні перебувають у власності держави.
За словами в.о. начальника відділення Держгеокадастру, передачі підлягають всі землі сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться за межами населеного пункту, – сінокоси, ріллі, пасовища, багаторічні насадження, землі під господарськими будівлями і дворами. Руслан Лисак також зазначив, що інвентаризація земель буде проводитися з виїздом спеціалістів безпосередньо на місце. Разом з тим, є певні труднощі в цьому питанні, і одна з них — недостатня кількість спеціалістів, на яких покладене це завдання. Відповідаючи на запитання голови районної ради Валерія Заболотнього щодо земель, які виділяються учасникам АТО, Руслан Лисак уточнив, що ці ділянки будуть надаватися тільки за погодженням територіальних громад. При цьому погодження громад сьогодні повинно бути тільки у формі рішення, зазначив він.
Світлана Перець