У 2018 році триває загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Метою цього проекту є формування нової правової свідомості громадян шляхом інформування про їхні права та надання механізмів щодо їх захисту. В рамках проекту Корсунь-Шевченківський РВ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області нагадує, що зареєструвати народження дитини можна зручно та швидко безпосередньо у закладі охорони здоров’я, де проходили пологи.
Відповідно до статті 144 Сімейного кодексу України державна реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові і засвідчується свідоцтвом про народження. Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
З метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг щодо державної реєстрації народження дитини, Міністерство юстиції України запровадило пілотний проект щодо прийняття документів, необхідних для державної реєстрації народження дитини та видачі свідоцтва про народження безпосередньо у закладі охорони здоров’я, де проходили пологи.
Для того, щоб скористатися цією послугою, необхідно надати оригінали таких документів: медичне свідоцтво про народження, видане закладом охорони здоров’я; паспорти батьків; свідоцтво про шлюб (за наявності зареєстрованого шлюбу).
Якщо дитина народилась у батьків, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, і батько дитини бажає визнати батьківство при державній реєстрації народження, присутність обох при проведенні державної реєстрації народження дитини і подання ними спільної заяви про визнання батьківства є обов’язковими.
Відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
З початку дії пілотного проекту безпосередньо у закладі охорони здоров’я працівники нашого відділу вручили молодим батькам 167 свідоцтв про народження. Так, у 2016 році – 49 свідоцтв, у 2017 році – 96 свідоцтв, з початку 2018 року такою послугою скористалися 25 матусь.
Крім того, за бажанням батьків чи одного з них документи для реєстрації місця проживання новонародженої дитини можуть бути подані через органи державної реєстрації актів цивільного стану під час проведення державної реєстрації народження дитини, як у відділі так і у пологовому будинку.
Народження дитини – це найщасливіша подія у сім’ї, тож не гайте часу та користуйтеся послугою щодо державної реєстрації народження дитини та реєстрації її місця проживання безпосередньо у пологовому відділенні.
М.І.Дорошенко,
в.о. начальника Корсунь-Шевченківського РВ ДРАЦС