Спека кличе до води. Надворі в тіні +30о С, асфальт плавиться, а десь зовсім поруч хлюпоче прохолодна водичка…
Благо, що в Корсуні і річка є, і ставок. От тільки після нещодавнього отруєння Росі хімікатами далеко не кожен у ці дні ризикує прохолоджуватися в її водах. Пані Наталія, 33-х років, непокоїться: «З початку літа я з дітьми щодня була на Росі. Але останній тиждень – ні ногою. Хоч і кажуть, що вода нормальна, але за дітей боюсь. Краще скажіть, де можна у нас ще у воді скупатися?» Наталія не єдина у своїх тривогах, і хоча багатьох Рось все одно притягує, мов магніт, ми вирішили дослідити альтернативні місця пляжного відпочинку у Корсуні.
Офіційних пляжів немає
Альтернативи річці в нашому місті дві – це Мартанський ставок і Тартацький кар’єр. На ставку вже кілька років поспіль діють два комфортних місця відпочинку – з боку вулиці П.Чубинського та на протилежному боці ставка, по вулиці Кулішенка. Хоча в народі їх називають пляжами, але офіційно ці місця такого статусу не мають в силу ряду обставин. Згідно із законодавством, офіційно можна визнати берег річки чи ставка місцем для купання (пляжем), якщо прибережна територія обладнана туалетами, роздягальнями, сюди підведена питна вода, дно акваторії пляжу очищене від водоростей, корчів, брухту. Межі запливу мають позначатися буйками, а заборонені для купання зони – відповідними написами. На самому березі мають бути рятувальні пости. Поки цього немає, такі місця для купання вважаються стихійними.
Що це означає? По-перше, у стихійних місцях купання ніхто не контролює стан забрудненості води. Ми поцікавилися у санітарних лікарів, чи здійснювався в цьому році контроль якості води в місцях масового купання людей? Як зазначає завідувач районного відділення ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Тетяна Козлова, такі дослідження санепідслужба виконує тільки на замовлення міської ради, проте з цього приводу міськрада до них в цьому році не зверталася. Отже, про якість води і в Мартанському ставку, і в кар’єрі на Тартаку можна лише здогадуватися.
По-друге, у стихійних місцях купання ніхто не організовує рятувальних заходів. Пам’ятаєте: «порятунок потопельників – справа рук самих потопельників»? Це означає, що і відповідати в разі нещасного випадку теж ніхто не буде.
Проте ці обставини, незважаючи на те, що міськрада вже багато років заплющує на них очі, аж ніяк не стримують корсунців у бажанні зануритися у водойми. Отож спробуємо протестувати найпопулярніші місця відпочинку корсунців.
Корсунська «Затока»
Саме так назвав Мартанський став мій співрозмовник Олександр Півненко, який привів сюди відпочивати гостей із Київщини. «А що, подивіться, у воді і на березі – вільного місця немає, наче на морі. Людям вкрай потрібно у спеку, особливо після роботи, відпочити біля води. А тут – і пісочок біленький аж у воду заходить, і всі зручності. Тож дяка тим, хто таке благо зробив».
До речі, «біленький пісочок» з’явився на березі ставу завдяки старанням депутата міськради, підприємця Павла Калініченка. Як і в попередні роки, він переймається облаштуванням зони відпочинку на ставу з боку вул. П.Чубинського.
— Цього року вивезли на берег 10 машин піску, — говорить депутат. — Окремо хочу подякувати генеральному директору ТОВ «АгроРось» Петру Євичу за наданий навантажувач «Manitou», адже саме завдяки такому транспорту змогли розгорнути пісок аж у воду, щоб було зручно купатися біля берега.
До пляжного сезону почали готуватися заздалегідь, розповідає Павло Калініченко. Навесні найняті ним працівники обкосили берег та провели обрізування омели і сухих гілок на деревах поруч, щоб було безпечно для відпочивальників. Нині щодня здійснюють прибирання берега від сміття. До наведення чистоти докладають своєї праці і маленькі помічники – учні КЗ «Корсунь-Шевченківський багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр «Надія», які час від часу проводять тут уроки «Зелена природа». Рятує це місце відпочинку від засмічення також те, що неподалік розташовані сміттєві баки, і відпочивальники не лінуються сміття туди відносити.
Менше пощастило з цим іншому пляжу на Мартанському – по вул. Кулішенка. Попри всі приваби цієї місцини, саме залишене сміття – головна біда пляжу.
— Ми практикували все, — бідкається депутат міської ради Світлана Гриб, яка організовує тут роботи з облаштування зони відпочинку: — поставили ящик – у нього масово стали зносити сміття із ближчих домівок: лушпайки, дохлих кролів і собак, тому ящик прибрали. Потім встановили сміттєву урну – її переповнили, перекинули, і знову сміття довкола. Люди, на жаль, ніяк не усвідомлять, що треба прибирати за собою, турбуватися про чистоту загальних місць користування, а не чекати, що це зробить за них хтось.
Якщо поки облишити цю проблему, то пляж по Кулішенка – рай для відпочинку корсунців. Свіженький пісочок заходить у воду, тож купатися тут зручно, особливо дітям. Є для відпочивальників і лавочки, і пісочниця, і волейбольний майданчик.
Щоби створити всі ці зручності, з весни трудилася бригада небайдужих громадян, яким пособили технікою і матеріалом корсунські підприємці та керівники організацій.
— Прибирали тут у два етапи, — розповідає Світлана Гриб. — Зібралася група людей, осіб 20, і стали до роботи. Прийшли цілими сім’ями, з дітками. Косили, різали бензопилами чагарники вздовж берега від вулиці Абрамцева аж до краю ставка, вигрібали сміття, фарбували лавочки. Спасибі керівнику філії «Райавтодору» Вадиму Романенку за наданий екскаватор, який розрівняв берег та завезений пісок, приватному підприємцю «Торгового дому» Михайлу Курявцеву за різнокольорову фарбу, якою фарбували лавочки і пісочницю, ДП «Корсунь-Шевченківський лісгосп» за дошки для нової кладки і тим підприємцям, які допомогли доставити на пляж і на волейбольний майданчик свіжий пісок із Саморіднянського кар’єру.
«Комфортне місце для купання і відпочинку, щодня ходимо сюди з дітками», — відгукуються про пляж по Кулішенка місцеві мешканці – подружня пара Євген і Олена.
Глибина не лякає
«Де купаюся? Тільки на кар’єрі! — констатує корсунець Павло, 27 років. — Там вода значно чистіша, ніж в річці чи ставку».
Однодумців у нього чимало – береги Тартацького кар’єра ніколи не порожніють, попри те, що камінні, і про пісок тут годі й мріяти. «Камінці не муляють?» — цікавлюся у мого співрозмовника. «Навпаки! Це ніби лежанка – у воді охолонув, на гарячому камінці тіло аж розпарюється, прогрівається. Готові оздоровчо-лікувальні процедури», — жартує Павло.
На кар’єрі корсунці зазвичай відпочивають компаніями, сім’ями з дітьми. Приходять сюди не тільки покупатися, а й посмажити шашлики, відзначити якусь подію на природі. Зважаючи на це, можна очікувати велику кількість сміття навколо кар’єра, втім мої очі на купи бруду не натрапили.
Зараз у цій відпочинковій зоні немає жодних побутових зручностей, хоча раніше були спроби зробити тут комфортне місце для міського відпочинку: встановили і сміттєві баки, і туалет, зробили столи із лавками під навісами. Але закінчилося все сумно – потрощено-поламане оснащення більше не поновляли – марна справа.
Ще один мінус кар’єра – його велика глибина та незручні для занурення у воду ослизлі камінні береги. Тому купатися тут чи ні – робіть висновки самі.
На завершення варто повторити, що офіційних пляжів у нашому місті немає, включаючи береги Росі, тож обираючи місце для купання, ви автоматично берете на себе відповідальність за можливі наслідки. І не забувайте про Правила поведінки на воді.
Світлана ПЕРЕЦЬ