Після Великодня настає час, коли ми поминаємо наших предків та рідних, які померли. Провідна неділя або Радониця традиційно відбувається через тиждень після Воскресіння Христового, але на кожному кладовищі ця дата є індивідуальною, тож на території Корсунщини проводи розпочинаються зазвичай із першої після Великодня суботи і можуть закінчуватися через два-три тижні.
Традиція
За церковними канонами, поминальні дні після свята Пасхи були встановлені для того, щоби християни, засвідчуючи свою віру в те, що наш «Бог не є Бог мертвих, а живих. Бо в Нього всі живі», прийшли на могили своїх спочилих родичів, помолилися за їх душі та поділилися з ними радістю Воскресіння Христового. Саме від слова «радість» пасхальні поминальні дні, на відміну від інших, називаються Радоницею.
У ці дні в традиціях — відвідування могил на цвинтарях всією родиною, зустрічі з родичами з обов’язковим поминальним застіллям, з роздачею гостинців: пасок, цукерок, крашанок. Однак в умовах карантину влада наполегливо рекомендує утриматися від масового відвідування кладовищ на «гробки», аби не спровокувати різкого поширення коронавірусної інфекції серед населення.
Влада не рекомендує
Так, на території Корсунь-Шевченківського району розпорядженням голови районної державної адміністрації, керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Миколи Березового рекомендовано виконавчим комітетам Корсунь-Шевченківської міської ради, Зарічанської сільської ради, Стеблівської селищної, Набутівської, Карашинської, Селищенської, Моринської сільських рад закрити для відвідування кладовища.
Винятком є випадки, коли необхідно здійснити поховання померлого, за умови проведення ритуальних обрядів з дотриманням протиепідемічних правил, зокрема, участі не більше, ніж 10 осіб, та забезпечення відстані між присутніми не менше, ніж 1,5 метри. Також рекомендовано Корсунь-Шевченківському відділенню поліції Звенигородського відділу поліції ГУНП в Черкаській області забезпечити обмеження доступу на кладовища.
Зазначені заходи пов’язані із необхідністю в період пандемії уникнути скупчень людей на кладовищах в поминальні дні.
Таблички і попередження
Чи стануть дотримуватись корсунці цих заборон? Серед опитаних нами жителів міста не знайшлося тих, хто, попри заборону, має намір іти на кладовище на «гробки». Але не факт, що таких не виявиться в реалії.
Окрім того, ми поцікавилися, яких заходів, згідно з виданим розпорядженням, вживають керівники зазначених у ньому структур.
Як повідомив нам начальник КП «ВЖ РЕУ» Олександр Шкребтій, на всіх кладовищах на території міста, сіл Гарбузина та Саморідні встановлені попереджувальні таблички з написом на червоному фоні про заборону їх відвідування. Проводиться роз’яснювальна робота через ЗМІ та з відвідувачами кладовищ. «Хоча, звичайно, ми людей не втримаємо, якщо хтось захоче піти на цвинтар у ці дні. І загороджень також не поставимо, це зрозуміло», – зауважує Олександр Шкребтій.
Про аналогічні заходи розповідає і голова Набутівської сільської ради Олег Малюга: «Ми видали розпорядження, в якому так само рекомендується утриматися від відвідування кладовищ. У всіх населених пунктах на кладовищах розвішені оголошення, які інформують про заборону відвідувань. Окрему роботу в цьому напрямку виконують старости сіл, які проводять зустрічі з релігійними організаціями на своїх територіях. Також працівники поліції проводять власні рейди, наприклад, сьогодні патруль був на кладовищі у Деренківці».
Прибирання триває
Тим часом повним ходом іде прибирання кладовищ від торішніх рослинних залишків та могильних оздоб, що втратили свій вигляд. Громадяни, незважаючи на карантин, упорядковують могили спочилих родичів напередодні поминальних днів. Немало роботи і в комунальної служби, яка вивозить прибране на могилах сміття.
Начальник відділу благоустрою Надія Мурашко розповідає:
— Працюємо вже три тижні на прибиранні кладовищ. Сміття дуже багато, бо люди не тільки прибирають старі вінки і квіти, а ще й ставлять нові пам’ятники замість старих, старі і бетонний підмуровок викидають, а ми це все вивозимо. Окрім того, що зносять люди (пляшки, папір, вінки, штучні квіти, будматеріали), після зими залишилось багато сухого дерева, сухої трави, яку ми теж утилізуємо. Вчора (23 квітня — ред.) тільки з центрального кладовища вивезли 6 машин. І скільки будемо ще прибирати — невідомо, бо кожен день люди йдуть і прибирають.
Також Надія Мурашко зауважує, що з кожним роком зменшується кількість штучних квітів на могилах: «Зараз на похорони вже більше несуть живих квітів. Останній рік вполовину менше стали нести штучні квіти», — ділиться вона спостереженнями.
Перенесено на 6 червня
Люди зможуть відвідати кладовища та помолитися біля могил своїх рідних і пом’янути спочилих близьких згодом, коли карантинні заходи будуть пом’якшені, наголошують у владі. Адже зараз в Україні тільки очікується проходження піку епідемії коронавірусу.
З цією метою Священний Синод Православної Церкви України ухвалив перенести поминальні дні після Великодня на Троїцьку батьківську поминальну суботу (6 червня 2020 р.). Тож відвідання священнослужителями і мирянами кладовищ та звершення на них заупокійних молитов відбудеться вже у червні, коли, як всі сподіваються, спаде епідемічна напруга.
Світлана Перець