21 серпня у приміщенні Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України відбулось засідання Міжвідомчої робочої групи з розроблення плану оздоровлення та відновлення річки Рось.
Прибула на засідання й корсунська делегація у складі автора петиції про порятунок річки (документа, що, власне, і надав всеукраїнського розголосу питанню) Владлена Ковтуна, в.о. міського голови Корсунь-Шевченківської громади Віталія Мацюка та представників громадських екоспільнот. Також інтереси корсунців у стінах Міністерства відстоював народний депутат від нашого округу Андрій Стріхарський.
Втім, варто сказати, що на рівні Міндовкілля підтримка (принаймні на словах) була доволі активною з боку практично всіх учасників робочої зустрічі. У свою чергу корсунська делегація у своїх виступах хоч і дякувала за увагу до проблеми, однак водночас наполягала: розпочинати роботу потрібно вже і зараз, адже стан річки катастрофічний, і з року в рік він лише погіршується.
Позиція Еколіги
Аби показати стан Росі «у всій красі», голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко виступала, увімкнувши відеоряд з фактажем. Окрім слайдів із брудно-зеленою водою, якою вона часто стає в нашій річці влітку, демонструвалась також історія боротьби за Рось від початку 2000-х років і дотепер.
Так, скажімо, у 2008 році Еколіга разом із громадськістю «воювала» за недопущення будівництва сталепрокатного заводу, а в 2013-му – за недопущення будівництва нової гідроелектростанції на річці Рось у Білоцерківському районі. У двох згаданих випадках боротьба була успішною. Потім відбувалась низка екологічних акцій із вимогою забезпечити постійні санітарні пропуски води з-під заставок гребель, тобто із придонних шарів, як це робилося до передачі ГЕС в оренду.
Рятувати річку треба вже і зараз, – корсунська делегація
Не можна не згадати, що свою допомогу у вирішенні проблем річки Рось запропонував депутат Київської міськради Олесь Довгий, який брав участь у засіданні в онлайн-режимі. Відповідь на цю пропозицію від екоруху «Сейв Рось» озвучила Галина Добровольська, попередньо ввівши учасників зібрання у контекст: «Наш екорух очолює Олег Андрійович Собченко – Воїн-Захисник, який поліг смертю хоробрих 24 січня цього року під Вугледаром. Він заснував «Сейв Рось» і від 2019 року науково обґрунтовано відстежував ситуацію в районі Корсунь-Шевченківського та Стеблівського водосховищ. Оскільки в громадських діячів можливості дуже обмежені, ми сконцентрували свою увагу на Стеблеві та Корсуні, тому що у 2018 році саме там відбувся найбільш масштабний замор риби. До чого тут «Новосвіт»? Чула сьогодні це запитання, тому повідомляю: у 2019 році ми спільнокоштом замовили наукове дослідження, в якому, зокрема, фахово роз’яснено специфіку будови Стеблівського водосховища. Йдеться в цій науковій роботі і про вплив режимів роботи водосховищ на стан річки. А от на останні режими, затверджені міжвідомчою комісією, вплинула саме пропозиція, озвучена Олесем Довгим, у котрого на Росі дача та намитий острів. Хоч у проєкті було запропоновано спрацьовувати до рівня «-50», та пан Олесь запропонував «-30». Пропозиція була врахована, хоча Стеблівське водосховище можна спрацьовувати і до «-100» в разі потреби». Аби привернути увагу до «ціни» петиції, Галина Добровольська насамкінець наголосила, що підписана вона була якраз тому, що Олег Собченко – запеклий борець за річку Рось – загинув.
Не менш емоційним був виступ і Владлена Ковтуна. Акцентував він на нагальності прийняття реальних рішень.
Зі свого боку в.о. міського голови Віталій Мацюк розповів про нинішні дії та проєкти міської ради: регулярний моніторинг стану води в річці Рось; моніторинг ставків; обстеження прибережних захисних смуг вздовж річки; ініціювання і підписання Меморандуму про співпрацю громад, територіями яких протікає Рось; роботу над проєктами реконструкції насосних станцій водовідведення з облаштуванням споруд очищення стічних вод і реконструкції мереж водопостачання з оптимізацією систем подачі і розподілу води та ін.