Цьогорічне відкриття пришкільних таборів по всій Україні супроводжувалось тривожними дзвіночками: державне фінансування відчутно скоротилось, охочих багато, пільгових місць не вистачає… Аби побачити ситуацію зблизька, ми завітали в ЗОШ №1 у день святкового відкриття табору – 2 червня. І перше, що впало у вічі й втішило водночас, – оптимізм і піднесеність як організаторів, так і школярів.
Пришкільний табір на базі ЗОШ №1 цього року об’єднав вихованців цієї школи, а також гімназії, в приміщенні якої якраз в цю пору будуть здійснюватись ремонтні роботи. Відтак відпочиватимуть у таборі 167 дітей.
«141 учень матиме можливість відпочивати безкоштовно. – розповідає вихователь групи подовженого дня Олена Павлова. – Це – дітки пільгової категорії, відмінники у навчанні, нагороджені грамотами за свої здобутки. 26 школярам «квиток» до табору оплатили батьки. Коштує один день 23 грн. 74 коп., а гроші спрямовуються на харчування дитини».
Варто врахувати вік школярів. Оскільки це учні 1-4 класів, то, відповідно, вони потребують особливого підходу і до раціону. Тому прямуємо на кухню, де над 30-ти та 50-тилітровими каструлями «чарує» повар Валентина Лисенко зі своїм помічником Наталею Болілою. Посуд – чистий, аж блискучий. І навіть якби сюди дістався найприскіпливіший телевізійний ревізор у своїх білих рукавичках, то не знайшов би на витяжках ні краплі жиру. Цікавимось, що ж їстимуть на обід діти.
«Готуємо борщ, – відразу підіймає кришку каструлі повар Валентина, а кухня наповнюється улюбленим з дитинства ароматом страви. – Ще буде традиційний плов зі свинини, салат зі свіжих овочів та сік. Та наші діти ніколи не залишаються голодними! Вони кажуть медсестрі (Ларисі Олексіївні Жученко – ред.), що їм найбільше подобається, і вона повністю підлаштовує раціон під їхній смак. До прикладу, немає учня в школі, який не любить нашу фірмову сирну запіканку. От медсестра старається частіше вписувати її в меню. І так у всьому».
Як то кажуть, поїли – можна поспати. Тож сита дітвора біжить до своїх спальних місць. Для сну відведено 8 кімнат, ліжок вистачає усім. Найстарших, четвертокласників, спати не змушують: можна піти на спортивний майданчик, можна почитати. А от молодші мають обов’язковий тригодинний денний сон.
За дисципліною і змістовністю відпочинку стежать вчителі початкових класів. Оскільки дітей поділили (за віковим критерієм) на 9 загонів, то керівників випадає по два на кожен загін. І поки діти оздоровлюються і радіють дозвіллю після напруженого навчального року, їм, вчителям, повірте, відпочинку в цьому гамірному товаристві годі й чекати.
«Щодня, крім розваг і танців, ми подаємо в ігровій формі багато пізнавальної інформації школярам, – розповідає цьогорічний головний організатор табору Ольга Шкребтієнко. – А ще будуть екскурсії, походи, свята. «День води» приведе нас до річки. «День туриста» – на лоно природи. Не нудьгуватиме ніхто!»
Ентузіазм вчителів, звісно, надихає. Але порадіти за них і за дітей не дає прикрий факт: фінансування з бюджету пришкільних таборів настільки скоротилось, що до переліку відпочивальників ледь вдалося вмістити усіх охочих. І навіть цукерки, що роздавали діткам під час свята відкриття табору, куплялись за кошти, зібрані батьківським комітетом. А завдання влаштувати (знову ж таки без додаткового фінансування) змістовний відпочинок для дітвори – цілком на плечах педагогів. Але, без перебільшень, оптимізму їм не позичати. З любов’ю і добрими надіями вони розпочали роботу табору, що триватиме до 17 червня. І всі як один чекають від цієї справи одного – щасливих посмішок своїх вихованців.
Олена МАРЧИК