Щось неочевидне і маловідоме людству взялося атакувати його з неймовірною силою. Це щось сьогодні майже паралізувало життєдіяльність на планеті Земля. Йому ім’я — коронавірус – і воно викликає у мільйонів страх, а в тисяч – паніку.
Але від ворога можна захиститися. І для цього насамперед треба знати про нього якомога більше. Керівник Корсунь-Шевченківського лабораторного відділення Наталія Власенко детально пояснює, яку природу мають віруси, і коронавірус зокрема, та що треба робити для самозахисту від коронавірусу.
Що треба знати про віруси
Вірус (від лат. virus — отрута) — неклітинний інфекційний агент, який може відтворюватися лише всередині живих клітин. Віруси вражають всі типи організмів, від рослин і тварин до бактерій… Вивченням вірусів займається наука вірусологія, яка є розділом мікробіології.
Коронавіруси — це родина вірусів, до якої входять 40 видів РНК-вмісних вірусів, їх об’єднано у два підтипи, що вражають людину та тварин. Назва коронавіруси пов’язана з будовою самого вірусу, що має шиповидні відростки.
Віруси найбільше люблять жити в живому організмі — людини, тварини чи рослини. Саме в організмі віруси займаються улюбленою справою — розмноженням. Але вони вміють виживати й поза організмом. Здебільшого десь на дверних ручках, столах, поручнях маршруток та інших поверхнях.
Довжина їхнього життя поза організмом залежить від сприятливості умов. Віруси полюбляють низку температуру, вологість, туман. За таких умов їм легко мігрувати від людини до людини.
В організм людини віруси потрапляють для розмноження, так як самовідтворення — це сенс їхнього існування. Лише в організмі віруси можуть продовжувати свій рід, адже для цього їм потрібна жива клітина.
Варто розуміти, що вірусні захворювання не виникають в людей через забуту вдома шапку, холодний лимонад чи розстібнуту куртку, для їх розвитку повинен бути збудник хвороби.
У природі віруси живуть завжди, але погода впливає на їхню здатність виживати поза організмом та швидко мігрувати від людини до людини. Цьому сприяють температурний режим, вологість, наявність скупченості тощо.
Як захиститися від вірусів
За можливості, обов’язковий крок номер один – це вакцинація.
Шкода, що не існує універсальної вакцини від усіх видів вірусів. Окремі вакцини рятують, наприклад, від вірусних хвороб, які називають «обов’язковими» в житті людини: краснухи, кашлюку, кору, поліомієліту тощо. Уникнути цих захворювань — уже велика перемога.
Перед початком епідемічного підйому захворюваності на грип та інші ГРВІ рекомендується щеплення від сезонного грипу. Зважаючи на надзвичайно велику кількість різновидів збудників грипу, проведене щеплення не завжди вберігає від захворювання, але люди, що отримали його, переносять в подальшому хворобу у більш легкій формі, як правило, без ускладнень.
На жаль, ще не розроблена вакцина від захворювання, що викликане новим видом збудника – коронавірусом, але ця робота (за інформацією ЗМІ) проводиться, і через певний період часу буде і така.
Тому зараз найбільш актуальним є крок номер два — дотримання норм гігієни.
Як ви вже знаєте, віруси можуть зберігати життєздатність на різноманітних поверхнях. Звичайно, щоб захворіти, недостатньо торкнутись дверної ручки, на якій є вірус, а потрібно потім облизати пальця чи почухати око — щоб вірусна частинка потрапила на епітеліальну тканину. Тому в період загрози поширення інфекції рекомендується проведення посилених протиепідемічних заходів, а саме проведення вологого прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів кожні 2 години, за можливості рекомендується проведення кварцування приміщень, регулярне провітрювання приміщень. І, звичайно, слід уникати місць скупчення людей (вірус від хворого виділяється із краплинками слини при кашлі та чханні і може потрапляти повітряно-крапельним шляхом до інших людей, поширюючись на відстань до 2-х метрів).
Носіння медичної маски обов’язкове для хворого, щоб він не інфікувати інших людей. Здоровим вона може стати в пригоді, коли можливий контакт із хворим. І головне – не слід забувати, що медична маска потребує заміни кожні 2 години (в процесі дихання вона зволожується і стає ідеальним середовищем для накопичення не лише вірусів, а й бактерій, які також можуть стати причиною захворювання). Тому не варто носити медичні маски на вулиці, а достатньо уникати близького спілкування з іншими людьми. Маски слід використовувати при відвідуванні магазинів, аптек тощо, де можливий контакт із хворою людиною. Повернувшись додому, слід маску (якщо це багаторазова марлева пов’язка) випрати, а потім попрасувати, одноразову медичну маску слід утилізувати.
Чисті руки мають велике значення у профілактиці вірусних захворювань, тому, повернувшись додому, слід ретельно вимити руки. Якщо ви тривалий час знаходитесь поза домом, рекомендується використовувати спиртовмісні дезінфектанти (хоча б звичайні вологі гігієнічні серветки).
Взагалі слід зазначити, що уникнути захворювання можна, дотримуючись елементарних вимог як громадської, так і особистої гігієни, і в жодному разі не панікувати.