В новому році все по-новому. Зрештою, так мало б бути і з сортуванням та утилізацією сміття. Адже саме з 1 січня 2018-го року набула чинності норма Закону «Про відходи», яка забороняє муніципалітетам захоронення неперероблених/необроблених побутових відходів, а відповідно — зобов’язує міста та села забезпечити сортування сміття за видами матеріалів з тим, щоб упорядкувати його переробку та утилізацію. Як Корсунь справляється з поставленими завданнями?
На вимогу Угоди про асоціацію з Євросоюзом
Відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Україна має зобов’язання протягом найближчих років впорядкувати поводження з відходами та привести законодавство у відповідність до європейських вимог. На виконання відповідних Директив ЄС Кабмін погодив «Національну стратегію поводження із відходами», якою передбачено зниження до 2030 року рівня захоронення побутових відходів до 30% та мінімізацію загальних обсягів відходів, які підлягають захороненню, до 35%.
Корсунь. Порядкуємо по-новому?
Від 1 січня минуло кілька місяців. Можливо, ми й не зогледілися, як вже йдемо в ногу з часом? Запитання адресуємо начальнику КП «ВЖ РЕУ» Олександру Шкребтію. За його словами, про вимоги, які висуває згаданий Закон, комунальному підприємству було відомо ще у 2015-му році. Саме з того часу по місту почали облаштовувати майданчики з контейнерами для роздільного сортування побутових відходів. Тож наразі маємо у Корсуні 11 контейнерних майданчиків: у мікрорайоні, в районі залізничного та автовокзалів, на Червоному хуторі, облаштовані вони і на вулицях 1 Травня, С.Палія, ІІ Українського фронту, В.Сергієнка. У 2018-му заплановано облаштування ще семи. В той час, як у певних районах міста, звертає увагу Олександр Шкребтій, розміщено по кілька контейнерних майданчиків, у центрі Корсуня їх не побачиш. За його словами, ледь не половина мешканців центральної частини міста вивозять сміття до контейнерів, що розміщені по вулиці Тартацькій, тому що біля своїх будинків ставити їх не хочуть.
Виходячи з реалій сьогодення
Поки ж нововведення запрацюють на повну по усій Україні, а разом з нею і умови для їх успішної реалізації, корсунським комунальникам доводиться виходити з того, що є. Тож КП «ВЖ РЕУ» прийняло на роботу працівників, які сортують відходи на центральному сміттєзвалищі. По мірі ж накопичення певного виду сміття, по нього приїжджає техніка ПрАТ «Черкасивторресурсу», з яким корсунське комунальне підприємство уклало договір. Отримані ж кошти, за словами Олександра Шкребтія, дозволяють, хоч і на незначну суму, та все-таки зменшувати тарифи на вивезення побутового сміття.
Полегшила б роботу корсунського комунального підприємства сучасна лінія з сортування сміття. Але, на жаль, констатує начальник КП «ВЖ РЕУ», поданий проект щодо цього у Фонд регіонального розвитку не отримав позитивної відповіді.
Чистота — на відстані правопорядку…
Контейнери на колесиках, які власники приватних домоволодінь виставляють біля двору. Машина приїжджає забирати з них побутові відходи. Цю картину ми знаємо з фільмів, або з розповідей тих, хто побував за кордоном. Одначе і корсунці могли б мати це благо цивілізації, був би у нас… рівень правопорядку на належному рівні.
— Це все реально. Але подивімося правді в очі — якщо у нас не цураються обдирати пам’ятники, оскверняють могили, то що вже говорити про такі контейнери. Їх же просто викрадуть, як тільки господарі виставлять їх біля двору, — ділиться Олександр Шкребтій, принагідно розповідаючи про сумний досвід сортування сміття колег із сусіднього міста. Ті були змушені звезти на територію комунального підприємства всі ємності для збору пластикових пляшок. Адже кошти від їх збирання воно не отримувало через те, що пляшки просто-напросто викрадали з контейнерів. Відтак — прибуток рівний нулю, та ще й треба утримувати ті ємності. — Є такі речі, до яких ми поки що не готові.
Валентина Довгопола