Наприкінці серпня у приміщенні міської ради зібрались представники Державної екоінспекції Центрального Округу, Департаменту держеконагляду (контролю) в Черкаській області, Нацполіції, Всеукраїнської екологічної ліги, керівництво Звенигородської районної адміністрації, Корсунь-Шевченківської, Набутівської, Стеблівської, Селищенської територіальних громад та інші.
Головною метою засідання було виконання доручення Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця – забезпечити перевірку всіх «копанок» і забудов у межах басейну річки Рось на наявність законних підстав для їх існування.
Також члени зібрання ставили за мету відпрацювати проблематику загалом (не лише щодо незаконних ставків, а й щодо забруднювачів річки, суб’єктів господарювання тощо), визначити шляхи вирішення та прийняти чіткі управлінські рішення.
Так, на жаль, не всі суб’єкти господарювання хочуть працювати в правовому полі. А хто, як не очільники громад, знають достеменно ситуацію на місцях? Тож головам територіальних громад було спрямовано запити – актуалізувати інформацію про незаконні водозабори на території громад, а також про незаконні ставки, забудови, самозахвати прибережних смуг тощо.
Наступним завданням буде з’ясувати, які суб’єкти господарювання найбільш негативно впливають на річку і забруднюють її, а відтак спільно з Нацполіцією зафіксувати всі порушення.
У свою чергу голова ВЕЛ Тетяна Тимочко наголосила: «Ці проблеми, і справді, гостро актуальні, проте давайте поговоримо про два об’єкти, що взагалі унеможливлюють течію, – про Корсунь-Шевченківську та Стеблівську ГЕС. Протягом останніх 20-ти днів до Стеблівської ГЕС шість разів виїжджали активісти і фіксували: щитки закриті, течії немає. Наприкінці серпня два щитки було відкрито, спущено мул, багнюку із рештками загиблої риби в річку Рось. Чи можливо перевіряти саме ці об’єкти, які мають бути першочергово під контролем?».
Закцентувати увагу на згаданих об’єктах обіцяв перший заступник начальника Держекоінспекції в Черкаській області Сергій Поліщук. А секретар Корсунь-Шевченківської міськради Віталій Мацюк наполягав на тому, щоб автоматизувати процес відстеження рівня води у водосховищах: «Якщо у кожній громаді в автоматичному режимі можна буде регулювати цей процес, то ситуація буде під постійним контролем, і можливо буде запобігти недопустимому зниженню рівня води».
«Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець дуже активно виступає за цифровізацію, – додала Тетяна Тимочко, – тому важливо також розробити інтерактивну карту, на якій будуть позначені всі ставки і всі проблемні ділянки в межах басейну річки Рось. Ми повинні бачити наочно загальну ситуацію і, головне, щоб на етапі збору інформації ніхто не намагався нічого від нас приховувати чи замовчувати. Нам дали, можливо, єдиний шанс врятувати річку Рось, і упустити його буде злочином».