Справа Сергієнка: жодне із клопотань потерпілої не розглядається
На засідання у Городищенський районний суд 18 червня ймовірні вбивці прибули без супроводу правоохоронців. Адже лише один із організованої злочинної групи, ймовірний кілер, нині перебуває в СІЗО під вартою, решта — під цілодобовим чи частковим домашнім арештом, або ж під особистим зобов’язанням.
Суд почав розгляд справи із традиційним спізненням. До зали засідань допустили лише двох журналістів і кількох правозахисників. Головуюча Синиця вперше наполягла на почерговому представленні кожного із присутніх та цікавилась метою прибуття. Можливо, передумовою цих дій стали карантинні обмеження, з огляду на які до зали було дозволено допустити обмежену кількість людей.
Найбільше уваги було надано фігуранту справи М., імовірному організатору вбивства. Він просив пом’якшення запобіжного заходу: запевняв, що має поганий фізичний і гнітючий психологічний стан. Мовляв, йому потрібно пройти санаторно-курортне лікування. Не визнавав М. своєї причетності до жодних злочинів. Натомість просив відпустити його під особисте зобов’язання. Нова обставина, що прозвучала в його зверненні до суддів, – це те, що тепер він має інвалідність ІІ групи.
У свою чергу прокуратура наполягала на більш жорсткому запобіжному заході для М., озвучувала ряд можливих ризиків. Судді ж вирішили по-своєму і не підтримали ні клопотання про пом’якшення, ні про посилення запобіжного заходу. Вони продовжили попередній запобіжний захід (домашній арешт) ймовірному організатору вбивства ще на 60 діб.
Адвокатська дорадча група з огляду на перебіг справи вбачає доцільність у відводі нинішньої суддівської колегії. Називає такі підстави для відводу:
• порушення розумних строків;
• ігнорування клопотань потерпілих (відеотрансляція, дотримання розумних строків, встановлення порядку, зміни порядку дослідження доказів для своєчасного допиту потерпілої Ніни Нищої);
• ігнорування віку і стану здоров’я потерпілої Нищої при встановленні порядку дослідження доказів, що призвело до неможливості заслухати її свідчення. 29.02.2020 р. Ніна Нища померла. Вона була очевидицею злочину;
• недопуск прокурорів ГПУ до участі в судовому процесі, незважаючи на наявність підтверджень повноважень (прокурора Ніколайчука);
• ігнорування заяв про відвід.
Обвинувачені і захист активно заперечують проти задоволення відводу.
«Фактично колегія вже самоусунулась від розгляду справи, і я прошу лише оформити це процесуально, – каже представник потерпілої Євгенія Закревська. –
Підстави п.3.4 ст. 75 КПК України – колегія особисто зацікавлена в результатах провадження і є інші обставини, які дають підстави сумніватись в неупередженості».
– Суддівська колегія тримається за справу зубами, і насторожує її очевидна зацікавленість у тому, щоб продовжувати розглядати цю справу надалі, – зазначає товариш Василя Сергієнка Олег Собченко. – Та рішення вони приймаються відверто абсурдні, тому жодної довіри до них у нас немає.