Як відбудеться святкування величного православного свята в умовах тотальних обмежень
Посилення карантинних заходів у зв’язку з пандемією коронавірусу вплине на святкування одного з найбільших релігійних свят в Україні – Воскресіння Христового, яке відбудеться вже цієї неділі, 19 квітня. Чи пускатимуть на Великдень до храмів прихожан? Як освячувати пасхальні страви? Ці питання у передсвяткові дні — на піку уваги корсунців.
Щороку у світлий день Христового Воскресіння одне із найбільш людних богослужінь на Корсунщині відбувається у Спасо-Преображенському храмі ПЦУ. Ще вдосвіта і аж до десятої години ранку на прилеглу до храму та районного будинку культури територію сходяться православні віряни для освячення Великодніх страв.
Фото з архіву редакції. Великдень 2019 року.
Проте цьогорічне святкування багато хто збирається провести вдома.
Марія Панасенко, пенсіонерка, ділиться, що святкове богослужіння збирається дивитися по телевізору, а йти освячувати паску до церкви побоюється через численні рекомендації і застереження для людей старшого віку, які перебувають у групі ризику.
Наталія Василівна, жителька Корсуня, щороку готує паски власноруч для всієї великої родини. «Я завжди сама печу паски і освячую їх у церкві на Великдень, а потім роздаю усім своїм дітям, внукам. Не знаю, як бути цього року. Мабуть, до церкви не піду, адже зараз наголошують усім залишатися вдома. Цікаво почути, що порадять нам священники».
Звик вирушати на Великдень до церкви і 52-річний Григорій Луценко. Каже, що цього року також піде на площу біля Спасо-Преображенського храму, але буде слідкувати за дотриманням усіх вимог соціальної дистанції: «Там дуже велика площа, думаю, буде де стати так, щоб відстань між людьми була достатньою. Маску також обов’язково надіну».
Отже, як буде проводитись служба на честь Христового Воскресіння та освячуватися Великодні смаколики, ми запитали у настоятеля Спасо-Преображенського храму Православної церкви України отця Ростислава Била.
— Як священнослужитель я не маю духовного права заборонити людям йти у церкву на поклін до Бога, на освячення Великодніх страв. Але вже зараз наголошую всім прихожанам, що за нинішньої нестандартної ситуації вони повинні дбати про свою безпеку, і найкраще для них цього дня – залишатися вдома. Чи прийде людина до храму на Великдень, чи ні — головне, щоб Великодня радість панувала у її серці, у помислах, — говорить отець Ростислав Било. — Якщо серцем і душею ви лините до Бога, дивіться трансляцію літургій по телевізору, їх будуть транслювати численні канали із різних кафедральних соборів. Почніть цей день із щирої молитви перед іконою. Запаліть Великодню свічку. А тою молитвою, яку промовлять священнослужителі у церквах, буде освячено і всі страви, які ви наготуєте до цього великого свята, неважливо, чи будуть вони скроплені свяченою водою, чи ні, тому що благодать Господня все одно буде діяти. В будь-якому випадку служба буде правитися, телеканали будуть її транслювати. Почули «Христос Воскрес!» — і це вже буде своєрідним освяченням пасок.
Окремо настоятель Спасо-Преображенського храму наголосив, що якщо людина не прийде святити паску на Великдень, це не буде для неї гріхом. Він також розповів, як буде відбуватися богослужіння і освячення пасок у Спасо-Преображенському храмі:
— Служба буде правитись, але жодного прихожанина у церкві не буде. Хто прийде — зможе розміститися на площі біля церкви на безпечній відстані. З цією метою ми вже зараз встановили два гучномовці, тож люди зможуть слухати службу на вулиці. Цього разу через нестандартні обставини буду служити службу з перервами, які робитиму для того, щоб освятити принесені людьми Великодні страви. Тобто, в міру того, як люди збиратимуться біля храму, буду робити перерву і виходити для освячення пасок, щоб віряни не створювали скупчень.
Зауважив отець Ростислав і те, що під час Великоднього богослужіння обов’язково будуть чергувати представники поліції, які будуть слідкувати за порядком та дотриманням карантинних обмежень.
Обов’язок не допустити ситуацій, де може відбутися скупчення людей та масове розповсюдження вірусу COVID-19 під час святкових релігійних заходів, взяла на себе і влада. З цією метою керівники держави, обласних центрів, Міністерства внутрішніх справ України провели наради із предстоятелями Церков, на яких обговорили протиепідеміологічні заходи, яких вживатимуть на час Великодніх свят.
Про дії місцевої влади задля протидії поширенню коронавірусу у святкові дні розповів «Надроссю» і голова Корсунь-Шевченківської райдержадміністрації Микола Березовий. Він повідомив, що настоятелям храмів Корсунщини були підготовлені і направлені листи з проханням дотримуватись карантинних обмежень під час святкування, їм також рекомендовано проводити роз’яснювальну роботу з прихожанами, щоби у святковий день вони залишалися вдома. Буде проведено також ряд інших дій, спрямованих на збереження життя і здоров’я громадян, зазначив голова РДА.
Світлана Перець